HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 8.1.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 8. januára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali blížiace sa prezidentské voľby a tiež voľby do Európskeho parlamentu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Poslanci pokračujú v schôdzi, rokujú o návrhu zrušiť ÚŠP

Po odsúhlasení skráteného konania by mali poslanci rokovať o novele v prvom a následne aj v druhom čítaní.

Bratislava 8. januára (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od pondelka rána v 6. schôdzi NR SR. Vrátili sa k novele Trestného zákona, ktorá predpokladá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Rokovanie začínajú diskusiou k návrhu vlády, aby sa o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 58 poslancov.

Zobraziť celý článok

JH: „Aj keď je každá schôdza parlamentu dôležitá, súčasná je dôležitejšia a to nielen kvôli predloženým návrhom zákonom, ale tiež vyhroteným vzťahom vo vnútri parlamentu. A nadchádzajúcim voľbám prezidenta, keďže sa už zvolebnieva.“

 

SNS podľa Huliaka predstaví kandidáta na prezidenta budúci týždeň

Hnutie Slovensko podľa Šipoša ešte nevie, koho v prezidentských voľbách podporí.

Bratislava 7. januára (TASR) – Poslanec Národnej rady SR za SNS Rudolf Huliak si myslí, že strana predstaví kandidáta na prezidenta budúci týždeň. Nepotvrdil, či ním bude jej šéf Andrej Danko, avšak myslí si, že je povinnosťou lídra strany doviesť ju k prezidentským voľbám. Hnutie Slovensko podľa predsedu jeho klubu Michala Šipoša zatiaľ nie je rozhodnuté, koho podporí. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Súčasné stranícke špekulácie prestanú už o pár týždňov. Potom, ako predseda parlamentu vyhlási termíny volieb a budú zaregistrovaní kandidáti. Až vtedy pôjde naozaj do tuhého, teraz ide iba o rôzne stranícke hry.“

 

Susko považuje za jeden z cieľov rekodifikáciu Občianskeho zákonníka

Minister spravodlivosti Boris Susko priblížil, že právny dualizmus v obchodnom a občianskom práve spočíva najmä v zmluvných vzťahoch pre fyzické a právnické osoby.

Bratislava 6. januára (TASR) – Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) považuje za jeden z hlavných legislatívnych cieľov v roku 2024 rekodifikáciu Občianskeho zákonníka. Výsledkom má byť odstránenie právneho dualizmu záväzkových vzťahov v občianskom a obchodnom práve.

Zobraziť celý článok

JH: „To je zaujímavá správa – žiadne práce na rekodifikácii Občianskeho zákonníka v Pláne legislatívnych úloh vlády na rok 2024, ktorý pripravil minister B. Susko, totiž nie sú spomenuté. Ale možno má v pláne zaradiť ho do plánu.“

 

Dolinková: Zdravotná starostlivosť v Prešovskom kraji nebude ohrozená

Chcem všetkých uistiť, že nedovolíme, aby bolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti ľudí v Prešovskom kraji, tvrdí ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Prešov 6. januára (TASR) – Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Prešovskom kraji nebude ohrozené. V súvislosti s medializovanými informáciami o exekúcii Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove to na sociálnej sieti uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Zadlženosť štátnych nemocníc je dlhodobým problémom, ktorý je podľa vlastných slov pripravená riešiť.

Zobraziť celý článok

JH: „Faktom zostáva, že v súvislosti s exekúciou nemocnice v Prešove už nestačí, aby bola ministerka zdravotníctva Z. Dolinková situáciu pripravená riešiť, ale aby ju riešila a vyriešila. V prospech pacientov.“

 

Matovič by chcel, aby za prezidentku kandidovala konzervatívna žena

Veľmi rád by som v prvom kole volil napríklad dobrú ženu, ktorá je konzervatívne ladená, aby možno vyrovnala to, čo tu bolo za predošlé roky, doplnil líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

Bratislava 6. januára (TASR) – Medzi doteraz známymi menami uchádzačov o post prezidenta chýba lídrovi hnutia Slovensko Igorovi Matovičovi konzervatívny kandidát. Rád by v prvom kole volil konzervatívne ladenú ženu. Uviedol to v rozhovore pre TASR. Nekonkretizoval, koho by si vedel v tejto pozícii predstaviť. V hnutí zatiaľ tému podpory kandidátov neuzavreli, nemajú prioritu za každú cenu postaviť vlastného kandidáta.

Zobraziť celý článok

JH: „Nikto a nič nebráni I. Matovičovi, aby takú kandidátku hľadal, našiel a do súťaže o prezidentský palác aj postavil. Má na to vytvorené všetky podmienky – dostatok poslancov na podpis jej kandidatúry a tiež dostatok peňazí na kampaň.“ 

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-zvolebnieva-sa/765886-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BtopArticle

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

O eurovoľbách

víťazoch a porazených

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi