HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 21.11.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 21. novembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo výročie Nežnej revolúcie, ale pokračovali aj rokovania medzi vládou a lekármi. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová:Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí

Hlava štátu vyzdvihla odkaz Nežnej revolúcie. Zdôraznila, že bez odvahy občanov by nebol November ´89 a nenastalo by u nás prebudenie občianskej spoločnosti.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí. Je dôležité udržiavať našu historickú pamäť v bdelosti, aby nás opäť nerozdelila železná opona. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky pri Bráne slobody pod Devínskym hradom. Práve 17. november 1989 označila hlava štátu za jeden z najvýznamnejších historických dátumov našej minulosti.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to tak, v tomto sa dá s prezidentkou súhlasiť. Dôležitejší ako vyhlásenie hlavy štátu by však bol jej prejav o Stave republiky, s ktorým tento rok už výrazne mešká.“

VIDEO: Cenu ministra životného prostredia získalo päť osobností

Matia Lenická, aktivistka a hudobníčka, slovenská dídžejka, producentka a komentátorka, získala ocenenie za občiansku angažovanosť, osobnú odvahu a obhajobu práv menšín.

Bratislava 16. novembra (TASR) – Cenu ministra životného prostredia za prínos v ochrane životného prostredia v občianskom sektore a obhajobe práv menšín získalo päť osobností – Ján Jenčo, Andrej Barát, Martin Petráš, Jozef Ridzoň a Matia Lenická. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) ocenenia odovzdal v stredu pri príležitosti 33. výročia Nežnej revolúcie. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Nevedno prečo minister J. Budaj udelil cenu za obhajobu práv menšín, keďže to vôbec nespadá do jeho portfólia a zasahuje tým priamo do kompetencií iných. Povedať, že menšinovej problematike nerozumie by bolo príkre, ale vyzerá to tak.“

Kollár: Ak tisíce lekárov dajú výpovede, Sme rodina odíde z vlády

Podľa Sulíka je problém aj na druhej strane, nie len na strane LOZ. Hovorí o extrémnom manažérskom zlyhaní na strane vlády.

Bratislava 20. novembra (TASR) – Ak tisíce lekárov podajú výpovede a dôjde k rozvratu zdravotníctva, hnutie Sme rodina odíde z vlády. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil šéf hnutia a predseda parlamentu Boris Kollár. Spolu s lídrom SaS Richardom Sulíkom sa zhodli na tom, že tlak zo strany Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri rokovaniach s vládou začína naberať črty vydierania.

Zobraziť celý článok

JH: „B. Kollár oznamuje odchod z vlády už tak často, že to neberie vážne ani on sám. Napokon, nikto ho vo vláde ani nasilu nedrží, držia ho v nej úplne iné skutočnosti.“

Prieskum: Najdôveryhodnejším členom vlády je M. Krajniak

Na druhom mieste v prieskume skončil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina), ktorému vyjadrilo dôveru 30 percent a nedôveru 55 percent opýtaných.

Bratislava 20. novembra (TASR) – Najdôveryhodnejším členom vlády je minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Dôveruje mu 31 percent a nedôveruje 65 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý realizovali od 2. do 8. novembra na vzorke 1017 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak najdôveryhodnejšiemu členovi vlády dôveruje iba tretina respondentov, je to nezaujímavé. Zaujímavejšie je, komu nedôveruje až viac ako 70 percent z nich: I. Matovič, V. Remišová, J. Naď, R. Mikulec, E. Heger a J. Budaj. Ešteže to veľa neznamená.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-prezidentka-uz-meska/675815-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi