HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 29.11.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 29. novembra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo odvolávanie ministra vnútra a schvaľovanie zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová podpísala mimoriadny príspevok pre dôchodcov v sume 300 eur

Mimoriadny príspevok, ktorý bude vyplatený v priebehu decembra, mal byť podľa pôvodne predloženého návrhu v sume 150 eur.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Všetci dôchodcovia dostanú tento rok okrem 13. dôchodku v doterajšej výške ešte jeden mimoriadny príspevok, a to v sume 300 eur. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o 13. dôchodku, ktorú tento týždeň v skrátenom legislatívnom konaní schválila Národná rada (NR) SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Pani prezidentka tak urobila obratom, pričom zrejme pozabudla na opakované sľuby, že bude zvažovať, či bolo zrýchlené konanie aj odôvodnené, resp. či naň existoval dôvod. Dôchodcovia sa však potešia a kampaň pred prezidentskými voľbami sa začala.“

 

Minister vnútra má dôveru R. Fica, vláda odmieta argumenty opozície

Premiér predniesol aj stanovisko vlády, ktorá považuje návrh opozičných poslancov za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach.

Bratislava 23. novembra (TASR) – Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) má plnú dôveru premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Predseda vlády to deklaroval v úvode diskusie o návrhu na odvolanie ministra v pléne Národnej rady (NR) SR. Odmieta argumenty opozície. Deklaroval, že vláda rešpektuje právo poslancov predložiť návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi. Nesúhlasí však s tvrdeniami opozície o opatreniach na hraniciach, s výhradami k personálnym zmenám v polícii ani so slovami o pomste.

Zobraziť celý článok

JH: „Odvolávanie člena vlády nie je o dôvere, ale základných parlamentných počtoch. Platí  politická premisa, že mimovládne strany nemôžu robiť personálnu politiku vo vládnej koalícii a to bez ohľadu na to, kto a ako vládne.“

 

Šimečka:Minister vnútra,ktorý porušil zákon, nemá vo funkcii čo hľadať

Šutaj Eštok podľa neho vedome a opakovane prekročil čiaru v súvislosti s porušením zákona.

Bratislava 23. novembra (TASR) – Minister vnútra, o ktorom nezávislý súd skonštatuje, že porušil zákon a on sa následne tomu súdu vyhráža, nemá na svojom poste čo hľadať. V úvode schôdze k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) to skonštatoval podpredseda parlamentu a šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Zobraziť celý článok

JH: „Skutočnosťou tiež je, že iný nezávislý súd konštatoval, že minister vnútra zákon neporušil a návrhu J. Čurillu nevyhovel. Niekde niekto tak evidentne urobil chybu. Treba ju napraviť.“

 

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o zvýšení cien plynu

Postup ÚRSO, ktorý vydal cenové rozhodnutie skôr, ako vláda rozhodla o kompenzáciách pre ceny domácností, nie je podľa rezortu akceptovateľný.

Bratislava 28. novembra (TASR) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP), podľa ktorého by sa mala cena plynu v roku 2024 výrazne zvýšiť, a to približne na dvojnásobok. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR hovorí o neakceptovateľnom postupe úradu a situáciu upokojuje. Slovenské domácnosti podľa rezortu nebudú za plyn platiť viac ako v minulom roku.

Zobraziť celý článok

JH: „Je jasné, že dôležitejšie ako rozhodnutie SPP, je rozhodnutie vlády. V predvolebnom čase – voľby prezidenta a do Európskeho parlamentu – sa kabinet bude správať predvolebne, až po voľbách bude všetko inak.“

 

Prieskum: Voľby by v novembri vyhral Smer so ziskom 23,8 % hlasov

Hnutie Slovensko, vnímané ako koalícia, by sa so ziskom 6,4 percenta hlasov do parlamentu nedostalo.

Bratislava 26. novembra (TASR) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v druhej polovici novembra, vyhrala by strana Smer-SD so ziskom 23,8 percenta hlasov. Druhé v poradí by skončilo Progresívne Slovensko so 17,9 percenta hlasov, po ňom nasleduje Hlas-SD, ktorý by získal 14,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 15. až 22. novembra na vzorke 1015 respondentov realizovala agentúra Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Výsledky iba potvrdzujú to, čo je známe, hoci to mnohí stále odmietajú akceptovať – že výsledky volieb sú zrkadlom spoločnosti a že aj keď nemusia byť pekné, rozhodne sú pravdivé. Akých politikov sme si zvolili, takých aj máme.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-chybu-treba-napra/757794-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi