HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 28.8.2018

Bratislava 27. augusta (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali výmeny štátnych tajomníkov na dvoch kľúčových ministerstvách, debata o budúcich policajných funkcionároch a dohoda SAV s ministerskou školstva. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

I. Korčok končí vo funkcii štátneho tajomníka

Minister zahraničia Miroslav Lajčák navrhol na jeho miesto Františka Ružičku, ktorý viedol jeho tím v OSN.

Bratislava 22. augusta (TASR) – Ivan Korčok končí k 31. augustu vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Rozhodla o tom v stredu vláda. Minister zahraničia Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) navrhol na jeho miesto Františka Ružičku, ktorý viedol jeho tím v OSN. O tomto návrhu ale vláda ešte nerozhodla, odložila ho.

Zobraziť celý článok

JH: „To, že Ivan Korčok bude veľvyslancom v USA, je dobrá správa. Prekvapujúca správa je, že vláda odložila vymenovanie F. Ružičku do funkcie nového štátneho tajomníka ministerstva z dôvodu, že strana Smer-SD ešte jeho nomináciu neprerokovala vo svojich straníckych orgánoch. Tak to aspoň vysvetlil minister M. Lajčák.“

Novou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti bude E. Pfundtner

Nomináciu priniesol na vládu šéf rezortu Gábor Gál (Most-Híd). Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred zasadnutím kabinetu uviedol, že tento výber rešpektuje.

Bratislava 22. augusta (TASR) – Novou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti sa stane Edita Pfundtner. Do funkcie ju v stredu menovala vláda. Doterajšia poslankyňa Národnej rady SR za vládnu stranu Most-Híd nahradí nestraníčku Máriu Kolíkovú.

Zobraziť celý článok

JH: „Na rozdiel od ministerstva zahraničných vecí, výmena štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti súvisí s výmenou vlády v marci tohto roka a nástupom nového ministra G. Gála. Keď nefunguje vo vedení rezortu chémia, musia nastať zmeny, inak nebude fungovať celý rezort.“

Rezort školstva a SAV sa dohodli na postupe pri registrácii ústavov

Vo štvrtok to potvrdil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Bratislava 23. augusta (TASR) – Rezort školstva sa so Slovenskou akadémiou vied (SAV) dohodli na ďalšom postupe pri registrácii ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie (VVI). Vo štvrtok to potvrdil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „To, že sa dohodli je fajn, aj keď to vzbudzuje otázku, prečo sa teda nemohli dohodnúť už skôr. Dôležitejšie je však teraz to, že dohodu treba aj naplniť. Opatrnosť a poznanie velia počkať na výsledok, a nie sa predčasne radovať.“

Beblavý: Doba neurčitá pre šéfa polície je OK. Odvolať ho má minister

Vládny návrh hovorí o sedemročnom období.

Bratislava 25. augusta (TASR) – Policajný prezident má byť odvolateľný ministrom vnútra, lebo ten za neho nesie zodpovednosť. Pre TASR to uviedol nezaradený poslanec a šéf mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý, ktorý presadzuje, aby výber policajného šéfa bol urobený aj odbornou oponentúrou.“Je tiež dôležité, aby existovala aj nezávislá inšpekcia, ktorá konanie policajného prezidenta a celej polície môže kontrolovať. Minister vnútra a policajný prezident majú mať zodpovednosť za políciu a nezávislá inšpekcia to má kontrolovať. Dnes je inšpekcia závislá na ministrovi, a tým pádom sa všetci dohodnú tak, aby to dopadlo v ich prospech,“ myslí si opozičný poslanec.

Zobraziť celý článok

JH: „O návrhu ministerstva vnútra v tejto súvislosti je všeobecne známe, že je zlý a to ešte nie je jeho definitívna verzia. Napokon, nesúhlasia s ním ani koaliční partneri. Problém je v tom, že zlým zostane aj po schválení parlamentom, keď návrh premení na zákon. Povedané po lopate – nejde o zákon, ale o moc. Ide teda o veľa a niekomu možno aj o všetko.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-smer-sd-je-najvacsi/345115-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi