HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 13.8.2018

Bratislava 13. augusta (Teraz.sk) – Tento týždeň pokračovali spory o dovlečení a odvlečení Vietnamca, výsledky detektora lži exministra vnútra R. Kaliňáka, ako aj prípravy na voľbu ústavných sudcov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kiska ubezpečil Bleickera, že SR podnikne všetko pre objasnenie únosu

Peter Pellegrini tento týždeň vyhlásil, že ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) bude musieť zabezpečiť nestranné vyšetrovanie okolností únosu.

Bratislava 8. augusta (TASR) – Nemecká strana vzala Slovensko za slovo, že urobí kroky pre vyšetrenie okolností únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Vyplýva to zo stanoviska nemeckého veľvyslanectva v SR.“Prezident Kiska ma ubezpečil, že spolu s premiérom Pellegrinim sú zajedno, že slovenská strana podnikne všetko pre to, aby mohli byť čo najrýchlejšie objasnené otázky, ktoré ohľadom tohto bezprecedentného prípadu únosu zostávajú ešte otvorené. Všestrannú pomoc pri vyšetrovaní prisľúbil aj sám premiér Pellegrini spolkovej kancelárke Merkelovej už 2. mája v Berlíne a my ho, samozrejme, berieme za slovo,“ povedal pre TASR nemecký veľvyslanec Joachim Bleicker na margo utorkového (7.8.) stretnutia s prezidentom.

Zobraziť celý článok

JH: „Nemecká strana nielen počúva vyjadrenia slovenských predstaviteľov, ale tiež sleduje dianie na Slovensku v tejto veci: napríklad výstupy z parlamentných výborov. Vyšetrovanie nemeckých orgánov to však nijako neovplyvní, napokon, ich úlohou nie je dokazovať, či SR pomohla Vietnamu nevedomky alebo plánovane. To je  úloha slovenských vyšetrovateľov.“

J. Čižnár kritizuje vyjadrenie prezidenta ohľadom únosu Vietnamca

Generálny prokurátor chcel po Kiskových slovách plánované stretnutie zrušiť, pretože podľa Čižnára je prezidentovi jasné, že skutok sa stal, napriek tomu, že ani sama prokuratúra to ešte nevie.

Bratislava 6. augusta (TASR) – Vystúpenie prezidenta SR Andreja Kisku k únosu vietnamského podnikateľa bolo viac zamerané na politické ciele. Uviedol to generálny prokurátor Jaromír Čižnár s tým, že na základe tohto vyhlásenia chcel zrušiť plánované stretnutie s prezidentom, predsedom Národnej rady (NR) SR Andrejom Dankom (SNS) a premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), ktoré sa napokon uskutočnilo.

Zobraziť celý článok

JH: „Generálny prokurátor mlčí, keď by mal hovoriť a hovorí, keď by mal mlčať.  Ak chcel zrušiť stretnutie s veľkou trojkou, mohol tak urobiť, ak tak však neurobil, mal by o tom, čo údajne chcel urobiť, mlčať. Inak robí to, z čoho viní iných: politizuje.“ 

D. Saková: Je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu

Ministerka vnútra D. Saková potvrdila, že celé vyšetrovanie bude pod dozorom generálneho prokurátora a niekoľkých prokurátorov Krajskej prokuratúry Bratislava I.

Bratislava 9. augusta (TASR) – Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu v súvislosti s údajným únosom vietnamského občana. Uviedla to po štvrtkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ktoré prebiehalo v utajenom režime. „My celý prípad nevyšetrujeme. Keď sme išli v máji na brannobezpečnostný výbor, tak som bývalého policajného prezidenta poprosila, aby zistil, či bola unesená osoba zadaná v Schengenskom informačnom systéme, či už ako osoba, po ktorej je vyhlásené pátranie, monitorovaná osoba, alebo nezvestná osoba,“ uviedla Saková. Zároveň potvrdila, že sa bude dožadovať od administrátora Schengenského informačného systému odpovede, či sa dá v databázach vyhľadať táto informácia.

Zobraziť celý článok

JH: „Celý prípad je ale už o kilometre ďalej, ako uvádza ministerka vnútra. Tu už predsa nejde o to, čo kedysi bolo alebo nebolo v Schengenskom systéme, ale o to, či ministerstvo pomáhalo Vietnamcom vedome alebo nevedome. V oboch prípadoch je informácia o tom, čo bolo alebo nebolo v systéme uvedené, už neveľmi podstatná.“ 

Kaliňák absolvoval test na detektore lži: Odpovedal na tieto otázky

Exminister vnútra Robert Kaliňák uviedol, že test potvrdil pravdivosť jeho odpovedí.

Bratislava 7. augusta (Teraz.sk/TASR) – Poslanec Národnej rady SR za Smer-SD a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák absolvoval pre kauzu vlaňajšieho únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha zo Slovenska test na detektore lži. Oznámil to na utorkovom brífingu s tým, že jeho odpovede na otázky súvisiace s prípadom boli vyhodnotené ako pravdepodobne pravdivé.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to zúfalý krok, ktorý ale nič nerieši ani nevyrieši. Tých, ktorí R. Kaliňákovi nedôverujú, nepresvedčí ani to, keby chodil na detektor každý deň a tí, ktorí mu dôverujú, sú zbytočne  vystavení posmeškom, ktoré zverejnenie o detektore lži vyvolalo. Mimochodom, aké by boli jeho výsledky na detektore pravdy, keď úspešne zvládol detektor lži?“

Pokračovanie na:

http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-hrabko-detektor-pravdy/342304-clanok.html

 

 

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi