HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 24.1.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 24. januára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo hlavne referendum o možnosti dopísať Ústavu a interpretácia jeho výsledkov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť referenda

Deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.

Bratislava 22. januára (TASR) – Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť sobotného (21. 1.) referenda o zmene Ústavy SR. Zúčastnilo sa na ňom 27,25 percenta voličov. Na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť. Kompletné výsledky sú zverejnené na stránke volbysr.sk.

Zobraziť celý článok

Juraj Hrabko: „Z vecného hľadiska existuje iba jedna odpoveď – výsledky referenda nie sú platné. Z politického hľadiska je odpovedí viacero, záleží aj od toho, ktorá strana reční. A z občianskeho hľadiska ide aj keď o nepekný, ale pravdivý obraz spoločnosti.“

Prezidentka napriek neplatnosti referenda apeluje na zmenu ústavy

I keď je referendum neplatné, vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu je nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente, uviedla prezidentka.

Bratislava 22. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová napriek neplatnosti sobotného (21. 1.) referenda považuje vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu za nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Zobraziť celý článok

JH: „Je vecou parlamentu ako sa rozhodne a čo odhlasuje, nie prezidentky. Hlava štátu má vlastné páky na riešenie situácie a v tomto bol I. Gašparovič lepší ako Z. Čaputová, keďže nenechal vládu s obmedzenými kompetenciami (ne)vládnuť ešte zhruba rok.“

Kollár by podporil voľby v septembri i ochranu volebného systému

Kollár chce hlasovať v parlamente o uznesení k predčasným voľbám hneď po tom, ako vyjde zmena Ústavy SR v zbierke zákonov.

Bratislava 22. januára (TASR) – SaS podporí predčasné parlamentné voľby bez akýchkoľvek ďalších podmienok, deklaroval predseda strany a poslanec Richard Sulík. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár potvrdil ochotu pristúpiť na kompromis so septembrovým termínom volieb, hoci preferuje máj alebo jún. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „To sú iba prázdne reči a balamutenie – Sme rodina pristúpi iba na to, čo je pre ňu výhodné, a nie na nejaký kompromis. Nie vždy sa tým aj chváli, ale vždy dosiahne to, čo sa rozhodne dosiahnuť. Príkladov je habadej.“

Premiér: Bývalá koalícia sa dohodla na zmene ústavy a termíne volieb

Zároveň sa mali dohodnúť na termíne predčasných volieb 30. septembra.

Bratislava 22. januára (TASR) – Predstavitelia bývalej koalície sa dohodli na texte zmeny Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátenie voleného obdobia parlamentu by malo byť možné prijatím uznesenia, na čo bude potrebných 90 hlasov poslancov. Zároveň sa mali dohodnúť na termíne predčasných volieb 30. septembra. Informoval o tom dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) po nedeľnom rokovaní.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak bude v Ústave zakotvená možnosť jedného volebného obvodu, parlament tým vyjadrí doživotnú poctu V. Mečiarovi, ktorý doteraz o tom ani len nesníval. Demokratov, ktorí vzdávajú hold V. Mečiarovi ešte svet nevidel, teraz sa môže pozerať.“

OĽANO: Referendum je dôkazom, že nie je vôľa skracovať volebné obdobie

Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť sobotného (21. 1.) referenda o zmene Ústavy SR. Zúčastnilo sa na ňom 27,25 percenta voličov.

Bratislava 22. januára (TASR) – Výsledky referenda sú dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie. Hnutie OĽANO to uviedlo v reakcii na výsledky sobotňajšieho referenda.

Zobraziť celý článok

JH: „Prvá stranícko-účelová interpretácia výsledkov referenda.“

Hlas-SD: Zmena ústavy musí byť pre parlament prioritou aj po referende

Hlas-SD odmieta interpretácie, podľa ktorých je neúspešné referendum vyjadrením podpory súčasnej vláde či koalícii.

Bratislava 22. januára (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje výsledok referenda, zmena ústavy však podľa nej musí byť pre parlament prioritou aj po ňom. Vyzýva predovšetkým strany SaS a hnutie Sme rodina, aby presadili júnový termín predčasných volieb. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Zobraziť celý článok

JH: „Druhá stranícko-účelová interpretácia výsledkov referenda.“

Fico: Referendum naznačuje, že pri ďalších voľbách dôjde k zmene vlády

Fico poďakoval všetkým stranám, ktoré pomohli referendum uskutočniť, tiež všetkým, ktorí sa na ňom zúčastnili. Kritizuje neúčasť troch najvyšších ústavných činiteľov.

Bratislava 22. januára (TASR) – Účasť na sobotňajšom (21. 1.) referende naznačuje, že pri najbližších parlamentných voľbách dôjde k zmene vlády. Vyhlásil to líder Smeru-SD Robert Fico. Výsledok referenda považuje za ohromujúci. Dodal, že strana zaň preberá plnú zodpovednosť.

Zobraziť celý článok

JH: „Tretia stranícko-účelová interpretácia výsledkov referenda.“

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi