HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 22.5.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 22. mája 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo neprávoplatné rozhodnutie súdu, ktorý oslobodil M. Kočnera spod obžaloby, ale pokračovali aj snahy o predvolebné spájanie sa politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka je z rozsudku v kauze vraždy Kuciaka sklamaná a prekvapená

Rozhodnutie súdu je podľa nej dôležité rešpektovať aj pri „takýchto nečakaných verdiktoch“. Poukázala na to, že si treba počkať na odôvodnenie rozhodnutia a následne aj na rozhodnutie NS SR.

Bratislava 19. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová je z rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sklamaná a prekvapená. Rozhodnutie však podľa nej treba rešpektovať. Vyplýva to z jej vyjadrenia na sociálnej sieti.

Zobraziť celý článok

JH: „V právnom štáte platia rozhodnutia súdov, nie vyjadrenia politikov. Na to, aby mohla byť prezidentka Z. Čaputová naozaj sklamaná a prekvapená, by musela najskôr poznať spis. Možno sklamali prokurátori, nie súd.“

 

Čaputová podpísala novelu volebného zákona,poslanci ju plánujú opraviť

Novelizácia zavádza povinnosť obcí zverejňovať zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku na internete, ak majú zriadenú webovú stránku.

Bratislava 19. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok (18. 5.) schválili. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po hlasovaní informoval o chybe v zákone, poslanci ju plánujú opraviť.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak hlava štátu podpíše zákon, ktorý je nezrozumiteľný, zmätočný a pre právne prostredie škodlivý, postupuje v rozpore s Ústavou. Zákon mala prezidentka vrátiť do parlamentu ako celok, ale neurobila to. Je to jej vizitka.“ 

 

Premiér: Otázka výmeny šéfa SIS je otvorená, zvážim všetky pre a proti

Pri uchádzaní sa o dôveru vláde v parlamente Ódor uviedol, že nebude rokovať s tými politickými stranami, ktoré nemajú záujem konštruktívne pristupovať k veciam.

Bratislava 21. mája (TASR) – Otázka možnej výmeny šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) je stále otvorená, predseda vlády SR Ľudovít Ódor sa chce rozhodnúť až po presnom zorientovaní sa v situácii a zvážení všetkých „pre a proti“. Rovnako sa ešte predtým chce stretnúť s riaditeľom SIS Michalom Aláčom i s prezidentom Policajného zboru (PZ) Štefanom Hamranom. Ódor to uviedol v nedeľňajšej diskusii RTVS O 5 minút 12.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak premiér hovorí verejne, že otázka výmeny šéfa SIS je otvorená a ak o ňom bude hovoriť aj s prezidentkou – ako to tiež verejne avizovala – znamená to, že by si mal M. Aláč začať baliť kufre. Indície sú jasné.“

 

Demokrati sa nedohodli na spoločnom postupe s ďalšími stranami

Odmietnutie ponuky lídra strany Eduarda Hegera mrzí.

Bratislava 21. mája (TASR) – Mimoparlamentná strana Demokrati sa na nedeľnom rokovaní nedohodla na spoločnom postupe so stranami Modrí – Európske Slovensko, Most-Híd a Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana. Po stretnutí o tom informoval predseda strany Eduard Heger.

Zobraziť celý článok

JH: „Demokrati by chceli hrať prvé husle, ale už nemôžu. Po ich odvolaní z vlády sa stali viac príťažou ako prínosom pre iné strany, ktoré – pochopiteľne – nechcú mať s vládnutím 2020 až 2023 nič spoločné. Teda ani s vtedajšími predstaviteľmi vlády.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-indicie-su-jasn/716040-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi