HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 26.2.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 26. februára 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali dva roky od vojenského vpádu Ruska na Ukrajinu, ale pokračovali aj politické spory okolo novely Trestného zákona.
Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Schôdzka v Paríži má Kremľu vyslať odkaz o odhodlaní v otázke Ukrajiny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pozval svojich európskych náprotivkov do Elyzejského palácu na schôdzku, ktorú oznámili na poslednú chvíľu.

Paríž 26. februára (TASR) – V Paríži sa v pondelok stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. S odvolaním sa na Elyzejský palác o tom informovala agentúra Reuters.

Zobraziť celý článok

JH: „Aj reči sú dôležité, ale skutky oveľa viac. Posielať ďalšie posolstvá Rusku je zbytočné a nepotrebuje ich ani Ukrajina – potrebuje pomoc, a nie slová o pomoci.“

 

Čaputová vníma nezverejnenie novely Trestného zákona ako obštrukciu

Hlava štátu podotkla, že novela už bola podpísaná všetkými troma najvyššími ústavnými činiteľmi a stále nie je zverejnená.

Bratislava 23. februára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vníma doterajšie nezverejnenie vládnej novely Trestného zákona v Zbierke zákonov SR ako obštrukciu. Uviedla to v piatok vo vyjadrení pre médiá.

Zobraziť celý článok

JH: „Obštrukciu má každý právo vnímať a aj vníma inak. Preto je dôležité, či bol pri nej porušený zákon alebo nie. Zatiaľ nebol a preto to nikto ani nehovorí, vrátane pani prezidentky. V opačnom prípade by to azda netajila.“

 

  1. Gašpar: Môj syn spĺňa predpoklady na šéfa SIS

Uviedol to v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Bratislava 25. februára (TASR) – Štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pavol Gašpar podľa poslanca Národnej rady SR Tibora Gašpara (Smer-SD) spĺňa vedomostné, odborné, kvalifikačné aj vzdelávacie predpoklady byť šéfom Slovenskej informačnej služby (SIS). Uviedol to v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Zobraziť celý článok

JH: „Otázka je, či okrem všetkých uvedených aj neuvedených predpokladov spĺňa aj tie zákonné. Napríklad, či má vojenskú knižku alebo preukaz branca, ktoré by podľa zákona mal predložiť v prijímacom konaní.“

 

Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem aj k blížiacim sa voľbám

Čo sa týka personálnych otázok, predsedu hnutie voliť nebude, keďže pozíciu doterajšieho lídra Igora Matoviča potvrdilo nedávno, uviedol Michal Šipoš.

Bratislava 25. februára (TASR) – Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem. Malo by si voliť členov predsedníctva a venovať sa aj blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám prezidenta. Pre TASR to potvrdil predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš.

Zobraziť celý článok

JH: „Bude to zaujímavé  – po prvé preto, lebo nie je známe, aký list bude za hnutie kandidovať do EP, keďže za prezidenta kandiduje bobkový. A po druhé, či hnutie nebude chcieť  vyhrať ani eurovoľby, ale sa ich tiež iba zúčastniť.“

 

Hnutie Republika si na sneme opätovne zvolilo za predsedu M. Uhríka

TASR o tom informoval hovorca hnutia Ondrej Ďurica.

Bratislava 25. februára (TARS) – Mimoparlamentné hnutie Republika si na nedeľnom celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátnu listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. TASR o tom informoval hovorca hnutia Ondrej Ďurica.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to, samozrejme, stranícka záležitosť –  ako aj pri ďalších stranách – ale presne takouto fintou sa nebadane predlžuje mandát predsedu. M. Uhrík bude predsedom namiesto do roku 2025 až do roku 2028.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-obstrukcia-a-za/777304-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi