HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 7.11.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 7. novembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo vyhlásenie referenda, ale aj prerušenie rokovania parlamentu bezmála na dva týždne. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie bude 21. januára 2023

Ľudia sa budú môcť v referende vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena Ústavy SR.

Bratislava 3. novembra (TASR) – Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa uskutoční v sobotu 21. januára 2023. Termín plebiscitu oznámila vo štvrtok prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vyzývať občanov na účasť v referende nebude.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o osobné rozhodnutie prezidentky Z. Čaputovej – postavila sa ním proti cca 400 000 ľudí, ktorí vyvinuli občiansku aktivitu a podpísali petičnú akciu na vyhlásenie referenda, čím potvrdila, že naozaj nie je prezidentkou všetkých. Bol to zbytočný manéver.“

Remišová považuje referendum za kampaň Smeru a Hlasu,Blanár to odmieta

Podpredseda parlamentu tiež skritizoval vládu, že nedostatočne pomáha ľuďom.

Bratislava 6. novembra (TASR) – Vicepremiérka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová považuje referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie za kampaň opozičných strán Smer-SD a Hlas-SD. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) to odmieta, referendum je podľa neho ústavným právom občanov SR. Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej RTVS O 5 minút 12.

Zobraziť celý článok

JH: „V podstate je to tak, ale s dôvetkom, že Smer-SD túto kampaň nemôže prehrať. Ak by  referendum bolo úspešné, Smeru-SD to nemôže nijako ublížiť. Politicky mu však bude  vyhovovať viac to, keď referendum úspešné nebude.“

J. Naď je presvedčený, že Slovensko neporušuje sankcie Európskej únie

Slovenskí colníci podľa zistení Denníka N púšťajú množstvo tovaru aj dodávateľom ruských zbrojárskych firiem,

Bratislava 4. novembra (TASR) – Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) je presvedčený, že Slovenská republika neporušuje sankcie Európskej únie (EÚ). Ak Rusko používa materiál, ktorý nie je na sankčnom zozname, na iné účely, je podľa neho potrebné hľadať riešenia na medzinárodnej úrovni. Naď to uviedol v súvislosti so zisteniami Denníka N o tom, že slovenskí colníci púšťajú množstvo tovaru aj dodávateľom ruských zbrojárskych firiem. Hovorí tiež o zbytočnej politizácii témy, ktorá Slovensku ubližuje na zahraničnopolitickej úrovni.

Zobraziť celý článok

JH: „Minister obrany nemôže hlásať iné ako hlása. Faktom je, že kým pre mnohých je vojna utrpenie, pre niektorých je zárobkovou činnosťou. Slovensko však isto nie je jedinou takouto krajinou – je len takou, o ktorej sa to už aj verejne vie.“

Hlas-SD si nemyslí, že súčasná vláda masívne pomáha ľuďom

Heger v relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol, že súčasná vláda pomáha rodinám a ohrozeným skupinám v zložitých ekonomických časoch tak ako žiadna iná doteraz.

Bratislava 5. novembra (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD nesúhlasí s vyjadrením Eduarda Hegera (OĽANO), že súčasná vláda „masívne“ pomáha ľuďom. V tejto súvislosti kritizuje napríklad návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý považuje za netransparentný. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Zobraziť celý článok

JH: „Premiér E. Heger síce hovorí veľa aj pekne, ale iba málokedy aj niečo povie. V tejto súvislosti predsa už začiatkom februára vyhlásil, že jeho vláda už kvalitné opatrenia proti zdražovaniu urobila a iné ju len dobiehajú.“

Poslanci NRSR sa zídu v utorok, hlasovať budú o desiatkach návrhov

Na programe schôdze ostala aj voľba verejného ochrancu práv. O funkciu sa uchádzajú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török.

Bratislava 6. novembra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR by mali do lavíc zasadnúť opäť v utorok (8. 11.). Pokračovať majú v 75. schôdzi, ktorú prerušili pre technické problémy. Na programe majú zákonodarcovia ešte niekoľko neprerokovaných bodov. Napríklad novelu Zákonníka práce či novelu zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti. Na hlasovaní o 11.00 h ich čaká niekoľko desiatok návrhov.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak sa nič nestane a parlament bude už naozaj hlasovať, potom poučka, podľa ktorej keď zasadá parlament sú životy a peňaženky ľudí v ohrození, sa vrchovato naplní. Taký hlasovací maratón ako je naplánovaný, sa totiž len tak ľahko nevidí.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-hlasovaci-maraton/672631-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi