HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 31.1.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 31. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala vojenská dohoda s USA, ale tiež pokračovanie zvyšovania cien. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka už poverila J. Naďa podpísaním obrannej dohody s USA

Prezidentka sa už skôr vyjadrila, že uzavretie dohody podporuje.

Bratislava 31. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová už poverila ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) podpísaním obrannej dohody s USA. Poverenie na základe návrhu vlády podpísala minulý piatok (28. 1.). TASR to potvrdil jej hovorca Martin Strižinec.

Zobraziť celý článok

JH: „Podpísanie dohody znamená, že sa čoskoro ocitne v parlamente kvôli vydaniu súhlasu na ratifikáciu. Debata v ňom bude zrejme búrlivá a možno k nej aj parlament pridá vlastnú interpretačnú doložku, podobne ako kedysi k zmluve s Maďarskom.“

Rutte o situácii na Ukrajine: Aj malý konflikt by bol ďalekosiahly

Heger a Rutte sa zhodli na potrebe dialógov pri riešení situácie na Ukrajine.

Bratislava 27. januára (TASR) – Pre vyriešenie situácie na ukrajinsko-ruskej hranici je potrebná deeskalácia napätia, a to najmä formou dialógov. Zhodli sa na tom premiér Eduard Heger a jeho holandský náprotivok Mark Rutte na spoločnej štvrtkovej tlačovej konferencii na Úrade vlády SR. Pripustili, že aktuálne tejto stratégii nepomáha rozprávať o všetkých možných scenároch, ako je napríklad aj prítomnosť vojsk NATO na Slovensku. Rutte zároveň zdôraznil potrebu vysielať do Moskvy jednotný signál.

Zobraziť celý článok

JH: „Vyriešeniu situácie nepomáhajú viac rozdielne postoje hráčov ako zamlčiavanie možných scenárov. V tomto prípade je to navyše úplne jednoduché: prípadná prítomnosť vojsk NATO na Slovensku bude prítomnosťou vojsk NATO na území NATO. Nič iné.“

Kollár:O cenách potravín treba rokovať, otázne sú peniaze na opatrenia

Ak by sa DPH na vybrané potraviny znížila na päť percent, v štátnom rozpočte by to podľa šéfa parlamentu spravilo „dieru“ 100 až 150 miliónov eur.

Bratislava 30. januára (TASR) – O rastúcich cenách potravín je podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) potrebné diskutovať, otázne je, odkiaľ na prípadné opatrenia zobrať peniaze a či obchodníci skutočne ceny vybraných produktov znížia. Kollár to povedal v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 s tým, že o tom budú v koalícii rokovať.

Zobraziť celý článok

JH: „To je na debatu ekonómov, laik kladie iba otázku, či sa nedajú stanoviť dočasné maximálne ceny na niektoré druhy tovarov – ako to urobil napríklad minister zdravotníctva s maximálnymi cenami AG testov. Alebo ako to urobilo Maďarsko.“

Poslanci majú na schôdzi voliť predsedu Najvyššieho kontrolného úradu

Rokovací poriadok NR SR hovorí, že návrhy kandidátov na predsedu a podpredsedov NKÚ môžu podávať poslanci.

Bratislava 31. januára (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR majú na najbližšej schôdzi parlamentu voliť predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Voľbu naplánovali na 17. februára. Návrhy na kandidátov na šéfa NKÚ treba podávať do piatka (4. 2.). Vyplýva to z rozhodnutia predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) zverejneného na webe parlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Keďže ešte nie sú známi kandidáti, nedá sa ani povedať, či a ako voľbu šéfa NKÚ vládna koalícia zvládne. Presnejšie, či si uvedomí, že hlavného kontrolóra krajiny bude voliť najmä pre nasledujúcu vládu, a nie svoju.“

Prieskum: Voľby by v januári vyhral Hlas-SD pred Smerom-SD a SaS

Do parlamentu by sa dostalo aj Progresívne Slovensko s podporou 8,3 percenta. Nasledovalo by hnutie OĽANO s ôsmimi percentami a strana Republika so ziskom 7,8 percenta hlasov.

Bratislava 30. januára (TASR) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v januári, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 17,8 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončila strana Smer-SD s podporou 16,3 percenta. Tretia by bola strana SaS s 11,1 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý sa konal 19. až 26. januára na vzorke 1017 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Je fajn, že v januári 2022 voľby neboli, automaticky to však neznamená, že keď raz budú, skončia sa lepšie.“

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi