HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 4.3.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 4. marca (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali ďalšie slovné prestrelky medzi prezidentom a premiérom, vo vnútri vládnej koalície, ako aj neznáma osoba, ktorá je aj napriek tomu na čele viacerých prieskumov verejnej mienky. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kiska: Premiér by mal urobiť viac preto, aby mohla polícia pracovať

Pellegrini v nedeľu v relácii TA3 V politike kritizoval Kisku, pretože podľa neho neprispieva k šíreniu dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Bratislava 3. marca (TASR) – Prezident Andrej Kiska by uvítal, keby premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) urobil viac pre to, aby si mohli polícia a prokuratúra plniť svoju prácu. Na sociálnej sieti tak reagoval na nedeľnú kritiku zo strany premiéra na jeho postoj k situácii na Slovensku.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by prezident A. Kiska naozaj očakával, že premiér P. Pellegrini využije svoju pozíciu na odstránenie prípadných prekážok vo vyšetrovaní, mal tieto prípadné prekážky aj zreteľne pomenovať, nie si ich iba vymyslieť.“

Danko: Koaličný partner musí bezodkladne navrhnúť ministra financií

Národniari tvrdia, že dlhodobo kritizujú to, že politická strana Smer-SD mediálne komunikuje veci, ktoré nie sú koalične dohodnuté.

Bratislava 3. marca (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) vyzýva predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby čo najskôr navrhol v mene Smeru-SD nového ministra financií a aby súčasný minister Peter Kažimír (Smer-SD) zaujal post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). „Politická dohoda znela, že Peter Kažimír sa nebude priamo zúčastňovať na zostavovaní štátneho rozpočtu na rok 2020. SNS to vníma ako porušenie koaličnej dohody,“ vyhlásil predseda parlamentu a SNS Andrej Danko (SNS). TASR o tom informovala Zuzana Škopcová, riaditeľka kancelárie predsedu SNS. „Ak by sme vedeli, čo sa bude diať, nemohli by sme súhlasiť s predčasnou voľbou guvernéra NBS,“ poznamenal Danko.

Zobraziť celý článok

JH: „Argumenty SNS v tomto prípade možno uznať, ak je to naozaj tak, ako to tvrdí. Zdá sa však, že pre Smer-SD je podstatné a podstatnejšie, aby nového ministra financií vymenoval až nový prezident, nie súčasný. Preto tiež ten odklad.“

Raši označil prezidentskú kandidátku Z. Čaputovú za neznámu

Mistrík uviedol, že je presvedčený, že urobil dobré rozhodnutie, keď z prezidentskej kampane odstúpil.

Bratislava 3. marca (TASR) – Podpredseda Smeru-SD Richard Raši tvrdí, že kandidátka na prezidenta Zuzana Čaputová je neznáma a zároveň pochybuje, že by vedela od prvého dňa v prezidentskej funkcii fungovať alebo ísť na medzinárodný samit. Podpredseda Smeru-SD ju v nedeľňajšej diskusnej relácii TV Markíza Na telo prirovnal k nepopísanému kusu papiera.

Zobraziť celý článok

JH: „O tom, kto je známy a kto nie, nerozhoduje R. Raši ani jeho strana, ale ľudia. Stačí si pozrieť posledné prieskumy verejnej mienky a je vidno, ktorý kandidát je ako známy a podporovaný. Druhá možnosť – že ľudia by radšej volili neznámu osobu ako známu zo Smeru-SD – by bola pre stranu ešte väčšia hanba.“

OĽaNO povedie do eurovolieb I.Matovič, ak uspeje, mandát si nepreberie

Kandidátov postaví OĽaNO 14, ostatných kandidátov eurokandidátky chce hnutie predstaviť koncom týždňa. Dvojkou má byť Michal Šipoš, trojkou Peter Pollák.

Bratislava 27. februára (TASR) – Lídrom kandidačnej listiny OĽaNO v májových voľbách do Európskeho parlamentu je líder hnutia Igor Matovič. Ak by uspel, mandát si nepreberie. Pokiaľ nezíska aspoň 50.000 krúžkov, odíde z Národnej rady SR a v ďalších parlamentných voľbách bude kandidovať z posledného miesta. Nevylúčil, že ak by dosiahol veľmi zlý výsledok, mohol by odísť aj z funkcie predsedu hnutia. Oznámil to na tlačovej konferencii v Národnej rade SR. Odmieta, že by si z eurovolieb robil osobné referendum.“Kandidujem do europarlamentu preto, lebo by som chcel, aby sa naše hnutie pokúsilo zobudiť mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o bezpečnostnej politike Únie. Mali by sme zabojovať o náš európsky dom. Urobme Európu opäť silnejšou, veľkou. Je načase urobiť z Európy svetovú veľmoc,“ vysvetlil Matovič. Tvrdí, že jeho kandidatúra nie je útekom do europarlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Je isté, že I. Matovič kandidátku do EP povedie, nie je však jasné, kam tým OĽaNO dovedie. Inak to nie je je žiadna novinka napravo od stredu – aj predseda SaS R. Sulík viedol pred tromi rokmi kandidátku do parlamentných volieb, aby po nich mandátu vzdal.“

Právnická fakulta UK navrhne aspoň šesť kandidátov na ústavných sudcov

Právnik Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied pre TASR potvrdil, že do opakovanej voľby nebude nikoho navrhovať.

Bratislava 3. marca (TASR) – Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v ďalšej voľbe navrhne minimálne šesť kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. TASR to potvrdil dekan fakulty Eduard Burda, mená zatiaľ neuviedol. Myslí si však, že viacerí kandidáti sú znechutení zo spolitizovania voľby a sú odradení uchádzať sa opätovne o tento post. „Za spolitizovanie prvej voľby môžeme viniť všetkých politických hráčov, ktorí kreujú sudcov Ústavného súdu, a to koaličných poslancov, opozičných poslancov aj prezidenta SR, pretože sa mali dohodnúť na zmysluplnom a hlavne odbornom, nie politickom výsledku,“ myslí si Burda.

Zobraziť celý článok

JH: „Počkáme a uvidíme. Možno iba pripomenúť, že to je výsledok nových pravidiel voľby ústavných sudcov, ktorý si tak minister G. Gál, mimovládne organizácie, ako aj viaceré médiá a poslanci, ktorí za ne hlasovali, nevedeli vynachváliť.“ 

 

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-neznama-ale-prva/381689-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi