HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 27.3.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 27. marca 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval odlet prvých stíhačiek Mig29 na Ukrajinu a kandidatúra M. Klusa za člena EDA. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kollár považuje výmenu stíhačiek a vrtuľníkov za dobrú, Fico nesúhlasí

Smer-SD má podľa Fica v pondelok (27. 3.) podať trestné oznámenie na členov vlády, ktorí rozhodovali o poslaní stíhačiek na Ukrajinu. Podľa jeho slov bolo toto rozhodnutie protiústavné.

Bratislava 26. marca (TASR) – Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý obchod. Naopak, poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Robert Fico s tým nesúhlasí. Podľa jeho slov bojové vrtuľníky Slovensko nepotrebuje.

Zobraziť celý článok

JH: „Kúpiť za pár stoviek miliónov 12 Viperov aj so stovkami rakiet by bol dobrý obchod, ak by ich Slovensko mohlo predať ďalej, čo zrejme nemôže. Trestné oznámenie zrejme nič nevyrieši, keďže o ústavnosti postupu vlády môže rozhodovať iba ústavný súd.“

 

Hlas-SD: Vyzývame Hegera, aby začal riešiť situáciou s cenami potravín

Chcem vyzvať predsedu vlády Eduarda Hegera, aby sa vrátil zo svojho zahraničného myslenia naspäť domov a aby začal okamžite riešiť akútnu situáciu, spresnil predseda strany Peter Pellegrini.

Bratislava 22. marca (TASR) – Dočasne poverený premiér Eduard Heger by sa mal začal zaoberať situáciou s cenami potravín v štáte. Vyzvala ho na to v stredu na tlačovej konferencii mimoparlamentná opozičná strana Hlas-SD.

Zobraziť celý článok

JH: „Nevidno dôvod, prečo by sa mal so situáciou zaoberať premiér, keď sa ňou zaoberá minister pôdohospodárstva. Ale mohli by sa ňou zaoberať ešte minister financií spolu s ministrom zdravotníctva, keďže všetko so všetkým súvisí.“

 

Klus žiada stiahnuť jeho kandidatúru do Európskeho dvora audítorov

Klus sa ospravedlnil tým, ktorých sa jeho skúsenosť negatívne dotkla, a poďakoval tým, ktorí mu pri jej absolvovaní pomohli.

Bratislava 24. marca (TASR) – Poslanec Národnej rady SR Martin Klus žiada vládu o stiahnutie jeho kandidatúry za člena Európskeho dvora audítorov (EDA). Oznámil to na sociálnej sieti. Urobil tak po tom, ako dočasne poverený premiér Eduard Heger avizoval, že ak tak neurobí, nomináciu stiahne vláda.

Zobraziť celý článok

JH: „Žiadosť M. Klusa vláde treba považovať za vybavenú, kandidovať za člena EDA už nebude. Urobil chybu a za chyby sa platí – podcenil R. Sulíka, hoci ten konal rovnako ako v prípade kandidatúry R. Procházku na sudcu EÚ.“

 

Šipoš: Skorší termín volieb by schvaľovanie zákonov v NRSR neovplyvnil

Podľa podpredsedu opozičného Smeru-SD Juraja Blanára by bolo férové, ak by boli voľby tri mesiace po tom, ako bola odvolaná vláda.

Bratislava 26. marca (TASR) – Skorší termín volieb by schvaľovanie zákonov v Národnej rade (NR) SR neovplyvnil. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Zopakoval, že keby SaS nepovalila vládu, zákony by prechádzali a nehovorilo by sa o predčasných voľbách. Podľa podpredsedu opozičného Smeru-SD Juraja Blanára by bolo férové, ak by boli voľby tri mesiace po tom, ako bola odvolaná vláda.

Zobraziť celý článok

JH: „To je iba ďalší omyl M. Šipoša. Samozrejme, že skorší termín volieb by schvaľovanie zákonov v parlamente ovplyvnil. Nie ich kvalitu – to sa už nedá – ale kvantitu. Platí rovnica, podľa ktorej čím menej schôdzí, tým menej aj návrhov a schválených zákonov.“ 

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-omyly-a-chyby-pos/703793-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

O eurovoľbách

víťazoch a porazených

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi