HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 13.5.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 13. mája 2024 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo odvolávanie dvoch ministeriek, ale rozbehla sa aj kampaň do eurovolieb. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová v Kyjeve vyzdvihla pomoc Slovákov a nezlomnosť Ukrajincov

Súčasťou jej delegácie v Kyjeve sú aj organizátori občianskej zbierky Munícia pre Ukrajinu.

Kyjev 10. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas piatkovej rozlúčkovej návštevy v Kyjeve rokovala aj s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhaľom a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom. Prezidentka to uviedla na sociálnej sieti Facebook, informuje TASR.

Zobraziť celý článok

JH: „Je fajn, že prezidentka Z. Čaputová navštívila Ukrajinu, hoci z jej strany išlo iba o rozlúčkovú návštevu. Po spoločnom rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády je to ďalší výrazný signál vzájomných vzťahov.“

 

Hlas trvá na Rašim ako predsedovi NR SR,KDH sa obáva neobsadenia postu

Hlas-SD najmä trvá na tom, že miesto predsedu parlamentu patrí strane Hlas-SD, zopakoval Tomáš a vyzval koaličných partnerov, aby rešpektovali platnú koaličnú zmluvu.

Bratislava 12. mája (TASR) – Hlas-SD trvá na obsadení postu predsedu Národnej rady (NR) SR Richardom Rašim po tom, ako Peter Pellegrini vyhral prezidentské voľby. Potvrdil to minister práce Erik Tomáš v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 s tým, že ak sa má otvárať koaličná dohoda, treba sa baviť o všetkých postoch. Predseda KDH Milan Majerský sa obáva, že pozíciu šéfa parlamentu koalícia dlhodobo neobsadí pre rozpor Hlasu-SD a SNS v tejto otázke.

Zobraziť celý článok

JH: „Je nedôstojné aj nesprávne, keď kreslo druhého najvyššieho ústavného činiteľa zostáva neobsadené.  Hlas-SD síce trvá na jeho obsadení, ale reálne nič neurobil a ani nerobí preto, aby obsadené aj bolo.“

 

Smer, Hlas, PS aj SaS dúfajú v čo najlepší výsledok v eurovoľbách

Poslanec Národnej rady SR Kaliňák považuje za ideálne, ak by Smer-SD získal v Európskom parlamente päť kresiel, verí v získanie štyroch.

Bratislava 12. mája (TASR) – Kandidáti do volieb do európskeho parlamentu Erik Kaliňák (Smer-SD), Branislav Ondruš (Hlas-SD), Jana Bittó Cigániková (SaS) a Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS) dúfajú v čo najlepší výsledok v eurovoľbách. Deklarovali to v nedeľnej diskusnej relácii na TA3 V politike.

Zobraziť celý článok

JH: „To dúfa každá z kandidujúcich strán, ba aj jedna koalícia. Ako to bude, však rozhodnú  výlučne voliči. Tak je to správne a tak to má aj byť.“

 

Poslanci sa zídu v utorok, rozhodnúť majú o odvolávaní 2 ministeriek

Návrh na odvolanie ministerky kultúry podali opozičné PS a SaS ešte vo februári. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi.

Bratislava 12. mája (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok (14. 5.) ráno. Počas dňa by mali rozhodnúť o opozičných návrhoch na odvolenie ministeriek zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) a kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Okrem toho majú na programe aktuálnej 12. schôdze ešte niekoľko neprerokovaných bodov.

Zobraziť celý článok

JH: „Poslanci už rozhodli, hlasovaním rozhodnutie iba oficiálne potvrdia. A rozhodli tak, že ministerky zostanú ministerkami. Inak to ani nejde.“

 

Prieskum: Najdôveryhodnejším politickým lídrom je Peter Pellegrini

Na druhom mieste sa v rebríčku dôveryhodnosti lídrov umiestnila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlave štátu dôveruje 45 percent a nedôveruje 54 percent oslovených v prieskume.

Bratislava 12. mája (TASR) – Najdôveryhodnejším politickým lídrom je novozvolený prezident Peter Pellegrini. Dôveruje mu 47 percent, nedôveruje 52 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu TV Markíza Na telo. V prieskume realizovanom v dňoch 17. apríla až 24. apríla odpovedalo 1017 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to jeden z posledných prieskumov, kedy je predseda Hlasu-SD na prvej priečke. Je zrejmé, že prezidentka Z. Čaptutová už bude iba klesať a otázne, či sa P. Pellegrinimu podarí dosiahnuť, aby mu viac ľudí dôverovalo ako nedôverovalo. A kedy.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-dalsi-vyrazn/794461-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi