HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 4.10.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 4. októbra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali výsledky parlamentných volieb a poverenie zostaviť vládu pre ich víťaza. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

VIDEO: Víťazom volieb je Smer-SD, výsledky potvrdila štátna komisia

Na druhom mieste skončilo Progresívne Slovensko so 17,96 percenta so ziskom 32 poslaneckých mandátov.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Víťazom volieb do Národnej rady SR sa stala strana Smer-SD, ktorá v sobotnom (30. 9.) celonárodnom hlasovaní získala 22,94 percenta hlasov, čo jej prinieslo 42 kresiel v parlamente. Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta, hlasovalo 3.007.123 voličov.

Zobraziť celý článok

JH: „Platí to stále – aj keď sa výsledky volieb mnohým nemusia páčiť, ide o skutočný a aktuálny obraz Slovenska. Žiadne prieskumy. A keďže volebná účasť patrí k najvyšším, niet o čom ani veľmi diskutovať.“

 

Fico: S preferovanými partnermi nemáme zásadné programové rozdiely

Fico informoval o tom, že požiadal súčasného premiéra Ľudovíta Ódora o súčinnosť pri poskytnutí informácií o vývoji verejných financií.

Bratislava 3. októbra (TASR) – Rokovania o vytvorení koalície si vyžadujú striedmosť vo verejných vyjadreniach. Na sociálnej sieti to v súvislosti s otázkami týkajúcimi sa výsledkov prvých rozhovorov o zostavení vlády uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico. „S potešením však môžem skonštatovať, že pri rokovaní s preferovanými koaličnými partnermi som nenarazil na zásadné programové rozdiely,“ zdôraznil vo videopríhovore.

Zobraziť celý článok

JH: „Isteže nie, na to je priskoro. Program sa rieši až potom, ako si strany rozoberú či podelia moc. Program sa dá napísať kedykoľvek, napokon, musí byť mocenskému rozdeleniu síl prispôsobený, nie naopak.“

 

Šimečka: V sondovaní možností koalície bez Fica budeme pokračovať

Poverenie zostaviť vládu si od prezidentky Zuzany Čaputovej odniesol Fico ako víťaz volieb. Po jeho prevzatí avizoval, že pre zostavenie vlády urobí všetko.

Bratislava 3. októbra (TASR) – Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka bude pokračovať v sondovaní možností zostaviť koalíciu bez lídra Smeru-SD Roberta Fica, aj keď je menej pravdepodobná. Do rokovaní chce ísť bez „červených čiar“ a so snahou sa dohodnúť. Stanovisko TASR poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Zobraziť celý článok

JH: „Z pohľadu strany je dôležité, aby nebola pri delení moci vynechaná. To sa PS práve deje a nechce sa s tým zmieriť. Inými slovami, nechce rešpektovať ani rozhodnutie prezidentky o poverení, a to nie je ani slušné a ani správne. Je ešte mladý a neskúsený.“

 

VIDEO: Hlas bude najskôr rokovať s víťazom volieb

Uvedomujeme si svoju pozíciu strany, bez ktorej nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia ani jedného typu. Preto budeme pristupovať k rokovaniam zodpovedne, tak aby vláda vznikla, zdôraznil Pellegrini.

Bratislava 3. októbra (TASR) – Predsedníctvo strany Hlas-SD zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať bude strana najskôr s víťazom volieb, teda so stranou Smer-SD. Uviedol to predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Neformálne sa už stretol s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Deklaroval zodpovedný prístup k rokovaniam, aby nedošlo k patovej situácii.

Zobraziť celý článok

JH: „V parlamentnej politike platí, že dôležitejšie ako rozhodnutia predsedníctiev, sú rozhodnutia poslancov. Rozpadov poslaneckých klubov bolo predsa už ako maku. Rozhodujúci je počet žetónov, nie uznesení.“

 

Matovič: Koalícia OĽANO, KÚ a Za ľudí pôjde do opozície

OĽANO a priatelia na 100 percent ide do opozície, tam nie je iná kombinácia. Kolaborovať s mafiou nebudeme, keď chce niekto kolaborovať, vystačí si aj bez nás, vyhlásil Matovič.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia (KÚ) a Za ľudí nebude súčasťou novej vlády, ale pôjde do opozície. Uviedol to líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič s tým, že iná kombinácia neexistuje.

Zobraziť celý článok

JH: „Na to, aby bolo OĽaNO a priatelia boli súčasťou vlády, ich musí niekto do nej pozvať. Pozícia opozície sa nevyberá, v tej sa strany ocitnú a s I. Matovičom už nechce spolupracovať nikto, okrem Rómov na východe krajiny.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-obraz-slovenska/745272-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi