HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 10.7.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 10. júla 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala návšteva ukrajinského prezidenta na Slovensku, ale pokračovali aj volebné sľuby a prekáračky politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka verí, že NATO na samite poskytne Ukrajine víziu členstva

Prezidentka podporila mierové iniciatívy, ktoré by mali viesť k spravodlivému mieru s rešpektom k suverenite Ukrajiny a jej územnej celistvosti.

Bratislava 7. júla (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že NATO poskytne Ukrajine na samite vo Vilniuse víziu budúceho členstva. Obnovu Ukrajiny považuje za veľkú príležitosť pre slovenské firmy. Hovorí o výborných bilaterálnych vzťahoch krajín. Poukázala aj na rozvíjajúcu sa spoluprácu, napríklad pri vývoji húfnice. Uviedla to po piatkovom rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý poďakoval Slovensku za podporu, humanitárnu i vojenskú pomoc.

Zobraziť celý článok

JH: „Ukrajina nejakú víziu zrejme dostane – naprázdno isto neodíde – ale či sa aj niekedy stane členom NATO, zostane vo hviezdach. Svetová politika sa robí inak ako slovenská a iné sú aj záujmy mocností“.

 

Fico: Členstvo Ukrajiny v NATO je proti našim národným záujmom

Myslí si tiež, že Zelenskyj sa prišiel poďakovať za darované zbrane.

Bratislava 7. júla (TASR) – Členstvo Ukrajiny v NATO je proti našim národným záujmom, myslí si predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Samostatná, suverénna Ukrajina by podľa neho mala tvoriť nárazník medzi Alianciou a Ruskou federáciou. Predpokladá, že piatková návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Slovensku súvisí s blížiacim sa samitom NATO vo Vilniuse.

Zobraziť celý článok

JH: „Každý – vrátane R. Fica – si môže myslieť čo chce. Aj rozprávať, pokiaľ tým neporušuje zákon. Aj o tom je demokracia. Koniec-koncov, mýliť sa je ľudské.“

 

Hlas chce byť riadnym členom Strany európskych socialistov

Obsahom bilaterálnych rokovaní bola ekonomická a bezpečnostná situácia v Európe, ale aj perspektívy slovensko-nemeckej spolupráce nielen v automobilovom priemysle.

Bratislava 9. júla (TASR) – Mimoparlamentný Hlas-SD sa chce stať riadnym členom Strany európskych socialistov. Podporu pre vstup mu najbližšom kongrese v Madride deklarovala aj Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD). Uviedol to líder Hlasu Peter Pellegrini na nedeľnej tlačovej konferencii po bilaterálnom stretnutí s predsedom SPD Larsom Klingbeilom v Bratislave.

Zobraziť celý článok

JH: „To nie je zlá správa, ale lepšia bude, keď sa tak reálne stane. Strany, ktoré sa na Slovensku rozdeľujú sa v európskych štruktúrach opäť stretávajú. Veď napríklad aj OĽaNO aj Demokrati sú členmi EPP.“

 

Strana SaS nesúhlasí so zvýšením daní pri viacpodlažných stavbách

Vyššie dane sú pre nás červenou čiarou. Sme jediní, ktorí dlhodobo bojujú za to, aby sa celkové daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku nezvyšovalo, uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Bratislava 6. júla (TASR) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí so zámerom Ministerstva financií (MF) SR zvýšiť daň z viacpodlažných stavieb bez toho, aby prišlo k zníženiu inej dane. SaS tak reagovala na návrh novely zákona, ktorý MF zverejnilo v utorok 4. júla na portáli Slov-Lex.

Zobraziť celý článok

JH: „V tomto volebnom období je už úplne jedno, s čim SaS súhlasí a s čím nie. Ani na Aljaške totiž už nepredpokladajú, že taký zákon bude do volieb parlamentom aj schválený. A čo bude po voľbách, nevie nikto, ani SaS.“ 

 

Prieskum: Voľby by v júni vyhral Smer-SD, nasleduje Hlas-SD

Pred bránami parlamentu by ostali Aliancia (3,9 percenta), Demokrati (3,6 percenta), Kotlebovci-ĽSNS (2,1 percenta), Modrí, Most-Híd (1,6 percenta) i Za ľudí (0,7 percenta).

Bratislava 30. júna (TASR) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v júni, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 19 percent hlasov. Druhá v poradí by skončila strana Hlas-SD (16,3 percenta), po nej nasleduje Progresívne Slovensko (13,5 percenta). Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus pre TV Markíza.

Zobraziť celý článok

JH: „Je dobré, že voľby v júni neboli, ešte stále je čas aj na to, aby volebné výsledky vyzerali inak, ako ukazujú  výsledky prieskumov.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-mylit-sa-je-lu/727221-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi