HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 18.6.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 18. júna (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovala inaugurácia Z. Čaputovej do funkcie prezidentky a jej okamžité testovanie predsedom najsilnejšej politickej strany Smer-SD. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

ONLINE: Je to oficiálne: Zuzana Čaputová sa stala prezidentkou SR

Inauguráciu prezidentky Slovenskej republiky sledujeme ONLINE.

Bratislava 15. júna (Teraz.sk/TASR) – Inaugurácia prezidentky SR Zuzany Čaputovej je najvýznamnejšou štátnou udalosťou. Teraz.sk sleduje priebeh celej inaugurácie ONLINE. Prečítajte si:Zuzana Čaputová zložila sľub, ujíma sa funkcie prezidentky.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide nielen o najvýznamnejšiu, ale zároveň aj historickú udalosť – po prvý raz je v najvyššej ústavnej funkcii žena, po prvý raz žena velí armáde, pričom ide súčasne o najmladšiu a pre mnohých aj najkrajšiu hlavu štátu.“

Čaputová sa stretla s A. Dankom a P. Pellegrinim: O tomto hovorili

Prezidentka SR Z. Čaputová sa dnes stretla s predsedom NR SR A. Dankom a premiérom P. Pellegrinim. Teraz.sk prináša stanoviská stanoviská troch najvyšších ústavných činiteľov z týchto stretnutí.

Bratislava 18. júna (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje ústavných sudcov po tom, čo jej Národná rada SR dodá ďalších šiestich chýbajúcich kandidátov. Pokiaľ šesticu parlament zvolí vo štvrtok (20.6.), prezidentka vymenuje kandidátov čo najskôr tak, aby Ústavný súd SR bol už na budúci týždeň plne funkčný. Hovorila o tom po prijatí predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) v prezidentskom paláci. Danko potvrdil, že chce voliť šiestich kandidátov, k racionálnemu prístupu vyzval aj koaličných partnerov.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to podľa Ústavy. Tá hovorí, že prezident vyberá sudcov z dvojnásobného počtu kandidátov. Podľa R. Fica by však mala hlava štátu vybrať sudcov z trojnásobného počtu kandidátov, keďže by mala teraz vybrať troch sudcov z deviatich kandidátov, ktorých mená má už na stole. Kto má pravdu, je očividné.“

Kiska oznámil založenie strany, bude sa volať Za ľudí

Kiska predstavil aj základné priority vznikajúcej strany. Chce lepšie zdravotníctvo, školstvo, spravodlivosť pre všetkých a opatrenia v oblasti životného prostredia.

Banská Bystrica 17. júna (TASR) – Exprezident Andrej Kiska v pondelok oficiálne oznámil založenie novej politickej strany, ktorá sa bude volať Za ľudí. Urobil tak na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.

Zobraziť celý článok

JH: „Viaceré rozhovory, ktoré A. Kiska v tejto súvislosti poskytol iba dodatočne potvrdzujú, že sa namiesto prezidentovania venoval viac straníckym záležitostiam. A to veľa hovorí aj o jeho srdci, rozume a charaktere.“

Školský parlamentný výbor prijal uznesenie k 100. výročiu založenia UK

Slávnostné zasadnutie akademickej obce bude 27. júna, kedy vyvrcholí program osláv storočnice.

Bratislava 18. júna (TASR) – Pri príležitosti 100. výročia založenia Univerzity Komenského (UK) v Bratislave prijal Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport uznesenie. Členovia školského výboru ho v utorok počas rokovania jednomyseľne odobrili.“Prevláda vo mne pocit vďačnosti, hrdosti a je to zaväzujúce do budúcna. Ja si to nesmierne vážim, aj to jednomyseľné rozhodnutie výboru,“ povedal pre TASR rektor UK v Bratislave Marek Števček. Ako doplnil, podľa neho si univerzita zaslúži miesto na výslní. Podotkol, že z 35 slovenských vysokých škôl je podiel vedeckej produkcie UK zhruba jedna tretina.

Zobraziť celý článok

JH: „Toto je udalosť, pri ktorej by zrejme nikomu neprekážalo alebo len málokomu prekážalo, keby uznesenie k stému výročiu univerzity prijal celý parlament, a nie iba jeho výbor.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-prezidentka/402212-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi