HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 20.11.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 20. novembra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo dianie v parlamente a slávnosti k sviatku 17. novembra. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka: Demokracia nie je dokonalá, možno ju však formovať

Ľudia pred 34 rokmi podľa Čaputovej nestáli na námestiach sami za seba, ale každý za všetkých.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Demokracia nie je dokonalá, no na rozdiel od totality ju stále možno formovať slobodnými voľbami či slobodou prejavu. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti 34. výročia Nežnej revolúcie. Pamiatku obetí totalitného režimu si uctila položením vencov k pamätníku Brána slobody na bratislavskom Devíne.

Zobraziť celý článok

JH: „Možno to povedať aj tak. Akurát nie je jedno, či voľby vyhrajú naši alebo ich a týka sa to tiež prezidentky Z. Čaputovej. Voľby 2023 aj s jej pomocou boli omnoho neskôr ako mali a mohli byť. Ich výsledky sú tak dané aj omeškanou demokraciou.“

 

Minister vnútra poveril vedením polície Ľubomíra Soláka

Ako doplnil, Solák bol dosiaľ veliteľom okresného veliteľstva bratislavskej mestskej polície.

Bratislava 15. novembra (TASR) – Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) dočasne poveril funkciou prezidenta Policajného zboru (PZ) Ľubomíra Soláka. Doterajší poverený šéf polície Rastislav Polakovič nastupuje do funkcie riaditeľa dopravnej polície. Policajným viceprezidentom pre migráciu, operatívu a riadenie služieb sa stal Ivan Hapšták. Novým riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov bude Pavol Krejčí. Minister o tom informoval na sociálnej sieti.

Zobraziť celý článok

JH: „Minister vnútra môže poveriť vedením Policajného zboru koho chce, kedy chce a koľkokrát chce. Rovnako je to s vymenovaním a odvolaním šéfa PZ. Mimochodom, umožňuje mu to zákon, ktorý schválila bývalá vládna koalícia.“

 

SaS a PS odmietajú zmenu volebného systému, KDH ju žiada dlhodobo

Predseda KDH Milan Majerský v reakcii pripomenul, že hnutie má zmenu volebného systému dlhodobo vo svojom programe a je pripravené na diskusiu.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Zmenu volebného systému a počtu obvodov na voľby do Národnej rady (NR) SR odmietajú opoziční poslanci z SaS aj z PS. KDH si, naopak, vie predstaviť zmenu, ktorú vo svojom programovom vyhlásení spomína aj nová vláda. Chce o tejto možnosti diskutovať. SaS a PS preto vyzvali hnutie, aby od toho upustilo. Za snahou vlády vidia ohrozenie demokracie.

Zobraziť celý článok

JH: „Ohrozením demokracie je v Ústave zakotvený jeden volebný obvod, čo je pocta V. Mečiarovi, ktorému sa o tom v čase jeho zavedenia ani len nesnívalo. Súčasťou demokracie sú totiž politické strany, nie politické sekty.“

 

Hnutie Slovensko: Ďakujeme ľuďom, ktorí sa postavili proti režimu

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová označila Nežnú revolúciu za opak nenávistnej politiky strachu totalitného komunistického režimu.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Hnutie Slovensko si pripomína Deň boja za slobodu a demokraciu aj zápas o základné ľudské práva a slobody, ktoré boli v komunistickom Československu potláčané. Líder hnutia Igor Matovič poďakoval všetkým odvážnym ľuďom, ktorí sa v novembri 1989 postavili proti režimu, ktorý označil za odsúdeniahodný a nelegitímny.

Zobraziť celý článok

JH: „Má za čo, akurát tí ľudia jeho vďaku nepotrebujú a ani o ňu nestoja – veď to nerobili  ani kvôli I. Matovičovi ani kvôli jeho strane, môže ju nazývať ako chce. Ale robili to kvôli ľuďom žijúcim v spoločnom štáte.“

 

Prieskum: Väčšina ľudí očakáva od vlády R. Fica lepšie riadenie štátu

S výrokom, podľa ktorého bude nová vláda riadiť štát efektívnejšie a s lepšími výsledkami, určite súhlasilo 33,2 percenta opýtaných a 24 skôr súhlasilo.

Bratislava 18. novembra (TASR) – Nová vláda Roberta Fica bude riadiť štát efektívnejšie a s lepšími výsledkami ako kabinety Igora Matoviča a Eduarda Hegera podľa názoru 57,2 percenta respondentov. Naopak, 36,7 percenta opýtaných s týmto názorom nesúhlasí. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý pre TASR realizovala agentúra AKO v čase od 7. do 14. novembra na vzorke 1000 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Prieskum sem-prieskum tam, vládna koalícia štát už riadi efektívnejšie, hoci nie aj lepšie. Mimovládne strany si totiž ani len nevšimli, že v parlamente sedia aj poslanci, ktorí zložili sľub v rozpore so zákonom a ešte im to aj hlasovaním odobrili.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-sucastou-demok/755780-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi