HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 18.12.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 18. decembra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo dianie v parlamente spojené s legislatívnou smršťou vládnej koalície. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Od januára budú „top témou“ záujmu vlády ceny potravín

Podčiarkol, že rozpočet by mal byť schválený do konca roka.

Bratislava 17. decembra (TASR) – Od januára 2024 budú „top témou“ záujmu vlády ceny potravín. Uviedol to v nedeľu v diskusnej relácii televízie TA3 V politike predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Ešte v tomto roku by podľa neho parlament mal schváliť štátny rozpočet, ktorým by sa Národná rada (NR) mala začať zaoberať budúci týždeň od utorka (19. 12.).

Zobraziť celý článok

JH: „Politickou top témou budú voľby – prezidentské aj do Európskeho parlamentu – s ktorými však úzko súvisí aj avizovaná top téma vlády. Po voľbách však už bude všetko inak.

 

Opozícia chce prerušiť debatu ku kompetenčnému zákonu a ísť k rozpočtu

Predseda klubu PS Martin Dubéci vyhlásil, že opozícia vníma snahu vlády schváliť rozpočet čo najskôr.

Bratislava 18. decembra (TASR) – Opozícia žiada prerušenie rokovania parlamentu k novele kompetenčného zákona a žiada, aby poslanci začali rokovať o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Procedurálnym návrhom o to v pondelok požiadali predsedovia poslaneckých klubov Progresívne Slovensko (PS), KDH aj SaS. Žiadajú o to aj poslanci za klub Slovensko, Za ľudí, KÚ. Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini skonštatoval, že o návrhu dá hlasovať v momente, keď to bude možné, keďže parlament nie je uznášaniaschopný.

Zobraziť celý článok

JH: „Je prirodzené, že taktika mimovládnych strán a taktika vládnej koalície sa seba narážajú. Ale tým je tiež to, že rozhodne hlasovanie, teda väčšina parlamentu – kto ju bude mať, ten bude vyhrávať a dianie v ňom určovať.“

 

Hnutie Slovensko označilo rozpočet na budúci rok za diletantský

Podľa hnutia Slovensko sa vláda nechystá v rozpočte konsolidovať verejné financie, ale naopak, nimi plytvať.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Vládou schválený rozpočet na rok 2024 je diletantský a zostavený v rozpore s bežnou praxou, pretože obsahuje príjmy, ktoré ešte nie sú schválené. V utorok to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR za hnutie Slovensko a člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet Július Jakab. Ako dodal, návrh rozpočtu je už doručený aj do NR SR a finančný výbor by mal o ňom rokovať v pondelok (18. 12.).

Zobraziť celý článok

JH: „Koalícia si s rozpočtom isto poradí. Pre pamäť je dôležitejšie aktuálne výročie, kedy I. Matovič prišiel do prezidentského paláca, podpísal tam demisiu a potom aj s ňou odišiel. To je totiž neopakovateľná udalosť a takou aj zostane.“

 

PRIESKUM: Najdôveryhodnejším politickým lídrom je P. Pellegrini

Na druhom mieste sa v rebríčku dôveryhodnosti lídrov umiestnila Zuzana Čaputová, prezidentke SR dôveruje 42 percent a nedôveruje 56 percent oslovených v prieskume.

Bratislava 17. decembra (TASR) – Najdôveryhodnejším politickým lídrom je predseda parlamentu a strany Hlas-SD Peter Pellegrini, dôveruje mu 46 percent opýtaných, nedôveruje 52 percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu TV Markíza Na telo. V prieskume realizovanom v dňoch 15. až 22. novembra odpovedalo 1015 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak aj tomu najdôveryhodnejšiemu politikovi zároveň nedôveruje viac ako polovica respondentov, nie je to dôvod na radosť, nech už ním je ktokoľvek.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-neopakovatelna/762231-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BtopArticle

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi