HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 23.1.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 22. januára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo ohlasovanie kandidatúr na voľby prezidenta, ale pokračovali aj prekáračky politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka vidí v novele Trestného zákona nesúlad s Ústavou SR

Novela podľa nej výrazne znižuje trestné sadzby pri všetkých majetkových a hospodárskych trestných činoch.

Bratislava 18. januára (TASR) – Novela Trestného zákona môže byť v kolízii s Ústavou SR, prináša hrozbu zásahov do práv poškodených na spravodlivý proces. Zásadné zníženie trestných sadzieb, zvýšenie hraníc škody, zmeny v ukladaní podmienečných trestov a zmeny v oblasti premlčania, by boli rezignovaním štátu na ochranu svojich občanov, na efektívne vymáhanie spravodlivosti a môže znamenať odklon od ochrany princípov právneho štátu. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v rámci príhovoru k predloženej novele Trestného zákona.

Zobraziť celý článok

JH: „Zatiaľ situácia vyzerá tak, že koalícia od zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry neustúpi, ale môže ustúpiť v iných ustanoveniach – nakoľko to však budú zmeny kozmetické alebo zásadné, sa ešte iba uvidí.“

 

Premiér: Smer jednohlasne rozhodol o podpore Pellegriniho

V súvislosti s avizovanou kandidatúrou predsedu koaličnej SNS Andreja Danka skonštatoval, že o prezidentských voľbách nie je nič v koaličnej zmluve.

Bratislava 20. januára (TASR) – Predsedníctvo Smeru-SD jednomyseľne rozhodlo o podpore predsedu parlamentu a Hlasu-SD Petra Pellegriniho ako kandidáta na prezidenta. Premiér a líder Smeru Robert Fico to uviedol v diskusii RTVS Sobotné dialógy.

Zobraziť celý článok

JH: „Samozrejme, podpora Smeru-SD pre P. Pellegriniho je nielen politická, ale najmä pragmatická – nie je dobre, keď sú dvaja kohúti na jednom smetisku.“

 

Korčok odovzdal podpisy na prezidentskú kandidatúru, má ich cez 40.000

Posledné dni a týždne podľa Korčoka ukazujú, že prezidentské voľby budú pre Slovensko mimoriadne dôležité.

Bratislava 19. januára (TASR) – Diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok odovzdal v piatok do Národnej rady (NR) SR petíciu s podpismi potrebnými na prezidentskú kandidatúru. Od občanov vyzbieral vyše 40.000 podpisov. Zámer kandidovať oznámil koncom augusta minulého roka.

Zobraziť celý článok

JH: „Jasné, že nadchádzajúce prezidentské voľby budú mimoriadne dôležité. Presne tak, ako boli, sú a budú mimoriadne dôležité každé iné.“

 

Danko chce meniť rokovací poriadok, I. Korčok ocenil prácu opozície

Korčok považuje Dankovo správanie po nehode za zbabelé a arogantné. Namieste by bolo podľa neho vyvodiť politické dôsledky.

Bratislava 21. januára (TASR) – Vzhľadom na aktuálnu neschopnosť parlamentu prijímať zákony je pre podpredsedu Národnej rady (NR) SR a prezidentského kandidáta Andreja Danka (SNS) teraz prioritou zmena rokovacieho poriadku. Poukazuje na dlhé minutáže na vystúpenia. Uviedol to v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo, kde diskutoval s kandidátom na prezidenta Ivanom Korčokom. Korčok na margo opozičných obštrukcií v parlamente poznamenal, že opozícia si robí svoju prácu.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak je pre A. Danka prioritou zmena zákona o rokovacom poriadku parlamentu, mal by vysvetliť, prečo nie sú pre neho prioritou prezidentské voľby a dôvera voličov, ktorí sa podpísali pod jeho kandidatúru.“

 

Pellegrini umožní Žilinkovi vystúpiť:Zistenia prokuratúry sú veľmi zlé

Zistenia sú, samozrejme, veľmi zlé a nie sú hodné 21. storočia. Deti, ktoré sú v zariadeniach umiestnené, naozaj žijú v neľudských a často v hrozných podmienkach, skonštatoval Pellegrini.

Bratislava 17. januára (TASR) – V Národnej rade (NR) SR sa otvorí otázka situácie v reedukačných zariadeniach na Slovensku. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) umožní generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi vystúpiť v pléne v súvislosti so zisteniami prokuratúry. Výsledky kontroly označil Pellegrini za zlé, chce hľadať riešenia.

Zobraziť celý článok

JH: „P. Pellegrini nemôže umožniť generálnemu prokurátorovi s takouto správou vystúpiť v parlamente – o tom môže rozhodnúť iba parlament a iba hlasovaním.  Aj v tom je rozdiel medzi prezidentom a generálnym prokurátorom.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-kandidatury/769167-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_24h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi