HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 30.10.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 30. októbra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval vznik novej vlády a jej prvé mocenské kroky. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka je pripravená na vecnú a konštruktívnu debatu s vládou

Slová premiéra o zastavení vojenskej pomoci Ukrajine prezidentku neprekvapili a postoj vlády rešpektuje.

Bratislava 28. októbra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová je pripravená na vecnú a konštruktívnu debatu s vládou, podobne ako pri predchádzajúcich kabinetoch. Uviedla to v diskusii RTVS Sobotné dialógy. V súvislosti s výhradami k vymenovaniu niektorých členov vlády zdôraznila, že jej úlohou nie je korigovať vôľu občanov. Pri inom kandidátovi na ministra ako Rudolfovi Huliakovi nenašla ústavnoprávne prekážky na vymenovanie.

Zobraziť celý článok

JH: „Prezidentka Z. Čaputová vôľu občana korigovala, ale pre túto chvíľu je to už jedno. Namiesto rôznych odkazov cez médiá by však bolo rozhodne lepšie, ak by vystúpila v parlamente so Správou o stave republiky.“

 

OBRAZOM: Toto sú členovia novej vlády, pozrite si ich profily

TASR prináša profily členov vymenovanej vlády SR.

Bratislava 25. októbra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu SR. Povedie ju Robert Fico (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „O tom, kto bude vládnuť rozhodli voliči a na základe ich mandátu  politické strany, ktorým dali dôveru, aby sa za nich dohodli. Akých politikov voliči zvolili, takých budú aj mať a treba to rešpektovať. Vznik vlády je bodkou za voľbami.“

 

Kaliňák: Obrannú dohodu s USA bude nutné upraviť

Dobré vzťahy s partnermi, členstvá v medzinárodných organizáciách a záväzky z nich vyplývajúce sú podľa Kaliňáka pre Slovensko ako menší štát kľúčové.

Bratislava 28. októbra (TASR) — Dohodu o obrannej spolupráci s USA (DCA) bude nutné upraviť. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) to uviedol na sociálnej sieti po piatkovom (27. 10.) rokovaní s americkým veľvyslancom v SR Gautamom Ranom. Zároveň ho informoval, že Slovensko na Ukrajinu nebude posielať nové zásielky zo svojich muničných skladov. Teší ho zhoda na tom, že dialóg je cesta k vzájomnej prosperite.

Zobraziť celý článok

JH: „R. Kaliňák niečo po stretnutí s veľvyslancom USA povedať musel a vybral si DCA. Dá však staviť na to, že upravená tak, ako si to predstavuje Smer-SD a minister obrany SR, nebude. Prinajmenej do prezidentských volieb v USA.“

 

Huliak asi nepôjde na rezort, Šipoš a Plaváková by odmietli Kaliňáka

Šipoš obvinil predstaviteľov koalície zo snahy zmeniť volebný systém a potrebné hlasy získať aj od KDH výmenou za ústavný zákaz adopcií homosexuálnymi pármi.

Bratislava 29. októbra (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR Rudolf Huliak (SNS) odmietol, že by bol najpravdepodobnejším kandidátom na štátneho tajomníka na ministerstve pôdohospodárstva. Rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej nevymenovať ho za ministra životného prostredia neplánuje napadnúť na Ústavnom súde SR. Uviedol to v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo, kde diskutoval s opozičnými poslancami Luciou Plavákovou (Progresívne Slovensko) a Michalom Šipošom (Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia).

Zobraziť celý článok

JH: „R. Huliak je šikovný a môže aj do Bruselu, veď prečo nie? K zavedeniu jedného volebného obvodu bývalou vládnou koalíciou do Ústavy, možno zopakovať, že sa vtedy jeho autor V. Mečiar tak smial a plieskal po stehnách, až medvede zišli do obcí a miest.“

 

Šimečka považuje zmeny v Policajnom zbore za demonštráciu moci

Hovorí tiež o pokračujúcej degradácii politickej kultúry na Slovensku.

Bratislava 27. októbra (TASR) – Šéf Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka považuje „zemetrasenie“ v Policajnom zbore za demonštráciu moci. Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koná podľa šéfa progresívcov na príkaz premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „M. Šimečka sa opäť mýli – nejde o demonštráciu, ale uchopenie moci, v čom je rozdiel. A ani premiér R. Fico ministrovi vnútra nevelí – ten podlieha straníckej disciplíne strany, s ktorou chcel M. Šimečka po voľbách uzatvoriť koalíciu.“ 

 

VIDEO: R. Sulík sa na marcovom kongrese vzdá funkcie predsedu SaS

Sulík zároveň informoval, že Janu Bittó Cigánikovú zvolila republiková rada za podpredsedníčku strany.

Bratislava 23. októbra (TASR) – Richard Sulík končí ako predseda strany SaS. Na najbližšom kongrese strany 23. marca 2024 sa postu vzdá. Uchádzať sa chce o novú funkciu čestného predsedu strany. Kandidovať bude do eurovolieb. Oznámil to na pondelkovej tlačovej konferencii.

Zobraziť celý článok

JH: „To bude naozaj ďalšia ťažká rana pre slovenskú demokraciu.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-bodka-za-volbami/751137-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

O eurovoľbách

víťazoch a porazených

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi