HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 26.9.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 26. septembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi I. Matovičovi, ale aj pokusy o zmenu paragrafu 363.
Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

 

Čaputová: Naša slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii

Demokratický svet a my všetci musíme byť hlasom Ukrajiny. Hlasom, ktorý bude pamätať a ktorý bude konať, aby sa už nikto nikdy nedopustil takýchto zverstiev, apelovala prezidentka na svetových lídrov.

New York 20. septembra (TASR) – Reakcia medzinárodného spoločenstva na ruskú okupáciu častí Gruzínska a Ukrajiny bola nedostatočná, keďže jeho odhodlanie oslabili obavy o vlastný komfort. Táto slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii. V utorok to vo všeobecnej rozprave na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, informuje TASR.

Zobraziť celý článok

JH: „Realita je horšia ako slová a najhoršie je zatiaľ to, že sa ani OSN nepripravuje na novú situáciu. Pritom pád ríše ruskej, ktorý zmení celý svet od základov, sa začal.“

SaS podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Matoviča

Liberáli vylučujú osobné dôvody na jeho odvolanie, Zemanová deklarovala, že nesmerujú voči Matovičovi ako súkromnej osobe, ale sú ústavné, zákonné a politické.

Bratislava 23. septembra (TASR) – SaS podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze a vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). Informovala o tom predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová s tým, že návrh podpísalo 32 poslancov. Okrem SaS ho podporili nezaradení Miroslav Kollár a Tomáš Valášek i deväť poslancov z mimoparlamentného Hlasu-SD. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) má podľa rokovacieho poriadku zvolať rokovanie do siedmich dní od podania návrhu.

Zobraziť celý článok

JH: „Aj keď prezentované dôvody sú viac smiešne ako vecné, v tejto chvíli je to jedno – bude to doteraz najväčšia taktická stranícka bitka v parlamente v tomto volebnom období. A s najväčším politickým dosahom.“

Premiér E. Heger: Aj menšinová vláda vie pokračovať v reformách

Zároveň nepovedal, či dal prezidentke meno nového ministra školstva. Chce najprv počkať, kým sa vráti zo Spojených štátov.

Bratislava 22. septembra (TASR) – Premiér Eduard Heger (OĽANO) vo štvrtok vyhlásil, že aj menšinová vláda vie pokračovať v reformách. Uviedol to v diskusnej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo.

Zobraziť celý článok

JH: „V akých reformách?“

R. Šipoš: Sme rodina s opozíciou blokovali schôdzu pre paragraf 363

OĽANO podľa jeho slov nebude rokovať o podpore návrhu so Smerom-SD, ĽSNS ani z poslancami z mimoparlamentného Hlasu-SD, Republiky.

Bratislava 22. septembra (TASR) – Hnutie Sme rodina chcelo s opozíciou blokovať schôdzu parlamentu, tvrdí šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Myslí si, že dôvodom bol návrh SaS o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku. OĽANO chcelo návrh podporiť. Napokon sa bude o ňom hlasovať budúci týždeň.

Zobraziť celý článok

JH: „Takto sa na Slovensku robí politika – vládne OĽaNO viní vládneho partnera Sme Rodina, že spolupracuje s opozíciou, pričom to isté vládne OĽaNO návrh opozície podporuje.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pad-rise-ruskej/662905-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BtopArticle

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi