HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 24.4.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 24. apríla 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala príprava politických strán na predčasné voľby, ktorým budú ostatné udalosti až do ich konania podriadené. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kollár vyhlási voľby v čo najskoršom termíne,pravdepodobne koncom mája

Vyhlásením volieb sa začína aj predvolebná kampaň. Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30. septembra.

Bratislava/Peking 20. apríla (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlási parlamentné voľby v čo najskoršom možnom termíne, urobí tak zrejme koncom mája. Potvrdil to pre TASR.

Zobraziť celý článok

JH: „Predseda parlamentu má zákonom dané časové rozpätie, kedy musí vyhlásiť voľby. Termín volieb je rovnako známy a keďže kampaň už začala naberať na obrátkach, na voľby sa nielen dá, ale aj treba tešiť.“

 

SaS si na kongrese za predsedu opätovne zvolila R. Sulíka

Do republikovej rady liberáli zvolili Juraja Drobu, Karola Galeka a Radovana Géciho na štyri roky a Michala Uherčíka na dva roky.

Bratislava 22. apríla (TASR) – Richard Sulík bude predsedom SaS aj ďalšie štvorročné funkčné obdobie. Opätovne ho strana zvolila do funkcie na sobotňajšom kongrese v Jasnej. Okrem toho si SaS zvolila aj členov republikovej rady a ďalších orgánov strany. Do republikovej rady liberáli zvolili Juraja Drobu, Karola Galeka a Radovana Géciho na štyri roky a Michala Uherčíka na dva roky.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak sa chce SaS dostať do parlamentu, inú možnosť ako zvoliť R. Sulíka za predsedu nemala. Výsledky volieb predsedu hovoria, že to chápe aj drvivá väčšina delegátov.“

 

Hlas-SD navrhuje štyri riešenia, ako odstraňovať čierne skládky v SR

V praxi by to malo fungovať tak, že čierne skládky by vyčistili poberatelia sociálnych dávok a ľudia bez práce, čo by bolo v réžii ministerstva práce.

Bratislava 21. apríla (TASR) – Mimoparlamentný Hlas-SD prichádza s návrhom štyroch riešení, ktoré majú pomôcť s odstraňovaním čiernych skládok na Slovensku. Tých je podľa strany údajne viac ako 11.000. Okrem samotného odstraňovania zdôrazňuje aj nevyhnutnosť takýmto skládkam predchádzať. Predstavitelia strany o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to výborný návrh, ktorý má iba jeden nedostatok  – nedá sa uskutočniť. Tiež je len súčasťou volebnej kampane – času, kedy politici budú voličom sľubovať modré z neba a voliči by si dávať pozor, aby ho po voľbách nemali pod očami.“

 

Šimečka dúfa, že po voľbách bude možné zložiť vládu bez Smeru a Hlasu

Čo sa týka spolupráce s Hlasom-SD, Šimečka poukázal na procesy prijímania rozhodnutí v strane. Pripomenul, že pred komunálnymi voľbami odmietli spoluprácu s touto stranou i so Smerom-SD.

Bratislava 23. apríla (TASR) – Líder mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka dúfa, že po septembrových voľbách bude možné zložiť príčetnú a proeurópsku vládu bez Smeru-SD a Hlasu-SD. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Hnutiu OĽANO vyčíta zmarené nádeje z roka 2020 a nárast preferencií Smeru-SD označil za odraz vládnutia tohto volebného obdobia. Líder OĽANO Igor Matovič mu zas v reakcii vyčítal, že PS doteraz nevylúčilo z povolebnej spolupráce Hlas-SD.

Zobraziť celý článok

JH: „To je v poriadku, Smer-SD aj Hlas-SD zase isto dúfajú, že po voľbách bude možné zložiť vládu aj bez Progresívneho Slovenska.  Ako to bude, rozhodnú voliči – tak je to správne a tak to má aj byť. Zvyšok sú len reči.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-na-volby-sa-treb/709812-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi