HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 6.11.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 6. novembra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa začala vláda vládnuť a mimovládne strany panikáriť. Progresívne Slovensko chce vyslovovať nedôveru ministrovi, ktorému zatiaľ parlament dôveru nevyslovil. Bývalí členovia Súdnej rady sa sťažujú, že nedostali možnosť reprezentovať v tomto orgáne vládu Roberta Fica… Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér prisľúbil pomoc ľuďom v obciach po zemetrasení

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) uviedol, že domácnosti postihnuté zemetrasením môžu dostať príspevok až do výšky maximálne 800 eur.

Ďapalovce 3. novembra (TASR) – Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) prisľúbil pomoc ľuďom v obciach na východe Slovenska zasiahnutých októbrovým zemetrasením. Vyhlásil to počas piatkovej návštevy obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou s tým, že časť financií už vyčlenili, ďalšie poskytnú po vyslovení dôvery vláde.

Zobraziť celý článok

JH: „To je dobrý nielen človečenský, ale aj politický krok. Hneď vidno rozdiel medzi vládou prezidentky Z. Čaputovej pod vedením premiéra Ľ. Ódora a vládou, ktorá vzišla z vôle ľudu.“ 

 

Odvolaní členovia Súdnej rady podajú sťažnosť na Ústavný súd

Vláda vo štvrtok odvolala okrem Javorčíkovej a Bradáča z pozície členky Súdnej rady SR aj Evu Mišíkovú.

Bratislava 3. novembra (TASR) – Bývalí členovia Súdnej rady SR Katarína Javorčíková a Ľudovít Bradáč podajú voči spôsobu ich odvolania sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR. Vláda SR rozhodla o ich odvolaní z funkcie členov Súdnej rady SR na štvrtkovom (2. 11.) rokovaní.

Zobraziť celý článok

JH: „Každý má právo požiadať Ústavný súd o rozhodnutie, či boli alebo neboli porušené jeho práva a obaja menovaní nie sú výnimkou. Akurát nevedno, prečo chceli a chcú reprezentovať aj vládu R. Fica.“

 

Truban avizoval, že PS chce odvolávať Šutaja Eštoka z postu ministra

Truban tvrdí, že Šutaj Eštok porušil zákon.

Bratislava 5. novembra (TASR) – Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) z pozície ministra vnútra. Avizoval to poslanec z PS Michal Truban v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Keďže minister vnútra nemá dôveru parlamentu, nemožno mu ani vysloviť nedôveru, ale to by museli v PS aj rozmýšľať, a nie sa hneď vyhrážať. Pretože teraz by mali hlasovať za dôveru k vláde, aby následne mohli ministrovi vysloviť nedôveru.“

 

KDH chce podať návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Ľ. Blahu

Poslanci tak reagujú na video, v ktorom Blaha vo svojej kancelárii zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a odstránil vlajku Európskej únie.

Bratislava 6. novembra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR za KDH chcú odovzdať návrh na odvolanie Ľuboša Blahu (Smer-SD) z postu podpredsedu parlamentu v utorok (7. 11.). Pre TASR to uviedla predsedníčka klubu KDH Martina Holečková s tým, že zozbierali potrebný počet 30 podpisov poslancov na podanie návrhu. Predpokladá, že poslanci by mohli o návrhu rokovať 14. novembra pred schôdzou o programovom vyhlásení vlády.

Zobraziť celý článok

JH: „Nič viac si podpredseda parlamentu nemohol ani priať – KDH a spol. mu želanie zrejme splnia, návrh podajú a hlasovanie prehrajú. Takto sa však nesprávajú opozičné, ale mimovládne strany.“

 

Grendel: Fica zaujíma len ovládnutie polície a nižšie korupčné tresty

Keďže stráženie hranice prebehlo len na vytypovaných miestach, nelegálni migranti mohli podľa Grendela prejsť práve cez tie miesta, ktoré strážené neboli.

Bratislava 31. októbra (TASR) – Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zaujíma len ovládnutie polície, zníženie trestov za korupciu a „vysekanie svojich kamarátov z problémov“. Ostatné sľuby týkajúce sa nelegálnej migrácie, dôchodkov a Ukrajiny, ktoré dával pred voľbami, už hodil za hlavu. Uviedol to poslanec Národnej rady SR Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Kritizoval pritom nočnú akciu na maďarských hraniciach a pripomenul vyjadrenia Smeru-SD spred volieb o potrebe nasadiť hliadku na hranici každých 50 metrov.

Zobraziť celý článok

JH: „Po viac ako mesiaci od oznámenia výsledkov volieb, by sa už mohli mimovládne strany z prehry aj spamätať. Vlastnú koalíciu zložiť chceli, ale nedokázali, takže vládu teraz majú kontrolovať, a nie jej bezhlavo pomáhať.“ 

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-vyslovi-ps-vlad/752497-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_24h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi