HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 8.8.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 8. augusta 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala voľba poštou a pokračovalo tiež lákanie voličov pomocou volebných sľubov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

 

O voľbu poštou zo zahraničia možno požiadať už len do stredy

Volič môže hlasovať vo voľbách do Národnej rady SR mimo územia Slovenska, ak nemá trvalý pobyt na Slovensku, ale aj ak ho má, no v čase volieb bude v zahraničí.

Bratislava 6. augusta (TASR) – Občania žijúci v zahraničí majú čas už len do stredy 9. augusta, aby požiadali o voľbu poštou v predčasných septembrových parlamentných voľbách. Urobiť tak môžu elektronicky alebo listom. Ministerstvo vnútra (MV) SR apeluje na voličov, aby si registráciu nenechávali na posledný termín.

Zobraziť celý článok

JH: „Voľba poštou je rovnocenná s voľbou na Slovensku a vo voľbách sa počíta každý hlas. Uvidíme, či príde viac hlasov z Východu alebo Západu.“

 

B.Kollár chce zvolať stretnutie s bankami, čaká od nich akt solidarity

Predseda Sme rodina ani líder KDH sa nebránia zvyšovaniu spotrebných daní, ak je to potrebné.

Bratislava 6. augusta (TASR) – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) chce na budúci týždeň zvolať rokovanie predstaviteľov politických strán a Slovenskej bankovej asociácie. Od bánk očakáva vzhľadom na obrovské zisky akt solidarity. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12, kde debatoval s predsedom Prešovského samosprávneho kraja a lídrom KDH Milanom Majerským.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to len ďalší predvolebný ťah B. Kollára. A možno aj zúfalý, keďže vie, že ak sa uskutoční, vyťažia z neho viac iné strany ako Sme rodina.“

 

Pellegrini: Body z našej petície budú podmienkou na vstup do vlády

V rámci riešení chce Hlas-SD po voľbách zastaviť rozpad sociálneho štátu a chrániť práva pracujúcich ústavou.

Bratislava 3. augusta (TASR) – Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že strana má mandát od ľudí na presadzovanie zmien, ktoré predstavili v Národnej petícii za zmenu. Poukázal na to, že za štyri mesiace ju podpísalo vyše 200.000 občanov. Zmeny z nej budú podmienkou strany na vstup do prípadnej vlády po voľbách. Pellegrini zároveň apeloval na premiéra Ľudovíta Ódora, aby prestal meditovať a začal riešiť aktuálne problémy krajiny.

Zobraziť celý článok

JH: „P. Pellegrini ide po ceste I. Matoviča pred voľbami v roku 2020. Nie je však dôležité, koľko ľudí podpísalo petíciu, ale koľko ľudí bude stranu voliť.“

 

Demokrati upozorňujú, že situáciu s pediatrami treba riešiť okamžite

Pediatri už na jeseň avizujú, že vypovedajú služby a možno až tretina detí príde o svojho lekára. Je to akútne, keďže sa blíži aj chrípkové obdobie, skonštatovala Letanovská.

Bardejov 4. augusta (TASR) – Situácia s pediatrami je aj na severovýchode Slovenska akútna. Po návšteve bardejovskej nemocnice to v piatok na tlačovom brífingu uviedla volebná líderka strany Demokrati Andrea Letanovská. Na vyriešenie problému podľa nej neexistuje jednoduché riešenie, najprv však treba situáciu urýchlene stabilizovať. Strana chce zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Dnešní Demokrati vládli tri roky, pričom ich predseda bol predsedom vlády. Mimochodom, na zvolanie schôdze nemajú sami dostatok hlasov.“

 

NBÚ upozorňuje na deepfake videá, všímať si treba zvláštne pohyby

NBÚ preto apeluje na ľudí, aby neverili automaticky všetkému, čo vidia a počujú v online priestore.

Bratislava 6. augusta (TASR) – Nezvyčajné pohyby tela a tváre, neprirodzený robotický hlas či zvláštny odtieň pokožky môžu pomôcť rozlíšiť pravosť videa. Upozornil na to Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v súvislosti s deepfake videami. Tie môžu navonok verne napodobňovať výzor a hlas známej osoby, ktorá však sprostredkuje falošný odkaz vytvorený útočníkom. Odporúčania sú súčasťou varovania vydaného v kontexte septembrových parlamentných volieb.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak NBÚ varuje ľudí, aby neverili automaticky všetkému, čo vidia a počujú v online priestore, prečo by v ňom mali automaticky veriť práve NBÚ?“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-pocita-sa-kazd/733006-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253Bundefined

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi