HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 9.1.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 9. januára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali slávnosti pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej SR, ale aj úvahy o osude vlády E. Hegera, ktorej parlament vyslovil nedôveru.

Prezidentka vyzvala k jednote, apelovala pritom na politikov

Skonštatovala, že hoci bolo 30 rokov našej samostatnosti naplnených mnohými udalosťami, do popredia sa pri spätnom hodnotení dostávajú tie z dlhodobého hľadiska dôležité.

Bratislava 7. januára (TASR) – Oslava výročia našej štátnosti je šancou uvedomiť si, čím politici k jej budúcnosti prispievajú. Ohrozením nie je samotná rozdielnosť, ale spôsob, ako s ňou narábame. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore počas galavečera pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Apelovala pritom na jednotu a upozornila na negatívne dôsledky konfliktov a rozdeľovania spoločnosti.

Zobraziť celý článok

Juraj Hrabko: „To sú tzv. slávnostné prejavy, od ktorých netreba očakávať žiadne zázraky ani významné posolstvá. Tento bol pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej SR, pri ktorej platí, že je iba obrazom spoločnosti – aká je spoločnosť, taký je aj štát.“

 

SR potrebuje silnú a stabilnú vládu, zhodli sa Kollár a Fico

Kollár nepredpokladá, že by referendum bolo úspešné.

Bratislava 8. januára (TASR) – Slovensko potrebuje v tomto roku silnú a stabilnú vládu. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady (NR) SR a líder Sme rodina Boris Kollár s expremiérom a lídrom Smeru-SD Robertom Ficom v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Obaja hovoria o predčasných voľbách. Kollár zatiaľ nevie o žiadnej novej 76-tke, teda väčšine v parlamente.

Zobraziť celý článok

JH: „Silnú a stabilnú vládu môžu vytvoriť iba silné a stabilné strany. Po voľbách v roku 2020 mala vláda I. Matoviča silu 95 žetónov, vláda E. Hegera 91 žetónov a dnes vládne už iba z milosti prezidentky Z. Čaputovej – žetóny sa im rozkotúľali.“

 

Heger: Pokúsim sa o to, aby Slovensko predčasné voľby nečakali

Heger zároveň vyjadril presvedčenie, že v súčasnosti je potrebné zabezpečiť stabilitu z hľadiska zvládnutia energetickej krízy.

Bratislava 8. januára (TASR) – Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger (OĽANO) sa pokúsi o to, aby Slovensko tento rok predčasné voľby nečakali. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podľa neho je nezmyslom vystaviť krajinu v tomto čase takémuto riziku.

Zobraziť celý článok

JH: „Predčasné voľby nie sú prehreškom voči demokracii, ale jej súčasťou.  Rovnako nie sú cieľom, ale iba prostriedkom – v skratke možno povedať, že akákoľvek vláda, ktorá by z nich vzišla, by mala omnoho väčšiu legitimitu, ako má súčasná vláda E. Hegera.“ 

 

Sulík: V apríli má SaS kongres, budem sa uchádzať opäť o post predsedu

Sulík zároveň avizuje, že stranu chce viesť do parlamentných volieb ako líder kandidátky.

Bratislava 9. januára (TASR) – Strana SaS bude mať v apríli tohto roka kongres, na ktorom budú delegáti voliť predsedu na ďalšie štyri roky. Súčasný šéf Richard Sulík sa bude opäť uchádzať o zvolenie. Povedal to v rozhovore pre TASR.

Zobraziť celý článok

JH: „Kongres SaS bude iba preto, aby bol a aby boli dodržané stanovy. Výsledok je jasný už dnes a povedal ho samotný R. Sulík, ktorý jedným dychom oznámil nielen to, že bude kandidovať, ale tiež to, že znovu bude mať mandát na štyri roky.“

 

Súd oslobodil Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo

Podľa súdu sa nepreukázalo, že skutok popísaný v obžalobe bol trestným činom. Štátny zástupca sa proti rozsudku môže odvolať.

Praha 9. januára (TASR) – Mestský súd v Prahe v pondelok oslobodil českého expremiéra a predsedu hnutia ANO Andreja Babiša v dotačnej kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH). Informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Zobraziť celý článok

JH: „Nie je to právoplatný rozsudok, ale aj tak môže napomôcť A. Babišovi vo voľbách prezidenta, aby sa dostal do druhého kola. Poškodiť mu môže istý pán Bureš, ale či sa tak aj stane, treba nechať na voličov v ČR.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-rozkotulane-zetony/685976-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_24h

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi