HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 15.1.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 15. januára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa pokračovali spory v parlamente, ale jeho predseda už vyhlásil aj voľby prezidenta. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér rokoval s delegáciou Kongresu USA, hovorili o aj U. S. Steel

Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a USA sú podľa predsedu vlády na vysokej úrovni.

Bratislava 13. januára (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) rokoval v sobotu s delegáciou Kongresu Spojených štátov amerických, ktorá prišla na jednodňovú návštevu Slovenska. Hovorili spolu o význame vzájomnej bilaterálnej spolupráce a dotkli sa aj dosahov odpredaja spoločnosti U. S. Steel. Medzi hlavné témy rozhovoru patrila tiež aktuálna situácia na Ukrajine. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Je dobré, že kongresmani na pracovnej ceste neobišli Slovensko ani jeho premiéra. Aj preto, lebo ich obísť mohli.“

 

Fico je pripravený predniesť správu o dianí na Slovensku od roku 2020

Zároveň poukázal, že Čaputová, ktorá chce v pléne hovoriť o svojich výhradách k novele Trestného zákona, má právo vystúpiť v parlamente.

Bratislava 12. januára (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) je pripravený predniesť v Národnej rade (NR) SR správu o tom, čo sa na Slovensku dialo v rokoch 2020 až 2023. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že ak chce prezidentka Zuzana Čaputová zasahovať do súboja prebiehajúceho v parlamente, využije aj on všetky svoje možnosti.

Zobraziť celý článok

JH: „Prezident aj premiér majú právo vystúpiť v parlamente. Aktivitu hlavy štátu však možno považovať  za predčasnú – ide iba o návrh zákona – a premiéra zase za odvetnú. Ak vystúpia, budú to naozaj mimoriadne prejavy.“

 

Truban vidí v protestoch význam pre voľby prezidenta

V prípade ostro sledovanej kauzy nehody podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka Raši zdôraznil, že si v Hlase počkajú na ukončenie vyšetrovania, očakávajú aj preukázanie výsledku dychovej skúšky.

Bratislava 14. januára (TASR) – Protesty v slovenských mestách pomáhajú odďaľovať zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a prenášať túto tému aj do kampane pred prezidentskými voľbami. Ako reálny praktický význam protestov to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo uviedol poslanec Národnej rady SR a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) jeho slová označil za dôkaz, že ide o čisto politické protesty.

Zobraziť celý článok

JH: „To nevidí iba M. Truban, ale každý, kto vidí transparenty, ktorými protestujúci mávajú a počuje heslá, ktoré skandujú. Nie je na tom nič zvláštne či nekorektné.“

 

KDH podalo návrh na odvolanie Ľ. Blahu z postu podpredsedu parlamentu

KDH už chcelo odvolávať Blahu v novembri minulého roka. Poslanci však neschválili program mimoriadnej schôdze o jeho odvolávaní.

Bratislava 10. januára (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR za KDH podali návrh na odvolanie Ľuboša Blahu (Smer-SD) z postu podpredsedu parlamentu. Odovzdali 37 podpisov od poslancov opozície. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval šéf KDH Milan Majerský. Opozícia dúfa, že tentokrát by sa mohla v parlamente otvoriť diskusia vzhľadom na to, že vo veci obrazu v kancelárii Blahu sa začalo trestné stíhanie. Mimoriadnu schôdzu by mali zvolať do siedmich dní.

Zobraziť celý článok

JH: „Ako pokus mimovládnych strán o ďalšie predlžovanie času v parlamente pred schválením novely Trestného zákona to nie je zlé, ale či to bude aj úspešné, zostáva otázne. Isté je, že bude tak, ako rozhodne väčšina.“

 

Kotleba ohlásil prezidentskú kandidatúru, začína zbierať podpisy

Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024.

Bratislava 15. januára (TASR) – Predseda mimoparlamentnej ĽSNS Marian Kotleba ohlásil prezidentskú kandidatúru. Začína so zberom podpisov. Informoval o tom vo videu na sociálnej sieti.

Zobraziť celý článok

JH: „Kandidovať môže každý, kto splní podmienky – ak ich M. Kotleba splní, kandidovať  môže, ak nie, kandidovať nesmie. V oboch prípadoch však bude výsledok ten istý – prezidentom nebude.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-mimoriadne-prejav/767453-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNajnov%25C5%25A1ie%2520

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi