HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 11.9.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 11. septembra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa sa naplno prejavil spor medzi vládou a parlamentom, ale pokračoval aj príchod ďalších migrantov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová pripustila, že vláda neinformovala o krokoch v migrácii včas

K prvým sto dňom vlády poznamenala, že odborníci museli nabehnúť od prvého dňa. Hovorí o krízovom riadení.

Bratislava 10. septembra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová pripustila, že vláda nekomunikovala o opatreniach v súvislosti s nelegálnou migráciou včas. Deklarovala však, že téma bola v exekutíve živá a prítomná celé leto a oznámenie konkrétnych opatrení po dvoch dňoch od verejného otvorenia témy bolo výsledkom predchádzajúcich krokov. Uviedla to v nedeľnej relácii TA3 V politike.

Zobraziť celý článok

JH: „Nejde o to, či vláda prezidentky Z. Čaputovej komunikovala včas alebo nie, ale o to, či včas konala alebo nie. Ak by nekomunikovala, ale konala, bolo by to fajn, lenže vláda ani nekomunikovala a ani nekonala.“

 

Kollár je za stráženie hranice SR, Matovič by uzavrel tú vonkajšiu

Šéf Sme rodina opakovane vylúčil vládu so Smerom-SD. Matovič na otázku, či by šéfku Za ľudí Veroniku Remišovú opäť spravil ministerkou investícií povedal, že „určite áno“.

Bratislava 10. septembra (TASR) – Líder OĽANO a priatelia Igor Matovič pripisuje nárast nelegálnej migrácie na Slovensku zanedbávaniu ochrany vonkajšej hranice schengenu zo strany Európskej únie. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár naďalej trvá na tom, že treba začať strážiť hranicu SR. Vláda podľa neho problém nezvláda. Zhodujú sa na potrebe zrušiť povinné potvrdenia o zotrvaní pre cudzincov. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Povinné potvrdenia neexistujú, keďže polícia ich vydávať nemusí, ale ich vydávať chce. Štát totiž vydávanie papierov vyjde omnoho lacnejšie ako sa starať o migrantov, ktorí nelegálne prekročili hranicu.“

 

Premiér: Parlament neberie do úvahy potreby občanov

Parlament podľa premiéra Ľudovíta Ódora odkázal ľuďom, že im nemajú prekážať psychopati behajúci po uliciach, keďže to nie sú medvede, a pediatri ich nemajú otravovať, vzhľadom na volebnú kampaň.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Parlament neberie do úvahy potreby občanov, pre väčšinu poslancov sú na poslednom mieste. Vláda vyčerpala všetky možnosti, keďže schváliť legislatívne zmeny môže len Národná rada (NR) SR. Skonštatoval to premiér Ľudovít Ódor po tom, ako parlament v piatok neotvoril mimoriadne schôdze, na ktorých sa malo rokovať o vládnych návrhoch týkajúcich sa nelegálnej migrácie, situácie s pediatrami a novelou Trestného zákona.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak si premiér Ľ. Ódor myslel, že krátko pred voľbami parlament schváli návrhy vlády, ktoré by znamenali ďalšie vyprázdňovanie peňaženiek voličov, tak si to myslieť nemal. Lebo občania, sú pre väčšinu poslancov na prvom mieste – do volieb.“

 

Fico: Poslanci nemajú záujem riešiť migráciu

Šéf Smeru-SD predpokladá, že poslanci sa ešte pokúsia otvoriť mimoriadnu schôdzu k vládnej novele týkajúcej sa migrácie.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Je evidentné, že poslanci Národnej rady (NR) SR nemajú záujem riešiť migráciu. Vládna novela zákona o pobyte cudzincov nič nevyrieši. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico po tom, ako sa nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu, ktorú k migrácii iniciovala jeho strana. Poukázal na nechránené slovenské hranice a upozornil na možné zhoršovanie sa situácie.

Zobraziť celý článok

JH: „R. Fico a spol. predkladali návrh na zvolanie schôdze práve preto, lebo vedeli, že parlament nemôže byť a ani nebude uznášaniaschopný. Aj to je spôsob vábenia voličov, navyše veľmi ľahký aj veľmi lacný.“

 

Pellegrini a E. Heger sa nezhodujú na riešeniach migračnej krízy

Hegera mrzí, že sa poslancom parlamentu nepodarilo otvoriť rokovanie o zmenách pri potvrdeniach pre cudzincov. Tie podľa jeho slov spôsobujú problém.

Bratislava 9. septembra (TASR) – V súvislosti s migračnou krízou treba posilňovať ochranu vonkajších schengenských hraníc, a to najmä v lete, keď je počet migrantov vyšší. Myslí si to šéf mimoparlamentnej strany Demokrati a poslanec Národnej rady (NR) SR Eduard Heger. Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD a poslanec parlamentu Peter Pellegrini ako riešenie navrhuje napríklad zaisťovanie nelegálnych migrantov a ochranu slovenských hraníc. Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Zobraziť celý článok

JH: „E. Heger si to dobre myslí, nenadarmo ho nazývali niektoré médiá aj štátnikom. Akurát, že keď bol vo funkcii premiéra, myslel si niečo iné – v opačnom prípade by ani Česi a ani Rakúšania nezaviedli po lete 2022 na hraniciach so Slovenskom kontroly.“

 

Väčšina strán výraznejšiu konsolidáciu verejných financií neplánuje

Ekonomický expert KDH Jozef Hajko vidí možnosť zníženia deficitu najmä v raste ekonomiky.

Bratislava 9. septembra (TASR) – Výraznejšiu konsolidáciu verejných financií napriek vysokému deficitu na úrovni približne 6 % hrubého domáceho produktu (HDP) politické strany po septembrových parlamentných voľbách neplánujú. Najčastejšie hovoria o polpercentnom ročnom znižovaní štrukturálneho deficitu. Razantnejšia konsolidácia by podľa politikov poslala Slovensko do recesie a priniesla by pokles životnej úrovne. Vyplýva to zo štvrtkovej (7. 9.) diskusie s predstaviteľmi niektorých politických strán, organizovanej Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Teraz sa politici plánujú dostať do parlamentu, takže potrebujú voličov. A tí sa nechcú mať horšie, ale lepšie – nech to stojí, čo to stojí. Bude to stáť veľa a ani voliči sa nebudú mať lepšie, ale pred voľbami im to prezradiť nemôžu – je to politické tajomstvo.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-politicke-tajoms/740058-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi