HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 16.4.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 16. apríla 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali voľby prezidenta a ich výsledky v politických záležitostiach krajiny. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér rešpektuje nomináciu R. Rašiho na post predsedu NR SR

Rešpektujem právo strany Hlas-SD na nomináciu kandidáta na post predsedu NR SR, lebo tak je to v koaličnej zmluve, uviedol premiér na pondelkovej tlačovej konferencii.

Bratislava 15. apríla (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) rešpektuje nomináciu Richarda Rašiho na post predsedu Národnej rady (NR) SR miesto novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho a právo Hlasu-SD kandidáta navrhnúť. Poukázal na koaličnú dohodu. Naďalej si však myslí, že pre stabilitu vládnej koalície by bolo lepšie iné riešenie. Zároveň avizoval, že voľbe predsedu parlamentu sa budú venovať až po voľbách do Európskeho parlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Nič iné premiérovi R. Ficovi ani nezostáva, ak nechce rozbiť alebo vniesť zbytočné problémy do fungovania vládnej koalície.“

 

Tomáš: Hlas-SD nominuje za predsedu NR SR R. Rašiho

Pri voľbe nového predsedu parlamentu neočakáva Tomáš od opozície podporu.

Bratislava 15. apríla (TASR) – Richard Raši bude nominantom strany Hlas-SD na post predsedu Národnej rady (NR) SR. Povedal to minister práce a podpredseda strany Erik Tomáš v diskusnej relácii Rádia Expres. Trvá na stanovisku, že pozícia naďalej patrí Hlasu-SD aj po zvolení lídra strany a bývalého predsedu snemovne Petra Pellegriniho za prezidenta.

Zobraziť celý článok

JH: „Jedna vec je byť nominantom a iná zvoliť nominanta do funkcie. Voľby predsedu parlamentu sú tajné a na zvolenie je potrebný súhlas najmenej 76 poslancov. Aj v tom je rozdiel medzi predsedom povereným a zvoleným.“

 

Taraba: Vláda sa rekonštruovať nebude, posty sú jasne rozdelené

Podľa neho je na veľkorysosti Hlas-u, ktorému patrí post predsedu Národnej rady SR, či sa Danko stane šéfom parlamentu.

Bratislava 14. apríla (TASR) – Vláda sa rekonštruovať nebude, ministerské posty sú jasne rozdelené. Vyhlásil to vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Vie si predstaviť šéfa SNS Andreja Danka na poste predsedu parlamentu, je to však podľa neho na rozhodnutí strany strany Hlas-SD. Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci si nevie predstaviť, že by bol Danko šéfom parlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Tak ako sú jasne rozdelené ministerské posty, rovnako sú jasne rozdelené aj posty parlamentné. Hoci predstaviť sa dá veľa a všeličo.“

 

PS a SaS nepodporia schôdzu k odvolávaniu ministerky zdravotníctva

SaS svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že za viaceré problémy, pre ktoré chce hnutie Slovensko Dolinkovú odvolávať, je zodpovedné práve hnutie Slovensko.

Bratislava 15. apríla (TASR) – Opozičné strany SaS a PS nepodporia schôdzu v parlamente k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD). KDH sa bude otázkou prípadnej podpory zaoberať v utorok (16. 4.). Odvolávanie Dolinkovej v Národnej rade (NR) SR chcelo iniciovať hnutie Slovensko.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak zvolanie schôdze PS a SaS nepodporia, potom ani nebude – hnutie I. Matoviča totiž nemá ani spolu s KDH dostatok poslancov na jej zvolanie.“

 

KDH podporí odvolanie Dolinkovej, ak sa potvrdí ohrozenie financií

Kresťanskí demokrati skritizovali ministerku aj v súvislosti s možnou novou koncovou nemocnicou v Bratislave. Poukázali na to, že vyzvali na zvolanie okrúhleho stolu, no nedostali žiadnu odpoveď.

Bratislava 12. apríla (TASR) – Kresťanskí demokrati podporia mimoriadnu schôdzu parlamentu k odvolaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD), ak sa potvrdí ohrozenie čerpania peňazí pre nemocnice z plánu obnovy. Podanie návrhu na odvolanie avizovali zástupcovia hnutia Slovensko. Odôvodnili ho okrem iného aj tým, že pre Dolinkovej podpis dodatku s nemocnicou v Spišskej Novej Vsi sú financie z plánu obnovy ohrozené.

Zobraziť celý článok

JH: „Je jedno či sa ohrozenie čerpania peňazí pre nemocnice potvrdí alebo nepotvrdí, pretože KDH bez podpory PS alebo SaS nezmôže ani v koalícii s hnutím I. Matoviča v tejto súvislosti nič. Okrem rozprávania.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-povereny-nezname/788561-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BtopArticle

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi