HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 29.1.2019

Bratislava 28. januára (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali voľby ústavných sudcov, výsledky prieskumov prezidentských kandidátov, ale aj aktivita biskupov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

SNS nepostaví do prezidentských volieb žiadneho kandidáta

Na margo toho, že sa spomínal ako možný kandidát na post prezidenta, uviedol, že kandidatúru nikdy neohlásil.

Bratislava 27. januára (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) nepostaví do tohtoročných prezidentských volieb žiadneho kandidáta. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike to vyhlásil predseda strany a zároveň predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko. Také je rozhodnutie štvrtkového (24. 1.) predsedníctva vládnej strany.„SNS sa rozhodla, že pôjdeme cestou ako posledné prezidentské voľby a nebudeme mať žiadneho kandidáta na prezidenta SR. Myslíme si, že by sa nemali trieštiť národné hlasy,“ poznamenal Danko.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to rozhodnutie SNS, hoci rozporné s tým, čo nedávno prezentoval A. Danko: že SNS musí mať svojho kandidáta v prvom kole. Už nemusí. Nie je však jedinou politickou stranou, ktorá nedokázala vygenerovať vlastného kandidáta.“

Prieskum: M. Šefčovič a R. Mistrík by vo voľbách uspeli rovnako

Na treťom mieste by sa podľa prieskumu umiestnil Štefan Harabin (11,7 percenta).

Bratislava 27. januára (TASR) – Spomedzi prezidentských kandidátov má najväčšiu podporu Maroš Šefčovič a Robert Mistrík. Z prieskumu, ktorý pre TV Markíza realizovala agentúra Focus, vyplýva, že by obaja dosiahli zisk 16,6 percenta hlasov.

Zobraziť celý článok

JH: „Ani to ešte nie je relevantný prieskum, keďže sa v ňom objavili aj A. Danko, ktorý nebude kandidovať, ale aj M. Kotleba, ktorý svoju kandidatúru ešte nepotvrdil. A percentá, ktoré v ňom získali, isto nepôjdu všetky do vzduchu.“

Výbor neschválil ani neodmietol Ficovu kandidatúru na ústavného sudcu

Podľa Ondreja Dostála zo SaS chýba Ficovi do 15-ročnej praxe pätnásť mesiacov.

Bratislava 26. januára (TASR) – Ústavnoprávny výbor NR SR neodobril kandidatúru predsedu Smeru-SD Roberta Fica na sudcu ústavného súdu SR. Za to, že formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných. Zároveň neprešiel ani návrh, že Fico podmienky nespĺňa. Pri jeho mene tak stanovisko výboru nebude.

Zobraziť celý článok

JH: „Výsledky hlasovania sú politickou hádankou: tak nespĺňa alebo spĺňa? Poslanci nevedia. Ešteže o uchádzačoch na funkciu ústavných sudcov bude v konečnom dôsledku rozhodovať hlasovaním parlament, nie iba jeho výbor.“

P. Kresák sa vzdá členstva v ústavnoprávnom výbore

Danko chce, aby výbor rozhodol aj o kandidatúre expremiéra R. Fica. Kresák tiež kandiduje za ústavného sudcu, a preto sa na hlasovaní o sebe a svojich protikandidátoch nezúčastnil.

Bratislava 26. januára (TASR) – Poslanec Národnej rady SR a kandidát na ústavného sudcu Peter Kresák z Mosta-Híd sa vzdá členstva v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. Uviedol to pre TASR Kresák v reakcii na vyjadrenie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v súvislosti s jeho nehlasovaním o kandidátoch vo výbore.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to jeho slobodná vôľa, nie je dôvod proti tomu namietať, ani to chváliť. Jeho miesto vo výbore patrí strane Most-Híd a je na nej, či a kto v ňom tohto poslanca nahradí a do ktorého iného výboru P. Kresáka zaradí.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-politicka-hadanka/374966-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi