HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 11.2.2019

Bratislava 11. februára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala návšteva A. Merkelovej, nové informácie uchádzačoch na funkciu ústavného sudcu a ďalšie pohyby na politickej scéne. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Tomáš: Dohoda v koalícii ešte nie je, ústavnú krízu ale nechceme

Opozícia podľa Tomáša koalícii nemá čo vyčítať, lebo ani ona nenašla zhodu na 18 menách.

Bratislava 10. februára (TASR) – Vládna koalícia zatiaľ nie je dohodnutá, ktorých 18 z 39 kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude v parlamente voliť, spraví však všetko preto, aby ústavná kríza nenastala. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) s tým, že vybrať 18 uchádzačov, ktorých následne ponúknu prezidentovi na vymenovanie, nie je ľahké. Opozícia však podľa Tomáša koalícii nemá čo vyčítať, lebo ani ona nenašla zhodu na 18 menách.“Musí dôjsť k dohode medzi parlamentnou väčšinou a prezidentom, lebo prezident ma konečné slovo. Zatiaľ takáto dohoda v koalícii nie je. Máme čas do utorka (12.2.),“ povedal Tomáš. Aj opozičné strany sa podľa neho zhodli zatiaľ len na desiatich až 11 menách. „Keby opozícia bola pripravená, a tiež ponúkla 18 mien, môže sa veľmi ľahko stať, že v tajnej voľbe dôjde k prieniku na niektorých menách a tie mená prvé kolo vyprodukuje,“ podotkol poslanec.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak nebude dohoda na voľbe kandidátov na post ústavných sudcov, nebude to ústavná kríza, ale kríza politikov. Bude to veľká parlamentná hra. Ústava nedokáže politikov prinútiť, aby ju rešpektovali, spolieha sa iba na ich politickú kultúru, čo je jeden z jej najväčších nedostatkov.“

KOLLÁR: Fica buď zvoľme, alebo nezvoľme, nehrajme okolo neho divadlo

O tom, či eurokandidátku hnutia Sme rodina povedie osobne Boris Kollár alebo iný člen strany, sa podľa neho rozhodne už tento týždeň.

Bratislava 4. februára (Teraz.sk) – Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár nebude v pléne Národnej rady (NR) SR hlasovať za to, aby sa jedným z kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR stal Robert Fico, je však proti tomu, aby sa téma voľby ústavných sudcov zmenila na osobný boj s predsedom Smeru-SD. „Buď ho zvoľme a bude tam, alebo nezvoľme a nebude tam, buď ho prezident vymenuje, alebo nevymenuje. Ale aby sme ho napadali za jeho kravatu a za to, či včera dobre zamkol byt, to už je mimo misu. My za neho hlasovať určite nebudeme, ale aby sme okolo toho robili divadlo, to tiež nie sme ochotní,“ povedal v diskusii na Tablet.tv Kollár.

Zobraziť celý článok

JH: „Tak, ako to prezentuje B. Kollár to vyzerá naozaj jednoducho, ale zároveň to tiež poukazuje na to, prečo v parlamente nedokáže jeho strana nič pre ľudí presadiť. Pretože takto sa ozajstná politika nerobí.“

  1. Kresák: Nikdy som vedome nespolupracoval s ŠtB

Informácie o jeho vedomej spolupráci nie sú podľa poslanca pravdivé. Zopakoval, že bol vedený ako sledovaná osoba.

Bratislava 8. februára (TASR) – Poslanec Národnej rady SR a kandidát na ústavného sudcu Peter Kresák (Most-Híd) nikdy vedome nespolupracoval s rozviedkou Česko-slovenskej federatívnej republiky ani Štátnej bezpečnosti (ŠtB) nedával informácie. Vyhlásil to na tlačovej konferencii v parlamente Kresák. Reagoval na vyhlásenie lídra OĽaNO Igora Matoviča, že bol vedomým spolupracovníkom ŠtB a mal skratku ESTR.“Nikdy som nespolupracoval s rozviedkou. Neexistuje dokument, ktorý by potvrdzoval moju úmyselnú spoluprácu ani informácie, ktoré by som Štátnej bezpečnosti dával,“ zdôraznil Kresák. Informácie o jeho vedomej spolupráci nie sú podľa poslanca pravdivé. „Spis bol založený na základe nepravdy. Údaje neboli pravdivé a ten spis bol založený bez môjho vedomia,“ uviedol Kresák s tým, že nič nepodpisoval. Zopakoval, že bol vedený ako sledovaná osoba.

Zobraziť celý článok

JH: „Problém je v tom, že údaje, o ktorých P. Kresák tvrdí, že neboli pravdivé, sa ako pravdivé ukazujú. Tak či onak, takéto podozrenie existuje iba v súvislosti s jeho osobou a žiadnou inou, ktorá sa uchádza o post ústavného sudcu.“

Trestné oznámenie na organizátorov protestov odmietli

Trestné oznámenie na organizátorov protestov prišlo v októbri minulého roka. Policajná NAKA si začala postupne organizátorov predvolávať a zamerala sa najmä na financie a bankové účty.

Bratislava 10. februára (TASR) – Anonymné trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko, ktoré sa týkalo podozrení zo štátneho prevratu či korupcie, odmietli. Okresný prokurátor v Bratislave nenašiel v prípade dôvod na začatie trestného stíhania. Jeho rozhodnutie je už právoplatné. V nedeľu večer o tom v Televíznych novinách informovala televízia Markíza.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak ide o právoplatné, teda definitívne rozhodnutie prokuratúry, nedá sa už voči nemu protestovať a je potrebné ho akceptovať. Je to silný argument v prospech organizátorov. Takú pečiatku nemá naozaj každá organizácia.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-velka-parlamentna-hra/377825-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi