HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 15.1.2019

Bratislava 15. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala téma voľby sudcov Ústavného súdu a rozhodnutie komisie Akademického senátu UMB. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

  1. Šefčovič má podporu vedenia Smeru-SD

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa v priebehu tohto týždňa definitívne vyjadrí, či prijíma ponuku Smeru-SD kandidovať na prezidenta SR.

Bratislava 14. januára (TASR) – Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič má podporu najvyššieho vedenia strany Smer-SD v prezidentských voľbách, ak dá na svoju kandidatúru definitívny súhlas. Zatiaľ to neurobil. Po rokovaní predsedníctva Smeru-SD to v pondelok novinárom povedal podpredseda strany Peter Kažimír s tým, že v strane teraz čakajú na Šefčovičovo rozhodnutie.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to vzájomné – Smer-SD potrebuje kandidáta, M. Šefčovič zase peniaze na kampaň. S ich pomocou a tým, že v strane už nie je volebným šéfom M. Maďarič, bude mať šancu voľby aj vyhrať.“

R.Fico sa bude uchádzať o post ústavného sudcu

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

Bratislava 7. januára (Teraz.sk/TASR) – Kandidátom na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR je aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. Potvrdil to podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD), ktorý návrh osobne podal v podateľni parlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak spĺňa zákonné podmienky, nemožno žiadneho kandidáta zo súťaže vylúčiť. O tom, či ich spĺňa, rozhodne najskôr hlasovaním parlament a po ňom vyberaním prezident. Ak v minulosti uprednostnil J. Laššákovú a M. Mamojku, nemal by mať problém ani s R. Ficom, ktorý nie je od nich o nič horší.“

Komisia UMB zverejnila výsledok preskúmania rigoróznych prác

Komisia sa v súlade so svojím mandátom zaoberala rigoróznymi prácami a konaniami na UMB v rokoch 1999 až 2010 so zvláštnym zreteľom na medializované prípady.

Banská Bystrica 11. januára (TASR) – Účelová komisia Akademického senátu (AS) Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, vytvorená na preskúmanie podozrení z plagiátorstva rigoróznych prác na UMB, v piatok na zasadnutí AS konštatovala, že medializovaná dvojica rigoróznych prác „obsahuje časti, ktoré sú oproti zdrojovej literatúre mierne upravené, väčšina častí však rovnako vykazuje vysokú mieru zhody so zdrojovou literatúrou, miestami je zachované členenie kapitol a podkapitol pôvodných zdrojov“. Vyhlásenie prečítal predseda komisie Vladimír Janiš.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by mal predseda parlamentu na zreteli krajinu, už by bol nanajvýš iba poslancom, ale nie aj predsedom parlamentu. Príklady existujú po celom svete a je tak aj správne postupovať. Vždy, keď sa preukáže, že čestné vyhlásenie je v skutočnosti nečestné.“

OĽaNO zrejme nepostaví vlastného kandidáta na prezidenta

Matovič pripomenul výzvu hnutia Robertovi Mistríkovi, Zuzane Čaputovej a Františkovi Mikloškovi, aby si spoločne sadli a našli spoločnú reč.

Bratislava 13. januára (TASR) – Opozičné OĽaNO zrejme do prezidentských volieb nepostaví vlastného kandidáta. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda hnutia Igor Matovič. „Našim cieľom je spájať a nie ešte viac to trieštiť. Našim cieľom je, aby Slovensko malo dobrého, demokratického, proeurópskeho kandidáta,“ vyhlásil.

Zobraziť celý článok

JH: „To je iba rétorické cvičenie – ak by OĽaNO naozaj chcelo, aby Slovensko malo dobrého, demokratického a proeurópskeho kandidáta, potom by samo takého do volieb aj voličom ponúklo, čo však nerobí.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-necestne-vyhlasenie/372390-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi