HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 7.3.2022

Najdôležitejšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 7. marca (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval vojenský útok Ruska na Ukrajinu, ktorý nastavil zrkadlo nielen svetovým, ale aj slovenským politikom. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

 

Prezidentka:Vstup NATO do priameho konfliktu by znamenal svetovú vojnu

Dočasná predsunutá prítomnosť jednotiek NATO na Slovensku by podľa hlavy štátu znamenala deklarovanie pripravenosti, jednoty.

Bratislava 6. marca (TASR) – Ak by sa NATO zapojilo do priameho aktívneho vojenského konfliktu s Ruskom na Ukrajine, znamenalo by to vstup do tretej svetovej vojny. Myslí si to prezidentka SR Zuzana Čaputová. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo tiež uviedla, že treba robiť ďalšie sankcie voči Rusku a ďalšie kroky pomoci voči Ukrajine. Hlava štátu nemá informácie o tom, že by sa mala schvaľovať ďalšia vojenská pomoc Slovenska pre Ukrajinu.

Zobraziť celý článok

JH: „To vie predsa každý, ale treba rozlišovať medzi NATO a jeho jednotlivými krajinami, vrátane USA. Nie NATO, ale USA spolu so Veľkou Britániou a Ruskom sa rozhodli garantovať hranice Ukrajiny v roku 1994. A negarantuje ich ani jeden.“

Premiér: Je treba sa pripraviť na väčší nápor utečencov z Ukrajiny

Okrem príprav na posilnenie humanitárnej pomoci na území Slovenska sa štát snaží zefektívniť aj pomoc vysielanú na Ukrajinu.

Vyšné Nemecké 5. marca (TASR) – Počet ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom na Ukrajine na Slovensko je stabilný, je však treba pripraviť sa na väčší nápor. Povedal to v sobotu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké predseda vlády Eduard Heger (OĽANO). V nasledujúcich dňoch sa dá očakávať aj zvýšenie počtu ukrajinských utečencov, ktorí na Slovensku požiadajú o dočasné útočisko, pripraviť preto treba aj dostatok ubytovacích kapacít.

Zobraziť celý článok

JH: „A kto alebo čo v tom vláde bráni? Pripravená mala byť už dávno, veď dnes jej členovia verejne tvrdia, že v posledných týždňoch pred útokom vedeli už na hodinu, čo sa bude diať. Nedalo sa to pokaziť, a predsa to dokázali.“ 

Matovič: Obce vyplatia ubytovacie príspevky, keď ich dostanú od štátu

Podpora vo výške sedem eur na dospelú osobu za deň a tri a pol eura za dieťa na deň bude rovnaká pre osoby, ktoré poskytnú svoje súkromné ubytovanie, ako aj pre penzióny či hotely.

Bratislava 6. marca (TASR) – Príspevok za ubytovanie utečencov budú vyplácať obce po tom, čo dostanú prostriedky od štátu. Majú ich mať k dispozícii v nasledujúcom mesiaci po ubytovaní utečencov. Príspevok sa bude dostávať len za tých ľudí, ktorí majú vybavené dočasné útočisko. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Zobraziť celý článok

JH: „To sú iba reči, ktoré opäť len poukazujú na to, ako bolo, je a bude Slovensko na situáciu (ne)pripravené. Najskôr totiž musí vláda schváliť príslušnú legislatívu a až potom to bude zase inak.“

Krajniak posilu z NATO víta, Kéry to nepovažuje za potrebné

Diskutéri sa nezhodli ani na potrebe „vypínania“ stránok so škodlivým obsahom obhajujúcim vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine.

Bratislava 6. marca (TASR) – Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) kvituje návrh na posilnenie ochrany hraníc Slovenska a teda aj Severoatlantickej aliancie (NATO) vojakmi z iných krajín, predovšetkým zo susedného Česka. Takisto víta pomoc prostredníctvom systému protivzdušnej obrany Patriot spolu s obsluhou zariadenia nemeckými a holandskými vojakmi. Predseda zahraničného parlamentného výboru Marián Kéry (Smer-SD) však nerozumie, prečo je prítomnosť vojska NATO na území SR potrebná. Názory si vymenili v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Zobraziť celý článok

JH: „To, že tomu nerozumie M. Kéry (Smer-SD) sa dá pochopiť. To, že tomu nerozumie predseda zahraničného výboru parlamentu sa pochopiť nedá. Naozaj nebezpečné je však vypínanie stránok štátnymi úradníkmi namiesto súdov.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-namiesto-sudcov-rozhoduju/617332-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi