HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 14.11.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 14. novembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali hlasovací maratón v NR SR a dohadovanie sa vlády s lekármi. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér prosí lekárov, aby stiahli výpovede, chce podpísať memorandum

Deklaroval pripravenosť dohodnúť sa a poukázal na plán obnovy. Zdravotníctvo a školstvo sú podľa jeho slov prioritou.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Premiér Eduard Heger (OĽANO) poprosil lekárov, aby vyšli v ústrety vláde, ktorá rieši zdravotníctvo ako prioritu, a stiahli svoje výpovede. Rozumie ich vyčerpanosti a požiadavkám, deklaroval pripravenosť podpísať s nimi memorandum na riešenie situácie v zdravotníctve. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Kolaps zdravotníctva označil za najhorší možný scenár.

Zobraziť celý článok

JH: „Úlohou premiéra je konať, nie prosiť, inak ide stále iba o slová – dôkazom môže byť aj dnešné šachovanie so stretnutím s lekármi ministerstvom zdravotníctva. Buď ide o taktiku alebo má vláda už situáciu ošetrenú a pod kontrolou.“

Hlasovací maratón bol podľa Šipoša spôsobený obštrukciou

Nezaradený poslanec pôsobiaci v strane Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok si, naopak, myslí, že vládna koalícia visí pri hlasovaní na „šnúrke gatí Mariana Kotlebu“.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Hlasovací maratón v parlamente bol podľa šéfa poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša spôsobený aj obštrukciou opozície. Poukázal, že hlasovania sa v parlamente prekladali pre to, že opozícia vyťahovala pri nich kartičky. Nezaradený poslanec pôsobiaci v strane Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok si, naopak, myslí, že vládna koalícia visí pri hlasovaní na „šnúrke gatí Mariana Kotlebu“. Vyhlásili to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12.

Zobraziť celý článok

JH: „V hlasovacom maratóne hlasoval každý s každým. Dôležité je, že koalícia vo veľkej väčšine návrhov dokázala presadiť to, čo presadiť chcela. Dokonca aj odvolanie J. B. Cigánikovej z funkcie predsedníčky výboru.“

Poslanci sa zídu opäť v utorok, Mikulec by mal čeliť odvolávaniu

Minister už uviedol, že je pripravený čeliť odvolávaniu. Hovorí o legitímnom práve opozície, ale aj o klamstvách jej predstaviteľov.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok (15. 11.). O 11.00 h by mali rozhodnúť o prerokovanom uznesení k situácii v zdravotníctve z dielne Smeru-SD. Naplánovanú majú poslanci aj ďalšiu mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom-SD. Na nej by mal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) opätovne čeliť pokusu o odvolanie z funkcie.

Zobraziť celý článok

JH: „Predpoveď, že schôdza bude otvorená sa naplnila, treba počkať, či sa naplní aj predpoveď o odmietnutí navrhnutého uznesenia. Opak by však bol politickým zázrakom – poškodil by vládne strany a vytiahol Smer-SD na piedestál.

Smer-SD čaká snem, R. Fico chce stranu viesť do volieb

Podľa Ficových slov nečakajú Smer-SD na sneme voľby do orgánov strany. Považuje ju za personálne stabilizovanú.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Opozičný Smer-SD čaká vo štvrtok 17. novembra snem. Témou má byť predvolebný rok 2023. Predseda Smeru-SD Robert Fico pre TASR uviedol, že má ambíciu viesť stranu do parlamentných volieb. Otázka volebného lídra je tak podľa jeho slov vyriešená.

Zobraziť celý článok

JH: „17. november 1989 je symbolom nástupu slobody pre všetkých a bez výnimky, preto ak chce mať Smer-SD na výročie tejto udalosti snem, nech ho aj má.“

LOZ: Lekárski odborári zvolávajú protest za záchranu zdravotníctva

Protestným zhromaždením chcú odborári upozorniť vládu, aby využila zostávajúci čas na dohodu.

Bratislava 14. novembra (TASR) – Lekárski odborári zvolávajú protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva vo štvrtok (17. 11.) na Námestí slobody v Bratislave. Vláde vyčítajú nečinnosť v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov. TASR o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

Zobraziť celý článok

JH: „Platí to, čo je uvedené vyššie, aj keď ide o značne odlišnú situáciu. Platí však vo všeobecnosti, že sloboda prejavu aj zhromažďovania, teda uplatňovanie si základných ľudských práva, je tou najlepšou aj najkrajšou oslavou výročia Nežnej revolúcie.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-premier-ma-konat-nie-p/674337-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi