HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 17.1.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 17. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala najmä dohoda o vojenskej spolupráci s USA, ale aj čakanie na nové vyhlášky ÚVZ SR v boji proti omikronu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka pozvala premiéra a predsedu NR SR na pracovné raňajky

Popoludní má hlava štátu zas prijať zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska a združenia samosprávnych krajov SK8.

Bratislava 16. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová pozvala na pracovné raňajky premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina). Stretnú sa v pondelok (17. 1.) v prezidentskom paláci. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Zobraziť celý článok

JH: „Rozprávanie sa troch najvyšších ústavných činiteľov patrí k ich agende a keď sa rozhodnú si ho spríjemniť raňajkami, nemožno namietať. Je to vždy aj rozhodne lepšie, ako si odkazovať názory cez médiá.“

Kollár zvolal okrúhly stôl o téme referenda na utorok

Pozvánku dostal aj mimoparlamentný Hlas-SD.

Bratislava 14. januára (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) zvolal okrúhly stôl k téme ústavného zákona o skrátení volebného obdobia na utorok (18. 1.). TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Michaela Jurcová. Kollár už skôr avizoval, že chce na stretnutie zvolať predsedov relevantných politických strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente.

Zobraziť celý článok

JH: „B. Kollár vie, že na každom jednom voličskom hlase záleží, a preto sa ich snaží zbierať kade chodí. Na robenie politiky v prospech ľudí mu tak nezostáva čas. Mimochodom, takéto stretnutie ako prvý navrhoval P. Pellegrini, takže B. Kollár iba ide v jeho šľapajach.“

Premiér má pochybnosti pri dohode Žilinku s ruskou stranou

Heger podotkol, že s krajinami, ktoré majú problém s rešpektovaním základných práv a slobôd, eskalujú vojenské napätie alebo narúšajú územnú celistvosť inej krajiny, by sme nemali oslavovať.

Bratislava 15. januára (TASR) – Premiér Eduard Heger (OĽANO) má pochybnosti v súvislosti s dohodou o spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti, ktorej nadviazanie mal v Ruskej federácii dohodnúť generálny prokurátor Maroš Žilinka so svojim náprotivkom Igorom Krasnovom. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Upozornil, že kybernetické hrozby prichádzajú aj zo strany Ruska. Šéfovi prokuratúry podľa vlastných slov prestáva rozumieť.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak má premiér E. Heger nejaké pochybnosti, má ich riešiť, nie o nich hovoriť. Slovensko je nepochybne na zlej ceste, keď premiér vyhlasuje, že prestáva rozumieť generálnemu prokurátorovi a prezidentka Z. Čaputová má zase pocit, že žije v krajine, ktorej nerozumie.“ 

Žilinka: Nikdy nebudem štítom brániacim záujmy politikov

Premiér v diskusnej relácii RTVS uviedol, že nerozumie, prečo chce byť Žilinka štítom v rukách opozície.

Bratislava 15. januára (TASR) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta slová premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a tvrdí, že nikdy nebude štítom brániacim záujmy politikov. Deklaroval, že bráni práva fyzických a právnických osôb v zmysle Ústavy SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Tvrdenie generálneho prokurátora je fajn, len by nemal zabúdať, že keď nikdy nechce byť štítom brániacim záujmy politikov, nemal by sa tak ani javiť.“

 

Fico kritizuje zmluvu, Korčok hovorí o zavádzaní a šírení strachu

Fico zmluvu označil za nevýhodnú a zbytočnú. Tvrdí, že v nej absentuje reciprocita, zasahuje do zvrchovanosti SR a je súčasťou geopolitického boja.

Bratislava 16. januára (TASR) – Expremiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že obranná dohoda s USA odovzdáva slovenské letiská i vzdušný priestor cudzím ozbrojeným silám, umožňuje nástup ozbrojených síl USA na Slovensko a približuje USA k ruskej hranici. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) to odmieta. Vyhlásil, že Fico zavádza. Deklaroval, že na základe tejto zmluvy na územie SR nevstúpi ani jeden vojak cudzieho štátu bez toho, aby o tom nerozhodovala Národná rada (NR) SR. Fico s Korčokom o zmluve diskutovali v nedeľnej relácii RTVS O päť minút dvanásť.

Zobraziť celý článok

JH: „Takýto typ dohody si vyžaduje štátnikov – ktorých Slovensko nemá – vnímajúcich aj širšie súvislosti, a nie politikov s ich úzkoprsými straníckymi záujmami. Sledovať stranícke debaty, navyše vedené v emociálnej, nie vecnej rovine, je strata času.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-o-pochybnostiach-premiera/605052-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi