HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 30.1.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 30. január 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali najmä spory o termín predčasných volieb, ale tiež pokus M. Dzurindu o návrat do politiky. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Novým českým prezidentom bude armádny generál vo výslužbe Petr Pavel

Po sčítaní takmer 90 percent okrskov získal Pavel 56,78 percenta hlasov voličov.

Praha 28. januára (TASR) – Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Súčasného prezidenta Miloša Zemana v úrade nahradí 8. marca.

Zobraziť celý článok

Juraj Hrabko: „Víťazom sú nepochybne voliči – viac ako 70 percentná účasť je nielen historicky najvyššia, ale aj viac ako vynikajúca. A rovnako vynikajúco presné boli tentoraz aj výsledky prieskumov verejnej mienky. Dobrá práca.“

 

Prezidentka podpísala zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami

Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude podľa novely možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Zákonodarcovia zmenu schválili v stredu.

Bratislava 25. januára (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala schválenú zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Zobraziť celý článok

JH: „Problém novely je v tom, že zakotvila do Ústavy jeden volebný obvod – to poteší všetkých straníkov, vrátane tých, ktorí za novelu nehlasovali, ale nemôže potešiť aj občanov. Je to kotrmelec vzad.“

 

Debatu o termíne predčasných volieb ukončili, hlasovať sa má v utorok

Podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO) zároveň ukončil 78. schôdzu. V piatok už poslanci nebudú rokovať. Hlasovať o uznesení budú podľa dohody v utorok o 17.00 h v rámci ďalšej riadnej schôdze.

Bratislava 26. januára (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok večer ukončili diskusiu k uzneseniu o skrátení volebného obdobia. Určí sa ním termín predčasných parlamentných volieb. Návrh uznesenia hovorí o 30. septembri, na čom sa dohodli strany bývalej koalície.

Zobraziť celý článok

JH: „Parlament má viacero možností – buď schváli niektorý z navrhnutých termínov alebo neschváli žiadny. Čím neskorší termín volieb poslanci schvália, tým viac síce krajine ublížia, ale aspoň si tak pôžitky udržia.“

 

Kollár avizuje návrh, ktorý by prikázal voľby pol roka po páde vlády

Kollár zároveň avizoval, že ak by sa prijala zmena a mohol by parlamentné voľby vyhlásiť skôr, urobí to tak, aby mal každý právo si ešte včas zmeniť napríklad názov strany.

Bratislava 29. januára (TASR) – Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár avizuje návrh, ktorým by sa zaviedlo pravidlo, že po páde vlády by sa museli konať predčasné parlamentné voľby napríklad do pol roka. Povedal to v diskusii RTVS O 5 minút 12. Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini si vie predstaviť podporu návrhu. Kritizoval však, že táto vláda sa udrží do septembra a každú ďalšiu by zaviazala konaním volieb do pol roka.

Zobraziť celý článok

JH: „Jasné, veď najmenej 90 poslancov môže všetko – v Ústave ešte napríklad nie je napísané, že na Slovensku má byť v noci tma. Podobných nápadov bude ešte habadej, veď volebná kampaň už fičí na plné obrátky.“ 

 

Heger: Rezort zdravotníctva a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní

Uviedol to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) po piatkovom rokovaní.

Bratislava 27. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora. Do ambulancií má ísť 283 miliónov eur navyše. Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur). Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol po piatkovom rokovaní so zástupcami ambulantného sektora. Avizoval, že poplatky pre pacientov nebudú zavedené.

Zobraziť celý článok

JH: „Tomu sa nechce ani veriť – je to totiž podobné, ako keď  premiér E. Heger už pred rokom tvrdil, že na rozdiel od iných krajín jeho vláda už dávno kompenzovala vyššie ceny potravín, že to urobila kvalitne a že ostatní nás iba dobiehajú.“

 

SaS je pripravená rokovať o zmene termínu volieb, podporila by aj jún

My rešpektujeme dohodu, ktorá vznikla na úrovni bývalých koaličných partnerov, uviedol v stanovisku SaS Sulík.

Bratislava 29. januára (TASR) – Strana SaS je pripravená na rokovania o zmene termínu predčasných parlamentných volieb. Na iniciovanie rokovaní vyzýva predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. SaS odmietla slová Kollára, že si septembrový termín praje šéf strany Richard Sulík. Ak by sa partneri dohodli na júnovom termíne, SaS s tým bude súhlasiť.

Zobraziť celý článok

JH: „SaS toho už narozprávala veľa, treba počkať, ako si so situáciou poradí, teda na to, čo urobí. Ak tzv. tvrdá opozičná strana rokuje s vládnymi, a nie ďalšími opozičnými stranami, potom je viac natvrdlá ako tvrdá – jedno totiž vylučuje druhé.“

 

Fico: Smer-SD navrhne termín predčasných volieb na 20. mája

Poznamenal, že už júnový termín je neskoro a pripomenul, že vláda Eduarda Hegera (OĽANO) stratila dôveru ešte v závere roka.

Bratislava 25. januára (TASR) – Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico navrhol termín konania predčasných volieb na 27. mája 2023. Odmieta ich konanie až koncom septembra. Poukázal na to, že vláda ešte koncom decembra stratila dôveru v parlamente, je len dočasne poverená výkonom funkcie a nemôže vládnuť až do jesene.

Zobraziť celý článok

JH: „Má na to právo, ostaní poslanci zase majú právo to odmietnuť. Napokon, rozhodne o tom najmenej 90 poslancov. Vo všeobecnosti však platí, že keď vláde vysloví parlament nedôveru, má odísť čo najskôr, a nie čo najneskôr.“

 

VIDEO: M. Dzurinda predstavil základy Modrej koalície

Cieľmi Modrej koalície je podľa Dzurindu zastaviť úpadok a chaos a privodiť pozitívny obrat Slovenska.

Bratislava 27. januára (TASR) – Expremiér Mikuláš Dzurinda predstavil základy strany Modrá koalícia. Urobil tak na piatkovej tlačovej konferencii. Zároveň predstavil členov novej strany. V rámci desiatich princípov Modrej koalície sa píše, že ide o liberálno-konzervatívnu stranu.

Zobraziť celý článok

JH: „Z vystúpenia M. Dzurindu bolo vidno, že ovláda abecedu politickej práce. Stačí si porovnať jeho vystúpenie s ktorýmkoľvek vystúpením E. Hegera, ale aj iných politikov. Že je vo forme, ukázal hneď tým, že dokázal uzatvoriť koalíciu aj bez vlastnej strany.“

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi