HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 5.12.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 5. decembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo podpísanie memoranda medzi vládou a LOZ a spory okolo návrhu štátneho rozpočtu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka: Neprahnem po úradníckej vláde, bolo by viac možností

Okrem vlastnej zodpovednosti nesiete zodpovednosť aj za exekutívu, takže môžem upokojiť všetkých, čo sa tohto modelu boja z toho hľadiska, že ja po ňom prahnem, naozaj to tak nie je, priblížila.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Ak by došlo v parlamente k vysloveniu nedôvery vláde, prezidentka Zuzana Čaputová by bola povinná ju odvolať a poveriť nejakú vládu vedením krajiny. To, čo by nasledovalo, by podľa nej záviselo od vyjednávania s konkrétnymi politickými hráčmi v parlamente. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Zdôraznila, že po úradníckej vláde neprahne.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak parlament vysloví nedôveru vláde, hlava štátu by ju mala odvolať a obratom poveriť vykonávaním moci, ktorá je však už obmedzená. Naopak, hlave štátu v takom prípade pribudnú povinnosti a aj preto po tom žiadna netúži ani neprahne.“

 

V náročnej dobe treba vecne a pokojne riadiť štát, apeluje prezidentka

Prieskumy podľa hlavy štátu ukazujú, že až 84 percent ľudí je nespokojných so smerovaním krajiny. Považuje to za alarmujúce čísla, nad ktorými sa politici musia zamyslieť.

Bratislava 4. decembra (TASR) – V náročnej dobe potrebujeme vecné, racionálne a pokojné riadenie štátu. Pripomenula to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Menšinová vláda môže podľa nej fungovať, ak racionálne rokuje. Upozornila, že s riešeniami kríz prichádza vláda na poslednú chvíľu. Rozhodnutie o tom, či bude opäť kandidovať na prezidentku, chce Čaputová oznámiť na budúci rok.

Zobraziť celý článok

JH: „Na Slovensku sú stále vyhlásené dve mimoriadne situácie. Pokojné riadenie štátu je však v rozpore aj s tým, keď prezidentka hovorí jedným dychom o predčasných voľbách – ich prípadné konanie pokoj rozhodne neprinesie.“

 

VIDEO: Vláda podpísala memorandum s lekárskymi odborármi

Vyše 2100 lekárov podalo hromadné výpovede pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve, výpovedná lehota im vyprší v stredu.

Bratislava 30. novembra (TASR) – Vláda a lekárski odborári podpísali v stredu na Úrade vlády SR memorandum, ktoré rieši požiadavky lekárov v hromadných výpovediach. Obe strany veria, že je to začiatok spolupráce a krok k lepšiemu zdravotníctvu na Slovensku.

Zobraziť celý článok

JH: „Memorandum je pre vládu čistá katastrofa a blamáž – zaviazala sa v ňom k toľkým veciam, že nemá ani šancu ich splniť. Víťazstvo LOZ je dokonané a dokonalé.“

 

Naď: Neschválenie rozpočtu by malo nedozerné dosahy aj na obranu

Národná rada SR by mala o návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok rozhodnúť 13. decembra.

Bratislava 3. decembra (TASR) – Neschválenie štátneho rozpočtu na rok 2023 by znamenalo zrušenie plánovaného zvyšovania platov vojakov v novom roku. Rovnako by mohlo ohroziť zazmluvnené modernizačné projekty. V rozhovore pre TASR to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Fungovanie v rozpočtovom provizóriu si nevie predstaviť.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by vládni politici viac rokovali o podpore poslancov pre návrh štátneho rozpočtu a menej strašili provizóriom, bolo by to pre nich racionálnejšie aj lepšie. Ide totiž o politický, nie vecný zápas, pri ktorom vôbec nejde o nejaké čísla.“

 

Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné,Kamenického zaujíma plán B

Gyimesi komentuje odvolávanie ako pokus o dúhovú revolúciu v réžii SaS, Hlasu-SD a Prezidentského paláca.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Ide o najabsurdnejšie odôvodnenie odvolávania vlády, komentoval predložený návrh na vyslovenie nedôvery vláde koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO). Poslanec Marián Viskupič z SaS, ktorá odvolávanie iniciovala, na dôvodoch trvá. Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) avizoval podporu odvolaniu, liberálov sa však pýta na plán B. Ako upozornil, na predčasné voľby treba zmenu Ústavy SR. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Zobraziť celý článok

JH: „Je úplne jedno, či je odôvodnenie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde absurdné alebo kvalitné alebo či existuje plán B. Ide iba o to, či vláda E. Hegera padne alebo nepadne a zostane vládnuť naďalej.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-padne-vlada-alebo-nepadne/678979-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_24h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi