HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 17.10.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 17. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala poprava dvoch mladých ľudí pred bratislavskou Teplárňou, ale aj ďalšie prekáračky politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér dúfa, že rozpočet získa aj podporu opozičných poslancov

Heger pripomenul, že na boj s vysokými cenami energií vláda vyčlenila sumu takmer 3,5 miliardy eur.

Bratislava 14. októbra (TASR) – Rozpočet verejnej správy na roky 2023 – 2025 je výnimočný okolnosťami, za ktorých bol pripravovaný a na ktoré musel reagovať. Neodráža politické priority jednotlivých vládnych strán, ale je pripravený ako pomoc ľuďom s vysokými cenami tovarov a energií. Preto by mal získať aj širokú podporu v parlamente. Po skončení rokovania vlády to v piatok uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

Zobraziť celý článok

JH: „Ani v politike nie je nič zadarmo – ak chce premiér E. Heger dosiahnuť v parlamente širšiu podporu na schválenie rozpočtu, nepomôže mu zaklínadlo o pomoci ľuďom, ale iba rokovanie s poslancami.“

Kollár: Ak má byť spoločnosť úplne bezpečná, SIS potrebuje investície

Kollár i poslanec Národnej rady SR a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini odsúdili streľbu na Zámockej ulici v Bratislave.

Bratislava 16. októbra (TASR) – Ak by mala byť slovenská spoločnosť úplne bezpečná, tak by Slovenská informačná služba (SIS) potrebovala investície vo výške 20 až 50 miliónov eur, napríklad na monitorovanie webov s extrémistickým obsahom. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Zobraziť celý článok

JH: „Mgr. B. Kollár sa vyznačuje schopnosťou vytĺkať politický kapitál naozaj pri každej príležitosti:  slovenská spoločnosť  – tak ako každá iná – nebude nikdy úplne bezpečná a to ani v prípade, ak by SIS pod jeho patronátom dostala násobky uvedenej sumy.“

SaS nebude o predčasných voľbách rokovať so Smerom-SD ani extrémistami

SaS v súvislosti s konaním predčasných volieb poukazuje na potrebu zmeny Ústavy SR. Novela ústavy je v parlamente.

Bratislava 14. októbra (TASR) – Strana SaS nebude o predčasných voľbách rokovať so Smerom-SD ani extrémistami. Liberáli to oznámili po rokovaní poslaneckého klubu.

Zobraziť celý článok

JH: „SaS si pozíciu opozíciu vybrala sama a dobrovoľne s tým, že vraj bude tvrdou opozíciou. Jej poslanci spolu s poslancami I. Matoviča tvoria dostatočný počet na to, aby konaniu predčasných volieb zabránili. Kto a s kým bude rokovať, je vedľajšie.“

Fico chce informácie o bojaschopnosti ozbrojených síl

Pýta sa, koľko výzbroje zostalo našej armáde a ako sa nahradila tá darovaná. Za závažné označil informácie o presune batérií systému Patriot zo Slovenska.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico žiada informácie o počtoch armádneho vybavenia Ozbrojených síl (OS) SR poslaných na Ukrajinu. Hovorí o podozreniach z úmyselného znižovania bojaschopnosti slovenskej armády. Prezidentku Zuzanu Čaputovú žiada, aby informovala o jej stave. Premiér Eduard Heger deklaroval najlepšiu kondíciu obrany. Kritiku odmietol aj minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO). Hovorí o zlepšení obranyschopnosti Slovenska.

Zobraziť celý článok

JH: „Pani prezidentka zrejme už čoskoro vystúpi v parlamente, ale aj tak sa nedá očakávať, že bude v prejave R. Fica informovať  o bojaschopnosti slovenskej armády. A bude to tak aj lepšie.“

Dav ľudí v Bratislave demonštroval na podporu LGBTI komunity

Účastníkom sa prihovorili napríklad blízki zavraždeného Juraja a Matúša, historik Ivan Kamenec či predstavitelia študentského spolku Light.

Bratislava 16. októbra (TASR) – Dav ľudí sa v nedeľu zišiel v Bratislave na demonštrácii s názvom Zostávame v uliciach -Antifašistický pochod mestom, ktorá sa konala v reakcii na vraždu dvoch príslušníkov LGBTI komunity. Zámerom organizátorov bolo vyjadriť solidaritu s príslušníkmi inej sexuálnej orientácie a odmietnuť queerfóbiu, rasizmus, nacionalizmus, antisemitizmus a fašizmus. Po vystúpení rečníkov na Námestí SNP sa skandujúci dav vydal smerom k parlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Jedna z najkrajších viet na svete znie tak, že všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach. To, čo aj táto komunita potrebuje, nie je viac práv, ale viac garancií na ich rešpektovanie a dodržiavanie.“

Prieskum: Najdôveryhodnejším politikom je P. Pellegrini

Na druhom mieste v prieskume skončila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej vyjadrilo dôveru 40 percent a nedôveru 59 percent opýtaných.

Bratislava 16. októbra (TASR) – Najdôveryhodnejším spomedzi politických lídrov je poslanec Národnej rady SR a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 41 percent a nedôveruje 58 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý zrealizovali od 21. septembra do 27. septembra na vzorke 1009 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Politickí lídri vyrastajú hlavne v čase rôznych kríz – ak po viacerých politických pandémiách niet na Slovenku ani jedného, ktorý by mal nadpolovičnú dôveru obyvateľov, je to zlé. Ba veľmi zlé.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-jedna-z-najkrajsich-viet/667732-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi