HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 19.2.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 19. februára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo podpísanie novely Trestného zákona prezidentkou Z. Čaputovou a jej podanie na Ústavný súd. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka podpísala novelu Trestného zákona, dá ju na Ústavný súd

Novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady SR minulý týždeň. Legislatíva počíta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry.

Bratislava 16. februára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová podá novelu Trestného zákona na Ústavný súd (ÚS) SR. Zároveň bude žiadať pozastavenie účinnosti tohto zákona, kým ÚS nerozhodne. Právo veta si v tomto prípade neuplatnila. Informovala o tom v piatok v Prezidentskom paláci.

Zobraziť celý článok

JH: „Je neuveriteľné, čoho sú ústavní činitelia 35 rokov po Nežnej revolúcii ochotní a schopní. Už nielen slová, ale ani ich podpisy nemajú žiadnu váhu. Toto nie je politika, ale politikárčenie, spojené s ďalším úpadkom hodnôt, teda za neslušné Slovensko.“

 

Pellegrini by nepodporil zmenu menovania šéfa SIS, Šimečka tomu neverí

Pellegrini potvrdil, že sa s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) o téme už bavili a zmenu odmietol. Rešpektoval to a jednoducho to prestala byť téma, povedal Pellegrini.

Bratislava 15. februára (TASR) – Hlas-SD by nepodporil odobratie právomoci prezidentovi menovať šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Avizoval to líder strany a predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini vo štvrtkovej diskusnej relácii TV Joj Na hrane. Šéf Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka tomu neverí.

Zobraziť celý článok

JH: „Nevidno dôvod, pre ktorý by P. Pellegrini momentálne chcel a mal oslabovať právomoci prezidenta, keď sa ním sám chce stať. Po voľbách  – ak sa ním nestane – však môže byť všetko inak.“

 

Danko: Najlepším prezidentom by bol R. Fico

Predseda opozičného KDH Milan Majerský dostal od Danka v relácii viackrát ponuku na vstup do koalície.

Bratislava 18. februára (TASR) – Predsedu SNS a podpredsedu parlamentu Andreja Danka mrzí, že nepresvedčil premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby šiel kandidovať na prezidenta. Bol by podľa neho najlepšou hlavou štátu. Taktiež je pre neho dôležité, aby vláda vydržala nie štyri, ale osem rokov. Do eurovolieb by chcel spojiť národné sily. Danko to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3.

Zobraziť celý článok

JH: „A. Danko nie je rozhodne tým, kto môže seriózne ponúkať niekomu vstup do koalície. Môže o tom rozprávať, ale to je asi tak všetko – v koalícii totiž hrá až tretie husle.“

 

KDH v prezidentských voľbách odporúča voliť I. Korčoka

Korčok za podporu poďakoval.

Zvolen 17. februára (TASR) – Opozičné KDH podporí v tohtoročných prezidentských voľbách kandidáta Ivana Korčoka. Kandidátku do eurovolieb povedie súčasná europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Po zasadnutí celoslovenskej rady KDH o tom informovali predseda hnutia Milan Majerský a jeho podpredseda Marián Čaučík.

Zobraziť celý článok

JH: „V poriadku, je to rozhodnutie KDH. Čo sa týka podpory vo voľbách prezidenta je však dôležitejšie to, či I. Korčoka podporia aj voliči KDH, a nie iba vedenie strany.“

 

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení

Štyridsaťsedemročný Navaľnyj bol najvýraznejším predstaviteľom ruskej opozície voči prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Moskva 16. februára (TASR) – Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení. Informuje o tom TASR na základe piatkovej správy agentúry AFP, odvolávajúcej sa na ruské médiá.

Zobraziť celý článok

JH: „A. Navaľnyj musel vedieť – ako to vedel každý – že bude v ruskom väzení zomretý a napriek tomu sa do Ruska dobrovoľne vrátil. Česť jeho pamiatke!

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-za-neslusne-slo/775621-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi