HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 3.1.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 3. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali hlavne hodnotenia uplynulého roka a novoročné prejavy politikov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Heger vidí v prezidentke spojenca v upokojovaní spoločenskej atmosféry

Prezidentka v novoročnom príhovore vyzvala k súdržnosti, ľudskosti a pestovaniu vzťahov v komunitách i rodinách.

Bratislava 1. januára (TASR) – Apel prezidentky, aby sme sa nedali vyprovokovať k nenávisti, z nás robí spojencov v upokojovaní spoločenskej atmosféry. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v reakcii na novoročný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Zobraziť celý článok

JH: „Pán premiér to vidí dobre – pani prezidentka je naozaj spojencom jeho vlády.“

Matovič: Ministerský post patrí strane Za ľudí, nie M. Kolíkovej

Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár na odchod Kolíkovej tlačiť nebude, pretože hnutie by podľa neho aj tak jej ministerstvo nezískalo.

Bratislava 30. decembra (TASR) – SaS ignoruje koaličnú zmluvu vo veci prerozdelenia ministerských postov, stolička ministra spravodlivosti nepatrí Márii Kolíkovej, ale strane Za ľudí. V rozhovore pre TASR to skonštatoval minister financií a líder OĽANO Igor Matovič. Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár na odchod Kolíkovej tlačiť nebude, pretože hnutie by podľa neho aj tak jej ministerstvo nezískalo.

Zobraziť celý článok

JH: „SaS neignoruje Koaličnú zmluvu, tú ignoruje celá vládna koalícia, vrátane SaS – výsledkom je, že už neplatia výsledky volieb, ale straníckych a mocenských hier.“ 

Sulík: Najzásadnejšou vecou v koalícii počas roka bola zmena premiéra

Prípadné neúspechy vlády počas roka podľa vlastných slov prenecháva na zhodnotenie komentátorom.

Bratislava 31. decembra (TASR) – Najzásadnejšia vec, ktorá sa koalícii počas roka podarila, bola výmena premiéra. Skonštatoval to minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík v rozhovore pre TASR. Zmenu na poste predsedu vlády označil za kľúčovú pre ďalšie fungovanie koalície.

Zobraziť celý článok

JH: „Taký môže byť pohľad z Dubaja, zo slovenského uhla pohľadu tou najzásadnejšou vecou, ktorá sa koalícii podarila, bolo a bude ďalšie zníženie životnej úrovne ľudí.“  

Vláda zlyhala pri vlnách pandémie, tvrdí Pellegrini

Vládu kritizuje aj za to, že neurobila nič, aby umožnila ľuďom vyjadriť svoj názor v referende o predčasných parlamentných voľbách „tak, ako sa to v demokratickej krajine patrí“.

Bratislava 31. decembra (TASR) – Vláda v tomto roku zlyhala pri druhej i tretej vlne pandémie. Sklamaním bol aj postoj koalície k umožneniu referenda, ktoré žiadali občania. Pre TASR to uviedol líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD a expremiér Peter Pellegrini. Pozitívne vníma príspevok 100 eur pre deti, ako aj spustenie zálohovania.

Zobraziť celý článok

JH: „Taký je politický kolobeh na Slovensku – keď sú strany v opozícii, vládu kritizujú a keď sa stanú vládnymi, robia veci, ktoré predtým kritizovali.“

Smer hovorí o popieraní demokratických štandardov a deštrukcii štátu

Strana tvrdí, že sa vládna moc snaží „kriminalizovaním opozície nastaviť nové štandardy politickej pomsty jednej vládnej garnitúry voči druhej“.

Bratislava 1. januára (TASR) – Slovensko sa dostalo do situácie, keď sú vládnou mocou popierané základné demokratické štandardy a prichádza k deštrukcii sociálneho štátu. Opozičný Smer-SD to v sobotu uviedol na sociálnej sieti pri príležitosti 29. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Zobraziť celý článok

JH: „Smer-SD vie o čom hovorí – s popieraním základných demokratických štandardov má vlastné, bohaté skúsenosti a potvrdzuje aj vyššie uvedený politický kolobeh.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-politicky-kolobeh/601923-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

 

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi