HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 30.1.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 30. januára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo odovzdávanie kandidátnych listín do prezidentských volieb. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka vymenovala Keketiho za ministra cestovného ruchu a športu

V minulosti pôsobil na poste generálneho riaditeľa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave či ako predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Letiska Sliač.

Bratislava 26. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala v piatok ministra cestovného ruchu a športu SR Dušana Keketiho. Nový rezort vznikne od 1. februára tohto roku.

Zobraziť celý článok

JH: „A. Danko avizoval, že prezidentka vymenuje nového ministra už v polovici novembra minulého roka. Nestalo sa. Nové ministerstvo už čoskoro vznikne a či bude prínosom nielen pre SNS, ale aj občanov, sa uvidí.“

 

Čaputová v súvislosti s tzv. kompetenčným zákonom podala podnet na ÚS

Prezidentka zároveň navrhuje ÚS, aby pri prijatí jej podnetu pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení.

Bratislava 26. januára (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová podala v piatok podnet na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s tzv. kompetenčným zákonom. Prezidentka namieta ustanovenia o menovaní a odvolávaní predsedov Štatistického úradu (ŠÚ) SR a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), rovnako i skrátené legislatívne konanie pri prijímaní zákona. Hlava štátu zároveň navrhuje, aby Ústavný súd pri prijímaní jej návrhu pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení.

Zobraziť celý článok

JH: „Správny krok – nemože predsa hlava štátu niekoho do funkcie vymenovať a vláda ho odvolať. Alebo naopak. Ten, kto niekoho do funkcie menuje má mať právo ho aj z funkcie odvolať, inak ide o mačkopsa.“

 

Fico: Nechceme ísť cestou revanšu, my sme nikomu nevykopávali dvere

Premiér pripomenul, že porušovanie ľudských práv je zákonný dôvod na rokovanie parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Bratislava 28. januára (TASR) – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) je presvedčený, že v rokoch 2020 – 2023 dochádzalo v súvislosti s prácou Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) k porušovaniu ľudských práv obvinených osôb, vládna koalícia však podľa neho nechce ísť cestou revanšu. Povedal to v TASR TV.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak naozaj nechce ísť cestou revanšu, prečo potom cestou revanšu ide?“

 

Danko: Som pripravený byť prezidentom najmä súčasnej koalície

Danko chce osloviť aj voličov Smeru-SD. Opätovne kritizoval prezidentskú kandidatúru šéfa Hlasu-SD Petra Pellegriniho.

Bratislava 29. januára (TASR) – Podpredseda Národnej rady (NR) SR a šéf SNS Andrej Danko je pripravený byť v prípade úspechu vo voľbách prezidentom najmä súčasnej koalície. Deklaroval to na pondelkovej tlačovej konferencii. Považuje za politickú chybu, že premiér Robert Fico (Smer-SD) kandidovať nechce.

Zobraziť celý článok

JH: „Jedna vec je byť  na funkciu prezidenta pripravený a iná byť  do nej zvolený. To  však nehrozí. Navyše, A. Danko nemôže byť prezidentom koalície, keďže nie je ani jej kandidátom, ale kandidátom s podporou SNS.“

 

KDH chce predĺžiť príspevok na opateru na pol roka po úmrtí ŤZP osoby

V súčasnosti dostane osoba starajúca sa o človeka z ťažkým zdravotným postihnutím príspevok na opatrovanie za celý kalendárny mesiac, v ktorom opatrovaná osoba zomrela.

Bratislava 29. januára (TASR) – Príspevok na opatrovanie by mohli ľudia, ktorí sa starajú o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), dostávať ešte šesť mesiacov po úmrtí opatrovanej osoby. Podmienkou však je, že musia byť zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili poslankyne za KDH Martina Holečková a Andrea Turčanová.

 

Zobraziť celý článok

JH: „Otázkou nie je, čo KDH chce, ale čo je ochotné za dodanie hlasov poslancov vládnej koalície im na oplátku poskytnúť . Napokon, brať peniaze za opateru niekoho, kto ju vôbec nepotrebuje, nevyznieva celkom dobre.“

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi