HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 13.2.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 13. februára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo schválenie novely Trestného zákona a očakávanie na postup hlavy štátu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

VIDEO: Poslanci schválili novelu Trestného zákona

Kauzy, ktoré rieši ÚŠP, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr. Vláda pri zmene argumentovala odstránením nesúladu v systéme prokuratúry a názorom expertov hodnotiacich aplikačnú prax.

Bratislava 8. februára (TASR) – Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Vyplýva to z novely Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Zobraziť celý článok

JH: „Každý vie, že ide iba o prvé kolo, ale nikto nevie, aké bude druhé. Prezidentka Z. Čaputová však už oznámila, že zverejnení svoje rozhodnutie počas tohto týždňa. Presnejšie, či zákon podpíše alebo nepodpíše.“

 

Čaputová zváži postup,aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť

Prezidentka upozornila na to, že návrh sa na poslednú chvíľu menil rozsiahlymi pozmeňujúcimi návrhmi, aj tesne pred jeho schvaľovaním v parlamente.

Bratislava 8. februára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová zváži všetky ďalšie možnosti svojho postupu, aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť. Jej prijatie v parlamente označila za zlú správu pre Slovensko a všetkých jeho občanov. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Zobraziť celý článok

JH: „To je dobre. Hoci už teraz sú viditeľné zmeny aj v jej vyjadrovaní, takže sa nedá aktuálne tvrdiť, že zákon bude rozhodne vetovať. V pozadí je však viac – je to totiž aj osobné a ide o politické finále Z. Čaputová vs. R. Fico.“

 

Fico: Po zrušení práva veta by sa veľké štáty nepýtali na naše záujmy

Podľa Fica si Slovensko môže vybrať, či prijme takmer tri stovky migrantov ročne alebo za každého zaplatí 20.000 eur.

Bratislava 9. februára (TASR) – Zrušenie práva veta členským štátom pri hlasovaniach v zásadných zahraničnopolitických otázkach v Európskej únii by pre Slovensko znamenalo výrazné oslabenie jeho medzinárodného postavenia, vyhlásil v piatok vo videu na sociálnej sieti premiér SR Robert Fico. Informuje o tom TASR.

Zobraziť celý článok

JH: „Aj keď sa to nebude všetkým páčiť, zrušenie práva veta je taká dôležitá vec, že by o nej mali rozhodnúť ľudia v referende, a nie iba politici za zatvorenými dverami.“

 

Šimkovičovú nebudú odvolávať, návrh sa presunie na ďalšiu schôdzu

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podali opoziční poslanci z PS a SaS. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi.

Bratislava 13. februára (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú v utorok rokovať o návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). V rokovacej sále nebola ani na druhý pokus nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, prítomných ich bolo len 53. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) ukončil schôdzu. Zároveň informoval, že v zmysle rokovacieho poriadku bude tento bod mimoriadnej schôdze, teda návrh na odvolanie ministerky, navrhnutý do programu nasledujúcej schôdze NR SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Nie je vecne ani politicky správne vyslovovať nedôveru členovi vlády, bez jeho prítomnosti. Navrhovatelia mali s podaním počkať, keďže vedeli, že schôdza musí byť zvolaná do 7. dní a že ministerka bude celý týždeň v zahraničí.“

 

Švec podal žalobu na NSS pre svoju kandidatúru na prezidenta

Poukázal tiež na to, že splnil zákonom stanovenú podmienku a odovzdal vyše 15.000 podpisov občanov, ktorí súhlasili s jeho kandidatúrou.

Bratislava 12. februára (TASR) – Róbert Švec podal v pondelok na Najvyšší správny súd (NSS) SR žalobu na vydanie rozhodnutia o prijatie svojho návrhu na kandidáta za prezidenta SR. TASR o tom informovalo Slovenské hnutie obrody, ktorého je Švec predsedom.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to právo každého kandidáta, ktorého kandidátnu listinu predseda parlamentu odmietne prijať. Zostáva čakať na rozhodnutie súdu.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-politicke-final/774268-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwSpr%25C3%25A1vy%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi