HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 16.5.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 16. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa stále rezonovala príprava protiinflačnej pomoci ľuďom a prišlo aj k prepusteniu R. Kaliňáka z väzby. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Matovič: Pomoc rodinám sa mierne upraví, v stredu pôjde na vládu

Matovič pripomenul, že bežné firmy, ktorých je na Slovensku okolo 200.000, budú platiť rovnako ako doteraz 21 % daň z príjmu.

Bratislava 15. mája (TASR) – Balík pomoci rodinám, ktorý plánuje minister financií Igor Matovič (OĽANO) predložiť budúci týždeň v stredu (18.5.) na rokovanie vlády, sa mierne upraví. Prídavok na dieťa by sa mal od budúceho roka zvýšiť na 50 eur, namiesto pôvodne predstavených 40 eur. O rovnakých desať eur sa zníži príspevok na služby deťom, tzv. „krúžkovné“, z pôvodných 60 eur na 50 eur.

Zobraziť celý článok

JH: „Balík pomoci nielen rodinám, ale aj zvyšku občanom plánuje vládna koalícia predložiť do parlamentu už dlho. Kým ostatné krajiny tak už urobili dávno, na Slovensku sa stále o ňom iba hovorí – vláda síce pomôcť chce, ale akosi sa jej to stále nedarí.“

SaS vyzvala I.Matoviča, aby prestal zavádzať o daňovom bonuse na dieťa

Vláda chce na pomoc ľuďom v súvislosti so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše miliardy eur.

Bratislava 15. mája (TASR) – Strana SaS vyzvala ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), aby prestal zavádzať o daňovom bonuse na dieťa. Ten podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka bude znamenať menej peňazí pre chudobných a viac pre bohatých.

Zobraziť celý článok

JH: „Podľa SaS zavádza I. Matovič, podľa I. Matoviča zavádza SaS. A obom zavadzajú občania – inak by sa nesprávali tak, ako sa správajú.“

Pellegrini: Jediné, čo môže vláda SR v týchto časoch urobiť, je odísť

Líder strany Hlas-SD pripomenul pandémiu a jej dôsledky, ale aj súčasnú vlnu zdražovania a infláciu. Vláda podľa neho nie je schopná riešiť situáciu.

Bratislava 12. mája (TASR) – Expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini opätovne vyzval ministrov a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby opustili funkcie, ukončili volebné obdobie a umožnili predčasné voľby. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii. Vládny kabinet podľa Pellegriniho nie je schopný riešiť aktuálnu krízu a jediné, čo ponúka, sú šarvátky či zatýkanie opozície. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR pre TASR reagoval tým, že Pellegrini by sa mal naučiť demokratickej trpezlivosti akceptovať štvorročné volebné obdobie.

Zobraziť celý článok

JH: „To je na vládnu koalíciu priveľa práce. Jednoduchšie je zostať pri moci a požitkoch – napokon, pre viacerých poslancoch aj členov vlády to bude neopakovateľný životný úspech.“

Prezident PZ popiera avízo zásahu na členov policajnej inšpekcie

O tom, že Hamran mal avizovať takýto zásah na rokovaní bezpečnostnej rady štátu v prítomnosti najvyšších ústavných činiteľov, hovoril v relácii TA3 V politike predseda Smeru-SD Robert Fico.

Bratislava 15. mája (TASR) – Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran popiera, že by oznamoval policajnú akciu zameranú na ľudí z bývalého inšpekčného tímu Oblúk a sudcov a prokurátorov, ktorí rozhodovali o odposluchoch vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. „Takýto zásah neavizoval. Z titulu svojho postavenia ani nie je o žiadnych plánovaných veciach v konkrétnych prípadoch informovaný,“ uviedol pre TASR hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.

Zobraziť celý článok

JH: „Inými slovami, prezident Policajného zboru Š. Hamran v podstate označil predsedu parlamentu B. Kollára za klamára. A ak o akciách nie je informovaný – ako to tvrdí – ako je možné, že vopred avizoval zásah na poslanca M. Borguľu?“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-vlada-pomoct-chce-iba/633803-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi