HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 3.6.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 3. júna 2024 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval návrat premiéra R. Fica z nemocnice a deklarácie politikov o potrebe politickej kultúry. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová: Pápež Slovákom odkázal, aby medzi sebou hľadali pokoj

Situácia na Slovensku je podľa nej ťažká a ľudia majú obavy, preto považuje za dôležité poslať im posolstvo z Vatikánu

Vatikán 1. júna (TASR) – Pápež František v sobotu prijal na osobnej audiencii prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Ľuďom na Slovensku Svätý otec v súčasnej ťažkej situácii odkázal, aby medzi sebou hľadali pokoj. Prezidentka to uviedla po audiencii, informuje TASR.

Zobraziť celý článok

JH: „Budúci prezident P. Pellegrini pápežov odkaz isto využije a použije. Najneskôr v inauguračnom prejave. Napokon, pokoj bolo ústredné slovo aj jeho kampane.“

 

Premiéra previezli do domácej starostlivosti, potvrdila nemocnica

Premiér vo štvrtok v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici absolvoval ďalšie kontrolné vyšetrenia, ktoré potvrdili pozitívny vývoj jeho zdravotného stavu po atentáte.

Bratislava 31. mája (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) je už v domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Na sociálnej sieti o tom informovala Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, kde bol Fico hospitalizovaný.

Zobraziť celý článok

JH: „To je dobre, to je fajn. Pre všetkých aj pre krajinu.

 

VIDEO: Predsedom Hlasu-SD sa stal M. Šutaj Eštok

Za podpredsedov strany zvolili delegáti na sneme ministrov Denisu Sakovú, Richarda Rašiho, Erika Tomáša, Zuzanu Dolinkovú.

Bratislava 1. júna (TASR) – Novým predsedom Hlasu-SD sa stal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Do funkcie ho zvolili na sobotnom sneme, nahradil tak zakladateľa Hlasu-SD a novozvoleného prezidenta SR Petra Pellegriniho.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to záležitosť strany, ktorú je však prípustné glosovať či komentovať. Z politického hľadiska je to chybné rozhodnutie, ale akého predsedu si strana zvolila, takého bude aj mať.“

 

Koalícia pripravuje v súvislosti s útokom na premiéra tzv. lex atentát

Strana Smer-SD stojí po atentáte na predsedu vlády za ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD).

Bratislava 1. júna (TASR) – Koalícia pripravuje v súvislosti s útokom na premiéra Robert Fica (Smer-SD) viacero legislatívnych novelizácii a zámerov, tzv. „lex atentát“. „Bude to viackrokové,“ potvrdil minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) s tým, že jednotlivé návrhy mali doručiť ministerstvá spravodlivosti, vnútra, obrany či kultúry. Opozícia podľa poslanca Mariána Viskupiča (SaS) o návrhoch zatiaľ nič nevie. Obaja to uviedli v diskusnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

Zobraziť celý článok

JH: „Lex atentát nie je vôbec dobré pomenovanie, môže byť užitočné iba stranícky a populisticky. Treba sa ho obávať, rovnako ako návrhov, ktoré s ním majú súvisieť.“

 

Šimečka vyzval Šutaja Eštoka, aby zodpovedal závažné otázky k atentátu

Vyšetrovací tím atentátu podľa ministra vnútra naďalej pracuje aj s verziou, že páchateľ bol, ale aj že nebol osamelý útočník.

Bratislava 29. mája (TASR) – Podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vyzval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby dva týždne po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zodpovedal viaceré závažné otázky. Týkajú sa prípadného pochybenia bezpečnostných zložiek, úniku lekárskej správy premiéra či toho, kto bude niesť zodpovednosť.

Zobraziť celý článok

JH: „Je smiešne keď M. Šimečka vyzýva ministra, aby zodpovedal otázky. Najmä preto, lebo je poslancom, ktorý má možnosť mu ich položiť, pričom minister je povinný odpovedať. Môže tak urobiť buď na hodine otázok alebo formou interpelácie.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-premier-je-uz-d/799341-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi