HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 6.5.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 6. mája 2024 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali spory medzi vládnymi a mimovládnymi stranami a to v ktorejkoľvek oblasti – vrátane výročia vstupu SR do EÚ. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka SR sa nechystá do straníckej politiky

Pôsobiť chce ako aktívny občan v oblastiach, kde má nejaký typ poznania.

Bratislava 5. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa nechystá do straníckej politiky. Rozhodnutie nekandidovať opätovne na hlavu štátu neľutuje. Svoje miesto chce vnímať predovšetkým na Slovensku. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Tak je to v poriadku a tak to má aj byť. Napokon, príklad jej predchodcu vo funkcii A. Kisku je viac ako iba odstrašujúci – k strane, ktorú po odchode z prezidentského kresla založil, sa už ani nehlási.“

 

Vláda chce naďalej prispievať k efektívnemu fungovaniu Európskej únie

Vláda vo vyhlásení konštatuje, že Slovensko sa po vstupe do EÚ zaradilo medzi najúspešnejšie a najviac integrované krajiny.

Bratislava 2. mája (TASR) – Vláda Slovenskej republiky je pripravená naďalej konštruktívne prispievať k efektívnemu fungovaniu Európskej únie (EÚ) a k dosahovaniu ďalších benefitov pre občanov SR, majúc pri tom na mysli národné záujmy. Uviedla to vo vyhlásení k 20. výročiu vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie, ktoré schválila vo štvrtok.

Zobraziť celý článok

JH: „To je iba fajn, treba však počkať, ako to bude robiť. Ak tak, ako vo volebnom období 2006-2010, kedy Slovensko vstúpilo do Schengenu a zaviedlo euro, bolo by to priam ohromujúce. Aj prospešné.“

 

V koalícii nie sú podľa Danka žiadne hádky,Gröhling hovorí o jej kríze

V prípade zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) je koalícia podľa Danka jednotná a zákon v parlamente prejde.

Bratislava 5. mája (TASR) – V koalícii nie sú žiadne hádky a neexistuje žiadny spor medzi SNS a Hlasom-SD. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda parlamentu a šéf národniarov Andrej Danko. Poslanec a predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling, naopak, tvrdil, že koalícia je v kríze.

Zobraziť celý článok

JH: „Čo by to bolo za koalíciu, ak by sa jej partneri aj nepohádali. Najmä ak majú istotu, že to nepovedie k vysloveniu nedôvery vláde a to ani v prípade, ak by sa koalícia rozpadla. Moc je lepidlo všetkých lepidiel, tie ostatné sú šuviks.“

 

Dolinková nevidí dôvod na jej odvolávanie z funkcie

Szalay podotkol, že SaS odmietla pridať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, pretože dôvody na prípadné odvolanie Dolinkovej vidia inak.

Bratislava 4. mája (TASR) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) nevidí dôvod na jej odvolávanie z funkcie. Opozičná SaS by podľa poslanca parlamentu Tomáša Szalaya (SaS) pravdepodobne zahlasovala za jej odvolanie. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Zobraziť celý článok

JH: „To doteraz nevidel ani jeden člen vlády, vrátane premiérov a to nielen od vzniku Slovenska, ale ešte aj pred ním. Automaticky to však neznamená, že taký dôvod neexistuje, iba počas hlasovania vždy exituje.“

 

SaS kritizuje odklad voľby kandidátov na sudcu ÚS

Kolíková zároveň skritizovala aj odvolanie Majerníka a Mazáka z funkcie členov Súdnej rady SR.

Bratislava 2. mája (TASR) – Opozičná SaS kritizuje presunutie voľby kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR v parlamente aj odvolanie Andreja Majerníka a Jána Mazáka z funkcie členov Súdnej rady SR. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedli poslanci za SaS.

Zobraziť celý článok

JH: „Každému je jasné, že nový ústavný sudca mal podľa jestvujúcich pravidiel nastúpiť do funkcie už dávno. A každému jasné aj to, prečo sa tak doteraz nestalo. Stávkari tak môžu hádať – vymenuje prezident skôr sudcu alebo riaditeľa SIS?

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-sudca-alebo-riadi/792991-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi