HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 25.6.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 25. júna 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa zarezonoval pochod vagnerovcov na Moskvu a rozhodnutie Ústavného súdu o § 363. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

SÚHRN UDALOSTÍ: Prigožin sa pokúsil zvrhnúť ruské vojenské velenie

TASR prináša súhrn najdôležitejších udalostí súvisiacich s ozbrojenou vzburou vagnerovcov, ktorá predstavuje pre ruského prezidenta Vladimira Putina najväčšiu výzvu od začiatku invázie Ruska.

Moskva 24. júna (TASR) – Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa v sobotu s pomocou svojich jednotiek pokúsil zvrhnúť ruské vojenské velenie, keď sa zmocnili mesta Rostov na Done na juhu Ruska a vydali sa smerom k Moskve. Urobil tak po tom, ako v piatok obvinil vedenie ruskej armády, že nariadilo raketové útoky na tábory jeho bojovníkov. Útok si podľa neho vyžiadal veľa obetí. Ruské ministerstvo obrany obvinenie poprelo.

Zobraziť celý článok

JH: „Také niečo ako vzbura žoldnierov sa nedalo predpovedať, ale mohlo sa iba stať.  Rusko má nečakaný problém a pokiaľ túto skupinu nerozpráši, bude ho mať naďalej. Ľahké to  nebude.“

 

Prezidentka bude diskutovať s víťazom volieb, či vie zostaviť vládu

Pripomenula, že v krátkej histórii samostatnej štátnosti má SR aj príklady, keď nebol poverený zostavovaním vlády víťaz volieb.

Bratislava 24. júna (TASR) – Úlohou prezidenta nie je korigovať vôľu ľudí a výsledok volieb, ale zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. Skonštatovala to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Deklarovala, že s víťazom parlamentných volieb bude diskutovať o tom, či je schopný zostaviť vládu a zabezpečiť riadne fungovanie orgánov.

Zobraziť celý článok

JH: „Zvyklosťou je, že prezident s víťazom volieb nediskutuje, ale mu určí čas na zostavenie vlády s podporou parlamentnej väčšiny. Z. Čaputová sa opäť mýli – ešte sa totiž nestalo, aby víťaz volieb nebol poverený hľadaním väčšiny a to ani v prípadoch, keď bolo každému jasné, že ju nenájde.“ 

 

Sulík: Oceňujem prácu prezidentky, bola hlavou štátu v ťažkých časoch

Zariadime sa, premyslíme si, koho podporíme na prezidenta alebo či nepostavíme vlastného kandidáta, reagoval Sulík na rozhodnutie Čaputovej.

Bratislava 20. júna (TASR) – Predseda SaS Richard Sulík ocenil prácu prezidentky Zuzany Čaputovej, keďže mandát vykonávala v extrémne ťažkých časoch. K tomu, či SaS postaví za kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka, sa podľa neho vyjadria, keď to bude aktuálne.

Zobraziť celý článok

JH: „Je pravdou, že Z. Čaputová vykonávala mandát v extrémnych časoch, ale pravdou je tiež to, že pritom vychádzala požiadavkám SaS až priveľmi v ústrety a politicky ju protežovala. Takže by bolo vskutku čudné, ak by R. Sulík jej prácu aspoň navonok neocenil.“

 

ÚSTAVNÝ SÚD SR: PARAGRAF 363 NIE JE V ROZPORE S ÚSTAVOU

Paragraf umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Košice 21. júna (TASR) – Paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli. Rozhodnutie pléna ÚS oznámil predseda ÚS Ivan Fiačan.

Zobraziť celý článok

JH: „Dôležité je, že o tom rozhodol ten, kto ako jediný má právomoc o tom rozhodnúť, teda Ústavný súd. Prakticky ide o veľkú prehru všetkých tých, ktorí tri roky zavádzali spoluobčanov tvrdením, že § 363 v rozpore s Ústavou. Lebo nie je.“ 

 

Dzurinda nechce verejne špekulovať o nových rokovaniach s Demokratmi

Škoda, že sa Demokrati fatálne pomýlili na samom začiatku, keď nám vzali Modrú koalíciu. A že neskôr nenavnímali realitu aspoň o trochu skôr. Všetko mohlo byť inak, skonštatoval Mikuláš Dzurinda.

Bratislava 22. júna (TASR) – Šéf strany Modrí, Most-Híd (MM) Mikuláš Dzurinda nechce v tejto chvíli verejne špekulovať o nových rokovaniach s Demokratmi. Uviedol to pre TASR potom, ako Demokrati predstavili ako svoju volebnú líderku Andreu Letanovskú.

Zobraziť celý článok

JH: „M. Dzurinda v politike vždy viac verejne intrigoval ako špekuloval, keďže sa naučil, že špekulácie k ničomu dobrému nevedú. Jeho snaha a chuť miešať karty je obdivuhodná, ale zodpovednosť za krajinu – jej vývoj či úpadok – už patrí celkom inej generácii ako jeho.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-utok-na-moskvu/723945-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi