HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 20.6.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 19. júna 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa už začali rezonovať predvolebné úvahy straníkov, kto s kým a kam po voľbách pôjde, alebo nepôjde. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka poverila kabinet Ľ. Ódora vládnutím do vzniku novej vlády

Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietli programové vyhlásenie vlády. Za hlasovalo 34 poslancov zo 136 prítomných, proti bolo 43 poslancov, 54 sa zdržali a piati nehlasovali.

Bratislava 15. júna (TASR) – Vláda Ľudovíta Ódora bude s obmedzenými kompetenciami vládnuť až do zostavenia nového kabinetu po predčasných septembrových parlamentných voľbách. Po nevyslovení dôvery v parlamente ju vo štvrtok odvolala a zároveň poverila vládnutím prezidentka Zuzana Čaputová.

Zobraziť celý článok

JH: „Rozhodnutie o odvolaní už bolo publikované v Zbierke zákonov, takže úradnícka vláda Ľ. Ódora je už ďalšou vládou pod kontrolou Z. Čaputovej. Bude ňou až do vymenovania inej, čo však iba môže, ale nemusí byť až po voľbách – vymenená môže byť aj pred nimi.“

 

Kollár: Je dosť možné, že Z. Čaputová nebude znovu kandidovať

Naznačil, že za rozhodnutím nekandidovať môže byť i ponuka funkcie v európskych či globálnych štruktúrach.

Bratislava 18. júna (TASR) – Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) začína inklinovať k názoru, že sa Zuzana Čaputová nebude opätovne uchádzať o prezidentský mandát. Priznal to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Predseda parlamentu by mal začať inklinovať viac k robeniu poriadku v parlamente, aby ukončil chaos a zmätok, ktorý v ňom vládne. Či sa hlava štátu rozhodne kandidovať alebo nie, parlament a ani nikoho iného do toho nič nie je.“

 

Kollár,Šimečka a Majerský schvaľujú zmenu pre nemocnice v pláne obnovy

Predseda PS za zmenou vo využití zdrojov z plánu obnovy vidí uznanie reality. V prípade nemocnice Bory si nemyslí, že je realistické uvažovať o kúpe zariadenia, ktoré práve otvoril súkromný vlastník.

Bratislava 18. júna (TASR) – Upustiť od plánu výstavby nemocnice Rázsochy a presunúť financie na výstavbu hrubých stavieb v Banskej Bystrici a Martine bolo správne riešenie. Zhodli sa na tom diskutujúci v nedeľňajšej debate TV Markíza Na telo. Predseda Národnej rady SR a líder Sme rodina Boris Kollár, predseda PS Michal Šimečka a predseda KDH Milan Majerský sa zhodli tiež na potrebe mať koncovú univerzitnú nemocnicu v Bratislave.

Zobraziť celý článok

JH: „Po zlyhaní vlády premiéra E. Hegera a prezidentky Z. Čaputovej, ktorá ju mala pod kontrolou, nejde o správne, ale nevyhnutné riešenie. Je v tom rozdiel.“

 

Prieskum: Voľby by v júni vyhral Smer-SD, nasleduje Hlas-SD a PS

Štvrtá v poradí by skončila SaS so ziskom 7,8 percenta, nasledovalo by OĽANO a priatelia so 7,1 percenta a Republika (sedem percent).

Bratislava 16. júna (TASR) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali začiatkom júna, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 19 percent hlasov. Nasledovali by Hlas-SD (17,2 percenta) a Progresívne Slovensko (14,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ako pre reláciu Na hrane televízie Joj.

Zobraziť celý článok

JH: „Výsledky prieskumov si netreba veľmi všímať – nedá sa totiž ani vylúčiť, že ich účelom je tiež odradiť voličov od toho, aby volili slobodne. Teda dosiahnuť, aby uprednostnili strany, ktoré by sa do parlamentu mali dostať, samozrejme, podľa prieskumov.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-vlada-je-opat/722676-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi