HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 6.2.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 6. februára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali prípravy na voľby prezidenta, ale aj pochybenie SaS a PS, ktoré chceli odvolať ministerku kultúry. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

O post prezidenta chce zabojovať 11 kandidátov

Predseda parlamentu doposiaľ prijal návrhy na voľbu kandidáta na funkciu prezidenta SR od Danka, Korčoka, Forróa, Náhlika, Pellegriniho a Harabina.

Bratislava 31. januára (TASR) – Celkovo 11 kandidátov chce zabojovať o post prezidenta SR v nadchádzajúcich voľbách. V abecednom poradí kandidujú Andrej Danko, Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini a Róbert Švec. TASR informácie poskytli z Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Medzi chcieť a môcť je rozdiel a hoci rozhodnutie predsedu parlamentu o kanaidatúre R. Šveca nebolo v utorok dopoludnia ešte známe, médiami už preletela správa, že nemá dostatok podpisov a bude odmietnutá.“

 

Pellegrini: Odvolávanie Šimkovičovej nebude, nedodali dosť podpisov

Každý poslanec v parlamente by mal vedieť, že návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi musí zo zákona obsahovať minimálne 30 podpisov poslancov, skonštatoval Pellegrini.

Bratislava 5. februára (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) nezvolá mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Pod návrhom opozičných strán Progresívne Slovensko a SaS je podľa neho len 28 podpisov, pričom potrebných je 30. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie NR SR.

Zobraziť celý článok

JH: „To sa nedá ani glosovať, to sa môže iba stať. Treba dúfať, že nielen po prvý, ale tiež posledný raz. Zostane to však nezmazateľnou hanbou SaS aj PS.“

 

PS: Nedostatok podpisov je administratívny omyl, návrh podáme opäť

Strana SaS deklarovala, že dodala maximálny počet podpisov prítomných poslancov.

Bratislava 5. februára (TASR) – Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a SaS v utorok (6. 2.) opäť podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). S pôvodným návrhom neuspeli, predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v pondelok oznámil, že schôdzu nezvolá pre nedostatok podpisov. Podľa PS išlo o administratívny omyl.

Zobraziť celý článok

JH: „Žiadny omyl, ale – slušne povedané – šlendriánstvo. A už opakované, keďže prvým bol návrh Progresívneho Slovenska vysloviť nedôveru ministrovi, ktorý dôveru nemal. Azda to nebude systémové.“

 

Fico: Novelu Trestného zákona by mohli schváliť v stredu alebo štvrtok

Skrátenie diskusie o novele v druhom čítaní označil predseda vlády za správne rozhodnutie.

Bratislava 4. februára (TASR) – Novelu Trestného zákona by mohli poslanci Národnej rady (NR) SR schváliť v stredu (7. 2.) alebo vo štvrtok (8. 2.). Očakáva to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý tento termín označil za reálny. Novela má priniesť zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a zmeny pri množstve trestných sadzieb.

Zobraziť celý článok

JH: „Novela Trestného zákona bude schválená vtedy, keď sa väčšina poslancov v parlamente dohodne a rozhodne, že ju schváli. Presne tak, ako to robila predchádzajúca vládna koalícia a aj všetky pred ňou.“

 

KDH podľa Horeckého v prvom kole volieb nepodporí žiadneho kandidáta

Hnutie chce svoje oficiálne rozhodnutie o prípadnej podpore oznámiť po zasadnutí rady KDH, ktoré sa uskutoční 17. februára.

Bratislava 4. februára (TASR) – Poslanec Národnej rady SR Ján Horecký (KDH) predpokladá, že KDH v prvom kole prezidentských volieb nepodporí žiadneho kandidáta. Svoju prípadnú podporu v druhom kole podľa neho KDH zváži až po osobných stretnutiach so zvolenými favoritmi. Uviedol to v diskusnej relácii TA3 V politike. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) deklaroval, že strana robí všetko pre to, aby kandidatúra dvoch členov koalície neohrozila jej chod.

Zobraziť celý článok

JH: „Je jedno,kho KDH podporí a koho nepodporí, pokiaľ nemá vlastného kandidáta, jeho voliči, sympatizanti a prívrženci v podstate nemajú koho voliť. Nepostavením kandidáta im dalo takpovediac voľné ruky aj nohy.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-bolo-ich-11-bude/772657-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi