HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 29.5.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 29. mája 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo dianie v súvislosti s predčasnými voľbami, vrátane šírenia zvláštnych správ politikmi. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka dúfa, že svoju možnú kandidatúru oznámi v rozumnom čase

Čaputová taktiež vyjadrila spokojnosť s vládou odborníkov.

Bratislava 28. mája (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová dúfa, že svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, oznámi v rozumnom čase. „Nemám dôvod to odkladať donekonečna aj pre mňa samu. Tá pozícia je náročná, vyčerpávajúca v mimoriadne ťažkom období, čiže musím urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom čase,“ uviedla v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Zobraziť celý článok

JH: „Prezidentka Z. Čaputová dala verejný prísľub, že oznámi svoju prípadnú kandidatúru skôr ako jej predchodca A. Kiska. Nedodržala ho. Z politického hľadiska je však pre ňu výhodnejšie počkať na mená iných kandidátov a následne sa rozhodnúť.“

 

Premiér začne v pondelok sériu stretnutí s parlamentnými stranami

Rokovať sa bude o podpore programového vyhlásenia vlády a o možnosti vyslovenia dôvery vláde.

Bratislava 28. mája (TASR) – Predseda vlády SR Ľudovít Ódor začne v pondelok (29. 5.) avizovanú sériu stretnutí s lídrami politických strán zastúpených v Národnej rade SR. Rokovať sa bude o podpore programového vyhlásenia vlády a o možnosti vyslovenia dôvery vláde. TASR o tom informoval jeho hovorca Peter Majer.

Zobraziť celý článok

JH: „Rozumný krok a to aj v prípade, že politickú podporu pravdepodobne nezíska – rokovať o nej je vždy dôležité. Ak by ju v parlamente získal, bolo by to rozhodne väčšie prekvapenie ako pád vlády I. Matoviča aj E. Hegera.“

 

Naď: Najvyšší ústavní činitelia majú správu o snahe zmanipulovať voľby

Naď uviedol, že ak by mala strana Demokrati v predvolebných prieskumoch menej ako tri percentá, zvažoval by, aby stiahla kandidatúru vo voľbách.

Bratislava 28. mája (TASR) – Najvyšší ústavní činitelia dostali zo zahraničia spravodajskú informáciu o snahe zmanipulovať voľby zo strany Ruska. V relácii Na telo TV Markíza to vyhlásil poslanec Národnej rady SR za mimoparlamentnú stranu Demokrati Jaroslav Naď, podľa ktorého mal konkrétny občan dostať finančnú odmenu na manipuláciu volieb v prospech strany Smer-SD. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) to vylúčil, tvrdenie označil za „bláboly“. Manipulácie volieb sa však obáva tiež, a to pre postupnú elektronizáciu volebných systémov.

Zobraziť celý článok

JH: „Takáto informácia môže byť buď zneužitím právomocí verejného činiteľa alebo aj šírením poplašnej správy. Alebo oboje. Podľa toho, ako je to v skutočnosti, čo by mali orgány činné v trestnom konaní rýchlo vyšetriť, keďže voľby budú o pár mesiacov“.

 

Politické strany vnímajú mimoriadne zvýšenie dôchodkov od 1.júla rôzne

Vyplýva to z reakcií strán na novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila aj s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi.

Bratislava 23. mája (TASR) – Politické strany vnímajú mimoriadne zvýšenie dôchodkov od 1. júla 2023 rôzne. Vyplýva to z reakcií strán na novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila aj s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi.

Zobraziť celý článok

JH: „Dôležitejšie je, že predčasné zvýšenie dôchodkov vnímajú jednoznačne samotní dôchodcovia – vyžiť z 5 000 eurového platu umenie nie je, vyžiť z 500 eurového dôchodku už umenie je.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-rokovat-je-vzdy/717543-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi