HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 6.2.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 6. februára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo schválenie predčasných volieb a neoficiálny začiatok kampane. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka nepristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády

TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Bratislava 31. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie parlamentu o termíne predčasných volieb a nepristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Zobraziť celý článok

JH: „Keďže prezidentka Z. Čaputová sama prišla so septembrovým termínom volieb, nemôže ho nerešpektovať.  Novú vládu môže vymenovať kedykoľvek, s voľbami to nemá nič spoločné, na rozdiel od jej zodpovednosti, ktorá bude až do volieb obrovská.“

VIDEO: Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra

Na termíne 30. september sa dohodli strany bývalej koalície OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Bratislava 31. januára (TASR) – Predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR sa budú konať 30. septembra tohto roka. Vyplýva to z uznesenia o skrátení volebného obdobia parlamentu, ktoré poslanci odsúhlasili v utorkovom hlasovaní. Zo 148 prítomných podporilo návrh 92 poslancov, proti bolo 54, zdržali sa dvaja.

Zobraziť celý článok

JH: „Hurá, budú voľby! Čas panstva voličov a strachu politických strán. Niektorým z nich pôjde o moc, iným o veľa a ďalším o všetko. O ich osude rozhodnú voliči, ktorým sa budú až do volieb líškať, sľubovať a štebotať im všetko, čo len budú chcieť počuť.“

Schôdza NRSR bude pokračovať v utorok, poslancov čaká viacero návrhov

V utorok od 9.00 h by sa mali poslanci podľa zverejneného programu venovať dvom bodom z dielne rezortu práce. Medzi nimi je aj novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

Bratislava 5. februára (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok (7. 2.). Pokračovať majú v aktuálnej 83. schôdzi. Čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov programu.

Zobraziť celý článok

JH: „Je zrejmé, že po schválení predčasných volieb, bude parlament semenišťom populistických návrhov. Ešte sa však len uvidí, koľko zákonov prezidentka Z. Čaputová podpíše a koľko mu vráti  na opätovné prerokovanie.“

KDH ďalej rokuje s E. Hegerom o spolupráci

Matovič v uplynulom týždni reagoval, že sa mu ponuka pre Hegera od KDH zdá nedôstojná, keďže ide o mimoparlamentný subjekt.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Mimoparlamentné hnutie KDH naďalej rokuje s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) o spolupráci v súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami. Hovorkyňa hnutia Lenka Halamová potvrdila, že Heger dostal ponuku druhého miesta na kandidátke. Šéf OĽANO Igor Matovič to považuje za nedôstojné.

Zobraziť celý článok

JH: „Nedôstojné bude, keď sa E. Heger ocitne ako kandidát na poprednom mieste za akúkoľvek stranu, v ktorej sa doteraz neangažoval. A ak mu I. Matovič neponúkol prvé miesto na kandidátke OĽaNO, sám sa správa nedôstojne aj neslušne.“

Šipoš: Matovič má mať dokumenty, ktoré usvedčujú Sulíka z korupcie

Poslanec parlamentu a podpredseda SaS Branislav Gröhling sa domnieva, že Sulík podnikne v tejto súvislosti právne kroky.

Bratislava 5. februára (TASR) – Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič má mať dokumenty, ktoré usvedčujú šéfa SaS Richarda Sulíka z korupcie. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že Matovič si to potrebuje skompletizovať a potom s tým oboznámi verejnosť. Šipoš konkrétne nevie, o čo ide. Poslanec parlamentu a podpredseda SaS Branislav Gröhling si myslí, že Sulík sa bude brániť.

Zobraziť celý článok

JH: „Je rozdiel medzi tým, či niečo I. Matovič má alebo by iba mal mať. M. Šipoš len hádže udičku na voličov OĽaNO, hoci sám nevie o čo ide. Mimochodom, podozrenia z korupcie netreba oznamovať verejnosti, ale orgánom činným v trestnom konaní.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-hura-budu-vol/692506-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi