HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 4.12.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 4. decembra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali povolebné personálne zmeny, ale aj príprava rozpočtu na budúci rok. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Koalícia sa dohodla na návrhu rozpočtu

Návrh rozpočtu označil ako kombináciu „konsolidácie rozbitých verejných financií a zachovania prvkov silného sociálneho štátu“.

Bratislava 30. novembra (TASR) – Koalícia sa na štvrtkovom rokovaní koaličnej rady dohodla na návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2024. Vo vyhlásení pre médiá o tom informoval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „Keďže v roku 2024 sa uskutočnia voľby prezidenta aj do Európskeho parlamentu, pôjde takpovediac o volebný rozpočet. Napokon, uťahovať opasky si aj tak nechce nikto. Časom sa to vypomstí.“

 

Danko: V koalícii je zhoda na konci Úradu špeciálnej prokuratúry

Majerský podporuje zachovanie špeciálnej prokuratúry aj ŠTS.

Bratislava 3. decembra (TASR) – V koalícii je zhoda na konci Úradu špeciálnej prokuratúry. Podpredseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko to potvrdil v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Predseda opozičného KDH Milan Majerský zrušenie špeciálnej prokuratúry odmieta.

Zobraziť celý článok

JH: „Zhoda je síce základ, ale dôležitejšie bude prevedenie. Aj na ňom môže byť zhoda, ale či bude alebo nebude v súlade so štandardnou civilizovanou krajinou, sa ešte iba uvidí. Dá sa to urobiť elegantne, ale aj vulgárne.“

 

Pellegrini: V koalícii nie je zhoda na Gašparovi ako možnom šéfovi SIS

Podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka zámer odmieta. Súčasný kabinet chce podľa neho oslabiť právny štát.

Bratislava 3. decembra (TASR) – V koalícii zatiaľ nie je zhoda na poslancovi parlamentu Tiborovi Gašparovi (Smer-SD) ako kandidátovi na riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Uviedol to predseda parlamentu a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. SIS by podľa jeho názoru nemal viesť niekto, kto je obvinený z trestného činu, pokiaľ sa nedokáže jeho nevina.

Zobraziť celý článok

JH: „V podstate je to jedno – keď sa mohol stať právoplatne odsúdený vysokým štátnym funkcionárom iba vďaka koaličnej väčšine, môže sa stať aj iba obvinený. Latku zakopala bývalá vládna koalícia, nie súčasná.“

 

KDH: Pomoc s hypotékami zlepší viac situáciu bánk ako občanov

Pomoc so zvýšenými splátkami za hypotéky za rok 2023 by mala vyjsť štát približne na 15 miliónov eur, v budúcom roku potom 64 miliónov eur. Zvýši sa aj pomoc s hypotékami pre mladých.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Opozičná strana KDH nesúhlasí s vládnym návrhom programu na dotovanie hypotekárnych úverov. Pomoc s hypotékami môže viac pomôcť bankám ako občanom, pretože banky môžu zvyšovať úroky, keďže klienti to nepocítia do takej výraznej miery. V piatok to uviedol ekonomický expert KDH Jozef Hajko v reakcii k návrhu na novelizáciu viacerých zákonov v súvislosti s pomocou so splácaním úverov na bývanie, ktorý v stredu (29. 11.) schválila vláda.

Zobraziť celý článok

JH: „Banky sa dobehnúť nedajú, to je jasné ako facka. Otázka laika znie, či by v prípade nedotovania úverov úroky neklesali rýchlejšie. Inými slovami, či vláda v konečnom dôsledku viac ľuďom nepoškodí, ako pomôže.“

 

Hnutie Slovensko bude mať snem 10. decembra

Na sneme majú preberať záležitosti, ktoré hnutiu vyplývajú zo zákona.

Bratislava 29. novembra (TASR) – Hnutie Slovensko bude mať snem 10. decembra v oravskej obci Habovka. Pre TASR to uviedol člen predsedníctva hnutia Michal Šipoš. Na sneme sa bude voliť predseda, keďže podľa stanov sa končí mandát šéfovi hnutia Slovensko Igorovi Matovičovi. Šipoš ozrejmil, že kandidovať za predsedu môže ktorýkoľvek člen, no on nemá ambíciu uchádzať sa o predsednícku stoličku.

Zobraziť celý článok

JH: „Pri hnutí I. Matoviča je úplne jedno či a kedy bude mať snem, keďže o tom, s akými výsledkami sa skončí, aj tak rozhodne I. Matovič. Ostatní účastníci snemu sú a budú len do počtu.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-latka-je-zakopan/758970-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi